Strona 1 z 1

Dwór - Krzykosy (pow. płocki)

: pt sty 22, 2010 11:47 am
autor: bobola
W Krzykosach położonych w pobliżu Bulkowa można zobaczyć śliczny, wyglądający jak pałac, dwór zbudowany w 1926 r. Eklektyczny, ale w dobrym tego słowa znaczeniu wygląd dworu, nawiązuje do renesansu i klasycyzmu. Park krajobrazowy otaczający dwór wymaga jeszczcze pracy, by uzyskał wygląd adekwatny do zewnętrznego piękna dworu.

Re: Dwór w Krzykosach

: pt sty 22, 2010 12:08 pm
autor: scout
Ciekaw jestem czy okna drewniane czy PCV. Z daleka profile okienne są dość, dość "opasłe".

I druga wątpliwość dotycząca okładziny kamiennej. Nie wiem czy nie jest to współczesna "interpretacja".

Re: Dwór - Krzykosy (pow. płocki)

: czw kwie 03, 2014 11:36 am
autor: zbyszekg9
Zazdroszczę boboli, że miał możliwość wejścia za bramę i zrobienia świetnych zdjęć temu obiektowi (upierałbym się, że to pałac, nie dwór). Mnie nie udało się, mimo negocjacji z jednym z pracowników, wejść na prywatny teren. Może gdyby byli obecni jego właściciele... W każdym razie mogę jedynie częściowo zaprezentować, jak wygląda obiekt z drugiej strony, zza ogrodzenia.
Po drugiej wojnie światowej majątek przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Pałac gruntownie wyremontowano i przerobiono na biura i mieszkania pracownicze, zmieniając dotychczasowy układ pomieszczeń.

Re: Dwór - Krzykosy (pow. płocki)

: czw kwie 03, 2014 3:37 pm
autor: bobola
Ty miałeś nieprzyjemność z "psem ogrodnika" natomiast ja gdy tam przed laty robiłem fotki, byłem straszony przez prawdziwe wielkie psy mimo, że uwiązane tak się szarpały i groziły zerwaniem co zniechęciło mnie do zbliżena się do dworu.
Tak! tak! dworu, nie pałacu. Moje źródło pałacowo-dworskie tak go opisuje "Dwór z 1926 r. murowany. Architektura budowli nawiązuje do modnego na Mazowszu w latach 20 naszego wieku tzw. stylu dworkowego".

Re: Dwór - Krzykosy (pow. płocki)

: czw kwie 03, 2014 6:35 pm
autor: zbyszekg9
bobola pisze:Tak! tak! dworu, nie pałacu.
W swoim sądzie opieram się na opracowaniu http://waren.pl/bulkowo/index.php?optio ... &Itemid=17. Nie rozmawiałem z autorem opracowania, ale rozmawiałem z osobą z działu promocji Urzędu Gminy, dostając zapewnienie o fachowości i kompetencji badacza. Ponadto w rejestrze zabytków jest mowa:
Krzykosy - pałac (nr 48) 1926, nr rej.: A-822 z 27.10.2008. Stąd też moje stwierdzenie na temat pałacu. No cóż, są różne źródła, dlatego i zdobywana wiedza nie jest jednoznaczna. Na szczęście takie dywagacje prowadzą - miejmy nadzieję - do jej wzbogacania. Pozdrawiam serdecznie.

Re: Dwór - Krzykosy (pow. płocki)

: pt kwie 04, 2014 3:36 pm
autor: bobola
Żal, że już odszedł scout, nasz tradytorowy ekspert architektoniczny, bo rozstrzygnął by nasze wątpliwości.
Pozostaję przy dworze, bo: nie ma potrzeby przeniesienia wątku do Pałacy; historycznie nowy dwór stanął na miejscu zniszczonego; gabarytowo, bo tej wielkości to pałacyk; ostrożny jestem w dawaniu wiary lokalnym urzednikom, którzy dla rangi np. turystycznej, wolą mieć na swym terytorium pałac zamiast dworu. Myślę, że moje argumenty są do przyjęcia:idea:
Znalazłem jeszcze dwie fotki dworu, to je dołączam. W stawie widać tylko suche trzciny i może pałki :?: Pozdrawiam :)

Re: Dwór - Krzykosy (pow. płocki)

: wt wrz 01, 2020 10:45 am
autor: zbyszekg9
Ponad 6 lat temu pierwszy raz zobaczyłem ów obiekt. Zobaczyłem - to zbyt dużo powiedziane. Przestrzeń pomiędzy pałacem a miejscem, w którym się znajdowałem (oczywiście za ogrodzeniem) wypełniona drzewami i krzewami oraz budowlami towarzyszącymi, skutecznie mi to "zobaczenie" utrudniała. Niemniej nawet tak ograniczony widok sprawił, iż dostrzegłem w pałacu coś, co sprawiło, że obejrzenie tego miejsca z bliska stało się jednym z moich celów podróżniczych, niemalże obsesją.
Z autopsji wiem, że nieczęsto zdarza się, by w miejscach o walorach zabytkowych, historycznych, wartościowych, lecz chronionych tablicami z napisem "Teren prywatny" spotkać się z tak miłym przyjęciem, jakiego sam doświadczyłem. Dzięki temu mogłem osiągnąć swój cel i obcować bezpośrednio z przestrzenią i budynkiem, które uważam za jedne z najciekawszych i najładniejszych tego typu, zlokalizowanych w okolicach Płocka.
Efektem mojej wizyty są zdjęcia, których wybór poniżej prezentuję. Ograniczam się tylko do nich, nie dodając treści, jako że siedzibę w Krzykosach opisałem w najnowszym, siedemnastym numerze "Naszych Korzeni" (zainteresowanych zapraszam do nabycia - jest już w sprzedaży, tym razem bez promocji). Słowem uzupełnienia do artykułu w NK: pisałem w nim, iż źródła mówią o XIX-wiecznej figurce Matki Boskiej, stojącej w parku, której zza ogrodzenia nie mogłem dostrzec. Teraz już wiem, stoi nieopodal stawu, nawet jest w dobrym stanie technicznym.
Jeszcze jedno: nie zamieszczam zdjęć wnętrz, jako że te, zniszczone po II wojnie światowej i przekształcone w okresie powojennym w celu dostosowania do nowych funkcji nie zachowały elementów sięgających czasów przedwojennych, choć są bardzo klimatyczne, a ich stylowe, współczesne wyposażenie w połączeniu z przestrzenią wpływa z pewnością na miły i spokojny wypoczynek, jako, że pałac to w tej chwili obiekt hotelowo-eventowy.