Strona 1 z 1

Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: sob wrz 26, 2009 9:50 am
autor: UBOOT
Rembielin, wieś położona około 20 km od Płocka.Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą 1564 roku. W centrum wsi przy głównej drodze znajduję się niewielki dwór (jeden z najmniejszych jakich widziałem). Otoczony jest małym parkiem 2000-2500 m/2, porośniętym akacjami, dębami oraz grabami. Budynek jest zdewastowany (zdziwiło mnie że w środku prawie nie ma tynków tylko gołe cegły). Dwór jest podpiwniczony (proszę spojrzeć na jednym zdjęciu na kamienie w fundamentach). Ciekawym miejscem jest piwnica znajdująca się pod całym budynkiem.( Niestety wejście boczne z zewnątrz budynku jest okratowane i nie można wejść do środka). Sam majątek kilkukrotnie, w drodze licytacji zmieniał właścicieli. Samej daty powstania dworu murowanego (wcześniej podobno był drewniany) nigdzie nie ma ale przypuszcza się że jest ona tożsama z datą na kapliczce stojącej przy wjeździe do majątku- data 1895 rok. Po wojnie dwór przeszedł w ręce władzy i była w nim Rada Gminy, sklep oraz poczta. Po folwarku Rembielin nie zachowało się oprócz dworu już nic, wiadomo że we wsi był młyn, stajnie stodoła oraz młyn.

Re: Dworek w Rembielinie

: sob maja 08, 2010 5:29 pm
autor: bobola
Jak głosi nikomu nieznana legenda rembielińskiego dworu, w pogodne październikowe dni przy dużej dozie szczęścia można w jednym z zakratowanych dworskich okien, zobaczyć zjawę uwięzionej tam niegdyś rembielinianki, wyglądającej rycerza, który ją uwolni.
Ja zjawę zobaczyłem, sfotografowałem i uwolniłem. Szanse na ponowne zobaczenie tej zjawy są raczej nikłe.

Re: Dworek w Rembielinie

: śr maja 12, 2010 4:29 pm
autor: bobola
Brama wjazdowa do dworu, zachowała się w dość dobrym stanie, ale obecnie to atrapa, bo drogę i bramę oddziela niedawno wykopany rów drogowy.

Re: Dworek w Rembielinie

: czw maja 13, 2010 12:54 pm
autor: scout
To zdjęcie z bramą daje prawdziwy kontekst.

Skąd inąd pytanie. Czy wiemy jaki jest obecnie stan własnościowy?

Re: Dworek w Rembielinie

: czw maja 13, 2010 2:31 pm
autor: bobola
Nie wiem czy to jest stan aktualny, ale była to własność gminna.

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: pt mar 09, 2012 7:42 pm
autor: rafotek
To cud, że dotąd okoliczni mieszkańcy nie rozebrali tego dworku do fundamentów jak to zrobili z resztą folwarku.Obecny właściciel pewnie czeka na tzw. lepsze czasy z remontem, bo miejsce jest urokliwe - oby zdążył przed złodziejami, którzy ukradli nawet siatkę, którą dwór był nie tak dawno jeszcze ogrodzony z trzech stron. Brama i ogrodzenie od frontu jakoś dotąd pozostały. Jak zobaczycie, że remont się zacznie napiszcie na forum!

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: czw kwie 04, 2013 8:35 pm
autor: RafalS
W 1929 roku wlascicelm byl Tadeusz Gockowski, majatek mial powierzchnie 180 morg (ok 90 ha)

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: wt lip 09, 2013 4:55 pm
autor: Jagoda
Stan parku w 1998 roku:
Szacunkowa powierzchnia 3,1 ha (dawniej ok. 4,5 ha)

Park i folwark w Rembielinie istniał już prawdopodobnie w połowie XIX wieku. W 1882 r. dobra przejął Wojciech Ludwik Goćkowski, który wprowadził liczne zmiany. Prace zapewne zakończono koło roku 1895. Z tego okresu zachowała się kapliczka z figurą Matki Boskiej, nasadzenie kasztanowców białych podsadzone śnieguliczką białą wyznaczające zarys podjazdu i granice założenia dworsko – parkowego. Murowany dwór zlokalizowany jest w centralnej części parku. Przed elewacją frontową znajduje się owalny podjazd z nawierzchni ziemnej. Przy podjeździe od strony południowej rośnie olbrzymi okaz dębu szypułkowego, a drugi podobny od strony północnej. Na terenie parku dość dobrze zachowany został historyczny układ dróg. Dawny folwark znajdujący się niegdyś w północnej części założenia rozebrano po wojnie, gdy odkryto pokłady żwiru. W południowo – wschodnim narożniku parku istnieją alejowe nasadzenie kasztanowców – ślad dawnego XIX wiecznego wjazdu oraz okaz jesiona wyniosłego, dwa egzemplarze jodły i jeden świerk. W południowej części istnieją relikty dawnego sadu. Przy północnym brzegu stawu, zlokalizowanym w południowo – zachodniej części założenia, istnieją liniowe nasadzenia kasztanowca białego od strony południowej podsadzone śnieguliczką.

Czy ktoś w jakim stanie jest park dzisiaj?

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: śr lip 10, 2013 3:09 pm
autor: bobola
Mam zdjęcia z 2007 r. na których widać to co można uznać za pozostałości po parku. Obecnie prawdopodobnie wygląda jeszcze gorzej, muszę się wybrać do Rembielina i zrobić aktualne zdjęcia.

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: śr lip 17, 2013 10:50 am
autor: bobola
Wczoraj byłem w Rembielinie, z szosy widać tylko dworską bramę, na której już nie ma znaku zabytku. Wrażenia przykre, gdy widzi się jak tam wszystko niszczeje. Aby dotrzeć przed dwór, na dawny podjazd, trzeba przedzierać się przez chaszcze, by zobaczyć pozostałości parku dworskiego i samego dworu.
Zdjęcia dedykuję Jagodzie. :)

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: śr lip 17, 2013 6:50 pm
autor: Jagoda
Dziękuję. Zaspokoiły moją ciekawość :)

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: ndz lip 21, 2013 10:55 am
autor: bobola
W wydanym w 1993 r. albumie "Zabytki Budownictwa na Mazowszu Płockim" ze zdjęciami Tomasza Gałązki i tekstem Ireneusza Szychowskiego, znalazłem zdjęcie dworu, ilustrujące jego wygląd na początku lat 90 ub. w. z krótkim opisem: "REMBIELIN (gm. Brudzeń Duży). Dwór z końca XIX w. murowany. Ozdobiony fryzem nadokiennym. Pozostałości ozdób dachowych. Otoczony jest resztkami ładnego niegdyś parku. Właściciel: Urząd Gminy."
Może ktoś dotrze do jeszcze starszych widoków :?:

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: sob maja 09, 2015 7:40 pm
autor: Majsterek
Dwór popada w zupełną ruinę i stopniowo zarasta, więc radzę się spieszyć, jeśli ktoś jeszcze chcę go "zwiedzić". Oto kolejny pomnik upadku gospodarności w IIIRP, kilka lat wcześniej zupełnie zdatny do odsprzedania i remontu dziś już grozi zawaleniem, i niechybnie podzieli los dziesiątek takich budowli rozsianych po naszym pięknym, rozwijającym się kraju.
Uwagę zwracają potężne okazy starodrzewu, zdobiące okołodworski park. Ciekawe czy je też niedługo wytną?
Zdjęcia 08.05.2015

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: pn wrz 12, 2016 9:11 am
autor: arkadiusz kozanecki
między bramą wjazdową a głównym wejściem leży sobie taki oto głaz

Re: Dworek - Rembielin (pow. płocki)

: pn wrz 12, 2016 10:10 am
autor: Majsterek
Nie mam pojęcia co to jest i jak to powstało. Musiał być chyba jakiś stopieniec i się rozpadł. Ale nietypowy bardzo.