Dwór - Karsy (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Gdańszczanka

Dwór - Karsy (pow. płocki)

Postautor: Gdańszczanka » pn lut 20, 2012 7:39 pm

Zrobiłam te zdjęcia jakieś 6-7 lat temu. Czy Kotek bywa tam i może potwierdzić, że "dwór" już się zapadł, czy jeszcze dyszy ? Tam mieszkał mój pra-pradziadek. Potem Gorzechowscy.
Gdy odwiedziłam to miejsce - mieszkali tam ludzie, a w pokojach całe tynki łuszczyły się.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
Jagoda

Re: Dwór - Karsy (pow. płocki)

Postautor: Jagoda » wt lip 09, 2013 5:10 pm

Podobno park w Karsach projektował przed 1910 rokiem Stefan Celichowski. Czy jest Pani w stanie potwierdzić tę informację? Tzn. czy chodzi o Te właśnie Karsy. Byłabym wdzięczna za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
zbyszekg9

Postautor: zbyszekg9 » pt paź 24, 2014 11:21 am

Gdańszczanka pisze: "dwór" już się zapadł, czy jeszcze dyszy ?
Jeszcze dyszy. I w dodatku w dalszym ciągu jest zamieszkany.
DSC_0271.JPG
DSC_0272.JPG
DSC_0273.JPG
DSC_0274.JPG
Jeszcze dwa słowa o parku. Park z połowy XIX wieku. Znajdują się tu zabytkowe lipy. Jedna z lip rośnie przy drodze wjazdowej do parku, druga zaś pośrodku parku. Całość wymaga konserwacji.
Gdańszczanka

Postautor: Gdańszczanka » ndz lis 09, 2014 11:32 pm

Ło matko, ale twórczość barwna - folklor żywiołowy :)

Na temat twórcy parku nic nie wiem.
Mój pra-pra mieszkał tam chyba niedługo, bo zaraz po powstaniu styczniowym umykał przed gniewem
cara do Galicji.
A po nim byli tam Gorzechowscy.

BdeT
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
zbyszekg9

Postautor: zbyszekg9 » czw lut 22, 2018 8:28 pm

Jagoda pisze:
wt lip 09, 2013 5:10 pm
Podobno park w Karsach projektował przed 1910 rokiem Stefan Celichowski. Czy jest Pani w stanie potwierdzić tę informację? Tzn. czy chodzi o Te właśnie Karsy. Byłabym wdzięczna za każdą pomoc.
W Urzędzie Ochrony Zabytków w Płocku znajduje się zdjęcie pierwszej strony pisma zawierającego listę referencyjną wykonanych przez Stefana Celichowskiego ogrodów i parków. Wśród nich na pozycji 7. wymienia się Karsy w parafii Drobin.
Awatar użytkownika
ekologEKO

Postautor: ekologEKO » sob lut 24, 2018 11:04 am

Warto by dodać, że Karsy w XVIII wieku były własnością Turowskich, pod koniec wieku komornika Turowskiego. W XIX i XX wieku własność Gorzechowskich, od 1909 roku Ludwika Gorzechowskiego. W latach 20-tych XX wieku majątek Karsy liczył 307 hektarów. Syn Ludwika Gorzechowskiego, Witold urodził się w 1890 roku w Karsach. Był legionistą, rotmistrzem kawalerii. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Był żonaty z Jadwigą z domu Gajewską, która w czasie okupacji prowadziła tajne komplety w Warszawie. Mieli dzieci: Ludwika, Tadeusza i Jadwigę. Podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej- 1. Dywizjonu 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń”. Nosił pseudonim Stary Został odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari za rok 1920. Poległ w Powstaniu Warszawskim 22 września 1944 roku o okolicy placu Inwalidów.Pochowany został na Powązkach Wojskowych.
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Dwory”