Zespół pałacowo-parkowy - Zawieprzyce (pow. łęczyński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zespół pałacowo-parkowy - Zawieprzyce (pow. łęczyński)

Postautor: trobal » wt maja 18, 2010 4:45 pm

Obrazek

Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach budowano na gruzach istniejącego w tym samym miejscu, w XVI wieku, zamku Zawieprzyckich. Wiek XVII był dla tego zamku Zawieprzyckich serią zmian właścicieli. Ostatni z tej serii - Atanazy Miączyński rozpoczął z pomocą Tylmana z Gameren przebudowę zamku. Obok tej budowli wzniesiono kaplicę i lamus. Większość prac zakońcozno przed 1680 rokiem. A potem... potem Atanazy został wezwany przez Jana III Sobieskiego na wyprawę pod Wiedeń. Wyruszając złożył w kościele w Kijanach, modląc się pod obrazem posiadającym cudowną moc obietnicę. Obiecał, że po powrocie w miejsce drewnianej świątyni postawi murowaną. Słowa dotrzymał i w Kijanach wymurowano kościół.

Obrazek

Atanazy Miączyński oprócz zwykłych łupów przywiózł z sobą spod Wiednia wielu niewolników, których zatrudniono przy pracach budowlanych. Prawdopodobnie to ich rękoma wzniesiono wiele mostów i grobli w podmokłych okolicach Zawieprzyc. Pojawiły się także legendy w których byc może jedyną prawdziwą informacją jest obecność jeńców tureckich we włościach pana Zawieprzyc. Ich zapis publikowano w XIX wieku najpierw w języku niemieckim, a dopiero potem po polsku w powieści Aleksandra Bronikowskiego "Zawieprzyce". Zapoznać się z treścią legendy w dwóch wersjach można na stronie Powiatu Łęczyńskiego.

Obrazek

Barokowy zamek lub pałac (różnie się go określa) nie przetrwał do naszych czasów. Spłonął w 1838 roku. Pozostały z niego jedynie ruiny. Jednak zachował się lamus oraz wspominana w legendach kaplica. W takim mniej więcej stanie oglądała ten majątek zapewne i szesnastoletnia Maria Skłodowska przebywając u brata swojego dziadka, który dzierżawił mającek w Zawieprzycach. Wtedy jednak nie było tu jeszcze boiska do piłki nożnej i do koszykówki. W pewnym oddaleniu od całego zespołu, za parkiem znajdują się jeszcze ruiny oranżerii powstałej w XVIII wieku.

Dworek w którym, krótko mieszkała Maria Skłodowska jako nastolatka, a może odwiedzała to miejsce już wcześniej.

Obrazek

Obrazek

Brama wjazdowa na teren dawnego zespołu pałacowo-parkowego.

Obrazek

Obrazek

Lamus

Obrazek

Obrazek

Kaplica

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok spod kaplicy na Wieprz.

Obrazek

Ruiny zamku/pałacu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z ruin na Wieprz

Obrazek

Dalszy ciąg zdjęć ruin zamku/pałacu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oranżeria

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
becik
Posty: 13
Rejestracja: pn sie 16, 2010 2:45 pm
Lokalizacja: Miasto niezłomne
Kontakt:

Re: Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach

Postautor: becik » pn sie 16, 2010 6:44 pm

poszukuje widoku zamku od strony Wieprzu z 1862 roku....


Wiem, dziwna prośba ale poszukuje ;)
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach

Postautor: trobal » wt sie 17, 2010 11:14 am

Prośba nie jest dziwna ale sama data mnie intryguje. Dlaczego 1862?
Znalazłem kilka obrazków na "blogu Jagusi" Nie wiem jednak czy te zdjęcia są z tego okresu. Wieprz tam na pewno nie raz płynął pod samą skarpą z pałacem i obrazków z innej strony nie widziałem.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
becik
Posty: 13
Rejestracja: pn sie 16, 2010 2:45 pm
Lokalizacja: Miasto niezłomne
Kontakt:

Re: Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach

Postautor: becik » wt sie 17, 2010 12:34 pm

Wielkie dzięki :)
Jeden z rysunków na tym blogu jest właśnie tym, którego szukałem. Mialem u siebie na forum to zdjęcie ale wydarzył się "wypadek" po którym zdjęcie zniknęło. Wiem, że z 1862 roku, bo tak było podpisane w źródle, które kiedys wypożyczyłem.

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości