Pałac - Blichowo (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9

Pałac - Blichowo (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » śr mar 26, 2014 8:57 am

Trudno było mi znaleźć jakieś informacje na temat pałacu w Blichowie, a te, do których dotarłem, niewiele wyjaśniają. Wywiad w terenie potwierdził: w dawnym pałacu mieści się obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcących. Obecnie budynek pałacu na skutek wielu modernizacji i rozbudowy utracił swój charakter i zupełnie nie przypomina dawnej posiadłości. Dojście/dojazd do budynku utrudniony ze względu na zamykane bramy - przynajmniej w dni wolne od nauki. Wokół rozciąga się park z 2. poł. XIX w., który jest wpisany do rejestru zabytków.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
ekologEKO

Re: Pałac - Blichowo (pow. płocki)

Postautor: ekologEKO » wt kwie 28, 2015 7:56 pm

Podczas mojej wizyty szczęśliwie w dzień nauki szkolnej teren szkolny i sam budynek był dostępny z zewnątrz i wewnątrz. Dodać mogę , że na ścianie budynku tuż przy drzwiach znajduje się tablica o budowie szkoły w Blichowie, więc można sądzić, że podana data to lata gruntownej przebudowy pałacu.Z czyich funduszy - ten skrót był znany chyba wyłącznie wmurowującym tablicę.
CIMG3933.JPG
Dziś szkoła nosi imię Armii Krajowej.Ściana w środku budynku naprzeciwko wejścia jest miejscem upamiętniającym tę organizację.
CIMG3934.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"
Awatar użytkownika
Nieostatni

Re: Pałac - Blichowo (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » wt kwie 28, 2015 11:29 pm

Zerknij do "Wikipedii" - tam rozwiązanie (szyfru) "Społeczny Fundusz Budowy Szkół i Internatów"
Piękna nazwa szkoły, ciekawia propozycja i wykonanie tablicy pamiątkowej z wersem Hymnu Armii Krajowej. Autorem jest Zbigniew Kabata, pseudonim Bobo. Hymn powstał na obczyźnie w Szkocji - m. Aberdeen, w 1964 roku. A tu wykonanie https://www.youtube.com/watch?v=o8jwQQH5Mww Filharmonia Krakowska koncert 29.02.2012r.
Dzięki! Pozdrówki!

Nieostatni

Wróć do „Pałace”