Strona 1 z 1

Pałac - Krośniewice (pow. kutnowski)

: pt lis 25, 2016 12:15 pm
autor: zbyszekg9
Cóż może mieć wspólnego majątek w Krośniewicach z Płockiem? Te dwa miasta łączy osoba Rajmunda Rembielińskiego - prefekta departamentu płockiego z początku XIX wieku, który wniósł istotny wkład w rozwój kulturalny (teatr płocki) i gospodarczy Płocka, ale też m.in. Gostynina czy Gąbina. Wszedł on w posiadanie majątku w wyniku poślubienia Agnieszki Heleny Opackiej w 1797 r. Związek ten rozpadł się ostatecznie w 1819 roku, jednak w wyniku umowy rozwodowej Krośniewice pozostały przy Rajmundzie Rembielińskim. Krośniewice były w rękach rodu Rembielińskich do II wojny światowej.
Nie zachował się dwór Rajmunda Rembielińskiego. Istniejący pałac powstał w II połowie XIX wieku dla Pelagii Rembielińskiej (a więc już po jego śmierci). Został wzniesiony w stylu neobarokowym. Wcześniej był budowlą dwupiętrową, jednak jedno piętro uległo całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru. W czasie II wojny światowej został zajęty przez Niemców. Po wojnie po przejęciu przez Ministerstwo Oświaty ulokowano w nim szkołę podstawową, a nastpnie również gimnazjum. Po opuszczniu placówki edukacyjnej w 2010 roku pałac jest zamknięty. Obecnie toczy się postępowanie związane z próbą odzyskania majątku przez jego spadkobierców.
W skład zespołu pałacowego poza pałacem wchodzi jeszcze m.in. kordegarda, oranżeria i najstarszy w Polsce pomnik – obelisk wzniesiony ku czci księcia Józefa Poniatowskiego, o którym pisał już ekologEKO (viewtopic.php?f=119&t=5430&p=25013&hili ... ice#p25013).
Park okalający pałac ma około 17 hektarów i pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest otoczony ceglanym murem. Park jest zaniedbany i zachwaszczony, a przebieg wąskich ścieżek jest efektem wydeptania, a nie wcześniejszego przemyślanego zaprojektowania. W ukształtowaniu krośniewickiego parku można odnaleźć jednak cechy charakterystyczne dla tego typu założeń (dwa stawy, sztuczna wyspa).
I jeszcze jedno: wbrew informacjom, które można znaleźć w sieci, pałac nie jest miejscem, w którym urodził się Władysław Anders. Ale o tym w innym wątku, w innym czasie.