Zespół pałacowy - Piotrkowice (pow. kielecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zespół pałacowy - Piotrkowice (pow. kielecki)

Postautor: trobal » wt wrz 21, 2010 9:32 pm

W roku 1778 Joachim Tarnowski zbudował zespół pałacowy na wzgórzu nad miastem Piotrkowice. Wzgórze otrzymało nazwę używaną do dziś - Tarnoskała. I wszystko jest tu inaczej. Nie chodzi o to, że Piotrkowice nie są miastem. To przydarzyło się niejednemu miastu w XIX wieku. Jednak zespół pałacowy nie posiada pałacu jako takiego. Początkowo były to 4 pawilony wzniesione z miejscowego wapienia. Do dziś przetrwały 3 i są użytkowane przez przedszkole i szkołę. Park otaczający pawilony dziś jest bardzo zaniedbany. Na środku, pomiędzy budynkami, znajduje się studnia. Też inna. Jest ona bowiem wydrążona w skale wapiennej tworzącej wzgórze Tarnoskała. Do całego zespołu nie prowadzą żadne znaki turystyczne. Wejście też nie rzuca się w oczy, choć zastanawiać może istnienie muru. Mnie zastanowiło i przy następnym przejeździe przez Piotrkowice odnalazłem wejście. Dalej było długie podejście chodnikiem z kostki brukowej biegnącym pośród krzewów (byłem w wakacje, może do września to wszystko przycięto) i na koniec zadałem sobie pytanie, którego zadać nie powinienem: A gdzie jest pałac? Bo czegoś tu jednak brakuje albo właśnie miało tak być - inaczej.

Wejście w murze przy szosie Chmielnik - Kielce.

Obrazek

Pod samym szczytem zachowały się jeszcze fragmenty drugiego muru.
Ostatnie metry podejścia - tu teren już jest zadbany.

Obrazek

Obrazek

Pawilon z dobudowaną salą gimnastyczną.

Obrazek

Przedszkole

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości