Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Waplewo Wielkie (pow.sztumski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 119
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Waplewo Wielkie (pow.sztumski)

Postautor: konwalia » czw lip 14, 2016 12:30 pm

Do Waplewa trafiłam przypadkiem. Ale tak podobno zdarzają się prawdziwe odkrycia. Waplewo jest dla mnie takim odkryciem rozpoczętych wakacji. W Waplewie już jest pięknie i ciekawie, a będzie jeszcze ciekawiej. Od niedawna w pałacowych wnętrzach urządzane jest Muzeum Tradycji Szlacheckiej, pałac otoczony 20 ha parkiem pełni też funkcję Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią. Skąd ten pomysł? bo Waplewo, jak przypomina wnuczka ostatnich właścicieli majątku hr. Izabella Sierakowska było od zawsze swoistą "wyspą polskości w morzu junkierstwa" (cały wywiad dostępny tutaj: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obc ... rects=true). Rodzina Sierakowskich chlubnie zapisała się na kartach polskiej historii, waplewski pałac gościł tak słynne osoby jak F.Chopin czy J.Matejko. Ostatni właściciele opuściwszy Waplewo w latach 30-tych zamieszkali w rodzinnym majątku w Osieku, by następnie podzielić los innych polskich patriotów. Zamordowani zostali w katowni gestapo w Rypinie.
Od połowy września obejrzeć będzie tu można ponad 200 fotografii ze zbiorów hr.Sierakowskich przedstawiających zarówno pałac i jego wnętrza, jak i członków rodzinny w bardziej i mniej oficjalnych momentach. Do Waplewa warto wrócić, do Waplewa chce się wrócić. Dlaczego? nie tylko ze względu na historię, także ze wzg na współczesność, która za nią goni. Do widoku współczesnych "gospodarzy" wyglądających i witających gości na ganku, do swobodnych rozmów z nimi, nie tylko o przeszłości, ale i przyszłości. Bo Waplewo urządza jeszcze ekspozycję na piętrze. Waplewo się rozwija. Wszelkiej pomyślności na tej drodze życzę.
Załączniki
Wap.jpg
Wap.jpg (432.31 KiB) Przejrzano 944 razy
makieta.jpg
makieta.jpg (413.9 KiB) Przejrzano 944 razy
waplewo.jpg
waplewo.jpg (405.86 KiB) Przejrzano 944 razy
wapl park.jpg
wapl park.jpg (373.21 KiB) Przejrzano 944 razy
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Waplewo Wielkie (pow.sztumski)

Postautor: Gdańszczanka » czw lut 28, 2019 1:29 pm

To jest filia Muzeum Narodowego w Gdańsku. Muzeum Tradycji Szlacheckiej.
Gdańszczanka z Gdyni

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość