Pałac- Strzelce ( pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 279
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Pałac- Strzelce ( pow. kutnowski)

Postautor: ekologEKO » ndz kwie 19, 2015 9:00 pm

Dobra Strzelce, Lucień, Mysłownia należały w 1771 roku do Szymona Działowskiego. Na Sejmie z lat 1773-1775 nadano te dobra Maciejowi Łączyńskiemu. Od około 1830 roku należą do pruskiej rodziny von Treskov. Dla nich zbudowano w Strzelcach w 1869 roku pałac. W skład prężnego majątku wchodziły : cukrownia zbudowana w 1843 roku ( w 1880 r. zatrudniała 235 robotników),gorzelnia parowa, dwa wiatraki, owczarnia licząca do 8000 owiec. Miejscowość liczyła w 1887 roku 2264 mieszkańców. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego określone jako ,,obecnie jedno z najpiękniejszych i najbogatszych gospodarstw na obszarze Królestwa,, , ,,wzorowe gospodarstwo,,. Dobra Strzelce składały się folwarku Strzelce i Kozia Góra. Liczyły 2659 mord ziemi, w tym ziemi ornej i ogrodów.
Obecnie pałac należy do dyrekcji Instytutu Hodowli Roślin. Jest w dobrym stanie, ale niestety niedostępny dla zwiedzających. Zdjęcie można zrobić bez problemów z terenu przykościelnego.
Na podstawie : ,,Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich,,

Trochę od strony architektonicznej :
Zgrabny budynek wzniesiony został na planie prostokąta i prezentuje styl neorenesansowy. Od strony południowej znajduje się półkolista absyda, a od północy przybudówka. Wejście do pałacu zdobią portale arkadowe. Arkady na parterze dzielą prostokątne pilastry, natomiast na piętrze – kolumny z kompozytowymi głowicami. Obwód budynku pomiędzy kondygnacjami obiega gzyms i fryz kordonowy. Na piętrze znajduje się też loggia z żeliwną balustradą.
Zródło: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... VsMbihZxxA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość