Strona 1 z 1

Pałac - Łanięta (pow. kutnowski)

: pt sty 24, 2014 7:41 pm
autor: zbyszekg9
W Łaniętach znajduje się duży zespół pałacowo-parkowy. Oprócz samego pałacu, na jego terenie znajduje się też oficyna. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 9,5 ha.

Park w Łaniętach jest częścią składową dawnego dużego zespołu dworsko–folwarcznego w skład którego wchodziły m.in. dwór, zameczek, zabudowa folwarczna, cukrownia, gorzelnia, browar oraz cegielnia. Teren otoczony jest starym kamienno–ceglanym murem w wielu miejscach zniszczonym. W dostępnych źródłach nie znaleziono informacji określającej datę budowy dworu, zameczku oraz powstania parku. Wszelkie analizy wskazują, że działo się to około połowy XIX wieku. Prawdopodobnie dwór pochodzi z jeszcze wcześniejszego okresu. Majątek Łanięta nabrał blasku i rangi w okresie, kiedy właścicielem dóbr była rodzina Skarżyńskich. Okres ten wiąże się z koniunkturą gospodarczą Łanięt. Połowa XIX wieku to silne uprzemysłowienie majątku, wtedy to powstaje cukrownia, gorzelnia, cegielnia. Silne podstawy ekonomiczne przyczyniły się do przebudowy rezydencji dworskiej na pałac zgodnie z panującą modą. Dawny lamus przekształcili w duchu epoki na romantyczny neogotycki zameczek, a wokół tych budowli założyli piękny park krajobrazowy.

Kolejni właściciele nie przyczynili się do podniesienia świetności, przeciwnie - za czasów ostatniego przedwojennego właściciela Tadeusza Zawadzkiego majątek przechodzi kryzys i podupada. Po wojnie w 1945 r. park z zabudową przejmuje Gminna Rada Narodowa. Gmina jest właścicielem zespołu do dziś. W pałacu mieszczą się mieszkania socjalne, a w zameczku sklep spożywczy.

Re: Pałac - Łanięta (pow. kutnowski)

: śr paź 22, 2014 10:09 am
autor: fuchsi
Witam,
dziekuje. Szukalem "Lanieta" - w tedy nic nie wyszlo.
Palac w dalszym ciagu jest domem mieszkalnym, ale tez sa juz plany.
W dworze znajduje sie biblioteka wiejska, centrum kultury i piekna izba regionalnej historii.
Bardzo zachecam do wizyty.
Jak juz powiedzialem mam program TinyPic, ktory redukuje pliki ale nie do wystarzczajaca niewidocznosc.....

pozdrawiam

Re: Pałac - Łanięta (pow. kutnowski)

: czw lut 16, 2017 2:55 pm
autor: zbyszekg9
fuchsi pisze:Jak juz powiedzialem mam program TinyPic, ktory redukuje pliki ale nie do wystarzczajaca niewidocznosc
Witam,
wyręczę Cię więc fuchsi. Kolejna wizyta w Łaniętach i mnogość czasu zaowocowały większą liczbą zrobionych zdjęć, zarówno pałacu, jak i zameczku. Warto odwiedzić zrewaloryzowany zespół pałacowo-parkowy, alejki uzyskały kształt, okazy przyrody zostały opisane stosownymi tabliczkami, układ wodny wydaje się całkiem przejrzysty i uporządkowany, zyskał też stylowe mostki. Znacznie lepszy efekt uzyskamy, przebywając tu w porze letniej. Potwierdzam też, że zmieniła się funkcja zameczku, mieści się tu obecnie biblioteka gminna oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
Pozdrawiam

Re: Pałac - Łanięta (pow. kutnowski)

: czw lut 16, 2017 9:17 pm
autor: fuchsi
Witam.
Polecam odwiedzic maly muzeum regionalny w domu kultury. Daje przyklad, na co taka mala miejscowosc jest wstanie organizowac.
Otwarty w godzinach pracy.

pozdrawiam
fuchsi