Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Pałac- Strzelce ( pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 284
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Pałac- Strzelce ( pow. kutnowski)

Postautor: ekologEKO » ndz kwie 19, 2015 9:00 pm

Dobra Strzelce, Lucień, Mysłownia należały w 1771 roku do Szymona Działowskiego. Na Sejmie z lat 1773-1775 nadano te dobra Maciejowi Łączyńskiemu. Od około 1830 roku należą do pruskiej rodziny von Treskov. Dla nich zbudowano w Strzelcach w 1869 roku pałac. W skład prężnego majątku wchodziły : cukrownia zbudowana w 1843 roku ( w 1880 r. zatrudniała 235 robotników),gorzelnia parowa, dwa wiatraki, owczarnia licząca do 8000 owiec. Miejscowość liczyła w 1887 roku 2264 mieszkańców. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego określone jako ,,obecnie jedno z najpiękniejszych i najbogatszych gospodarstw na obszarze Królestwa,, , ,,wzorowe gospodarstwo,,. Dobra Strzelce składały się folwarku Strzelce i Kozia Góra. Liczyły 2659 mord ziemi, w tym ziemi ornej i ogrodów.
Obecnie pałac należy do dyrekcji Instytutu Hodowli Roślin. Jest w dobrym stanie, ale niestety niedostępny dla zwiedzających. Zdjęcie można zrobić bez problemów z terenu przykościelnego.
Na podstawie : ,,Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich,,

Trochę od strony architektonicznej :
Zgrabny budynek wzniesiony został na planie prostokąta i prezentuje styl neorenesansowy. Od strony południowej znajduje się półkolista absyda, a od północy przybudówka. Wejście do pałacu zdobią portale arkadowe. Arkady na parterze dzielą prostokątne pilastry, natomiast na piętrze – kolumny z kompozytowymi głowicami. Obwód budynku pomiędzy kondygnacjami obiega gzyms i fryz kordonowy. Na piętrze znajduje się też loggia z żeliwną balustradą.
Zródło: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... VsMbihZxxA
Załączniki
CIMG0028.JPG
CIMG0028.JPG (61.09 KiB) Przejrzano 717 razy
CIMG0035.JPG
Epitafium właściciela cukrowni w Strzelcach na początku XX wieku - kościół pw. św. Trójcy w Strzelcach
CIMG0035.JPG (34.18 KiB) Przejrzano 717 razy
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość