Strona 1 z 1

Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: wt cze 05, 2012 10:13 pm
autor: skowron1980
Dwór wzniesiony został w roku 1825 przez Sylwestra Chełmickiego. Od roku 1919 majątek stanowił własność Franciszka Zielińskiego - posła na sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Po wojnie majątek znacjonalizowano, a dwór preznaczono na szkołę (uczęszczał do niej Lech Wałęsa). W tym czasie budynek poddawany był wielokrotnym remontom i przebudowom, a po przeniesieniu szkoły do nowego gmachu - skutecznie zdewastowany. Pierwotny dwór był budowlą drewnianą przykrytą dachem polskim łamanym. Wejście poprzedzał - dodany zapewne w dwudziestoleciu miedzywojennym - murowany kolumnowy ganek. Obecnie z budynku pozostały już tylko części murów - ganek runął, dach zapadł się. Nie ma szans na ratunek dworu, w grę może wchodzić jedynie odbudowa od fundamentów. Budynek wraz z otoczeniem sprawia bardzo przykre wrażenie. Zdziczały i gęsto porośnięty park uniemożliwia sfotografowanie całej sylwetki budowli (tego co z niej zostało). Może spróbuję wrócić tu jesienią kiedy opadną liście. Jeśli jeszcze będzie co fotografować...

Pod tym linkiem kapitalne zdjęcia z archiwum byłych właścicieli:

https://picasaweb.google.com/trzymmm/ChalinPowLipnowski#

Polecam!

Re: Dwór w Chalinie (powiat lipnowski)

: śr cze 06, 2012 7:27 am
autor: bobola
I komu to przeszkadzało?

Re: Dwór w Chalinie (powiat lipnowski)

: czw cze 07, 2012 6:25 am
autor: slawko72
Tak właśnie " chroni" się polskie zabytki, zabija ducha polskiego krajobrazu. Armia urzędasów w 17-tu województwach z tzw. Urzędu Ochrony Zabytków itp.." pobiera tylko pieniądze, pozwala na dewastację tego,co stanowić by dziś mogło o świetności lokalnej historii i dumy.Zaś we spółczesnym prawie woli się dopuścić do zniszczenia zabytkowego budynku niżli go wyremontować. Nawet jeśli prywatny właściciel chce go odrestaurować- te urzędu zabranianią mu tego, podkładając nierealne warunki...

Dlaczego nie oddano w prawowite ręce tego dworku? Ile jest takich budowli, co dziś dogorywa...Najlepiej było zniszczyć. I nikt za to nie odpowiada ! Doskonałym przykładem jest pałac w Leniach Wielkich k. Dobrzynia n. Wisłą. Coś,co było piękne, gdzie można było założyć jakiś hotelik, restaurację,schronisko dla turystów- zdewastowano.

Czasem miałbym ochotę postrzelać do nierobów odpowiedzialnych za polską spuściznę kulturową.
Skandal i badziewiada !!!

Gwoli wyjaśnienia- nie twierdzę,że byli ziemianie , szlacheckie rodziny i ich potomkowie to kryształowe i zacne postacie. Byli wśród nich także łobuzy. Jak w każdej warstwie społecznej. Jednak to, co zrobiono z dworkami,pałacami i rezydencjami tych rodzin to zwykły holokaust na zabytkowej architekturze naszego kraju.

Re: Dwór w Chalinie (powiat lipnowski)

: czw cze 07, 2012 6:28 am
autor: slawko72
Kolego skowronie1980- dziękuję za to przypomnienie o dworku chalińskim...

Re: Dwór w Chalinie (powiat lipnowski)

: pn lut 04, 2013 11:20 pm
autor: skowron1980
Wreszcie mogę zamieścić kilka obiecanych dawniej zdjęć w bezlistnej scenerii. Naprawdę bardzo mi tego dworu żal - dostojna sylwetka z polskim łamanym dachem, genialna lokalizacja. Stracić taki zabytek, eh...

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: pn cze 23, 2014 2:42 pm
autor: konwalia
W 1929r. majątek obejmował obszar 205 ha. Do 1939r. folwark znajdował się najczęściej w dzierżawie, wiadomo jednak, że w latach 30-tych zarządzany był przez zięcia Franciszka Zielińskiego- Wiktora Michalskiego, męża jego córki Jadwigi.
Ciekawostka: Wiktor Michalski (w wielu źródłach, np.w Wikipedii figurujący pod nieprawdziwym imieniem Wacław) - wioślarz, olimpijczyk. W Amsterdamie w 1928r. wraz z drużyną zajął 4. miejsce. Podczas II wojny jeniec oflagów XI B Braunschweig, IIC Woldenberg i VII A Murnau.
Ciekawostka nr 2: Franciszek Zieliński był jednym z członków Komitetu Budowy Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: pn lip 07, 2014 8:59 pm
autor: skowron1980
Rozebrano centralną-najbardziej zrujnowaną część dworu. Pozostały jedynie jego szczytowe ściany, w tym najstarsza zachowana część konstrukcji z 1825 roku. To niesamowite, jak wyraźnie ślady ciesielskiej obróbki noszą te drewniane elementy sprzed blisko dwóch wieków. Zachowane części ścian zostały zabezpieczone przed dalszym niszczeniem - czyżby obecny prywatny właściciel miał jakieś plany związane z dworem...?

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: pt lip 11, 2014 9:28 am
autor: konwalia
Jeśliby miało zanosić się na choćby namiastkę rekonstrukcji, podaję co następuje:dwór drewniany o konstrukcji zrębowej,prostokątny, parterowy z mansardą, układ wnętrz dwutraktowy, podmurówka- kamienna; dach- mansardowy z naczółkami; gzyms- drewniany, profilowany. W części pierwotnej siedmioosiowa elewacja frontowa, z narożami boniowanymi.
A na koniec to co było na początku. Otóż niewykluczone, że prawdziwy budowniczy dworu czeka wciąż na odkrycie. Trafiłam na opracowanie, którego autor podaje, że S. Chełmicki był właścicielem dworu od 1825r., natomiast sam dwór pobudowany został wcześniej (początek XIXw). Rzecz do sprawdzenia. U źródła.

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: ndz maja 10, 2015 8:42 pm
autor: konwalia
Onufry Chełmicki - dziedzic Chalina, Skarbnik Ziemi Dobrzyńskiej, Komisarz Cywilny Wojsk Ziemi Dobrzyńskiej , Starosta Zbyszewski i Sędzia Pokoju zm. w 1815r. spoczywa w skępskich katakumbach (w Borku).
Pochowany jest tam prawdopodobnie (brak opisu przy nazwisku) także jego syn Sylwester Chełmicki- dziedzic Chalina w latach 1815-1847/8. Po śmierci Sylwestra dziedziczką Chalina została jego córka Teodozja.

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: wt maja 12, 2015 5:36 pm
autor: Dziadek Jacek
konwalia pisze:Onufry Chełmicki - dziedzic Chalina, Skarbnik Ziemi Dobrzyńskiej, Komisarz Cywilny Wojsk Ziemi Dobrzyńskiej , Starosta Zbyszewski i Sędzia Pokoju zm. w 1815r. spoczywa w skępskich katakumbach (lub w Borku).
Pochowany jest tam prawdopodobnie (brak opisu przy nazwisku) także jego syn Sylwester Chełmicki- dziedzic Chalina w latach 1815-1847/8. Po śmierci Sylwestra dziedziczką Chalina została jego córka Teodozja.
Chyba katakumby skępskie zostały zburzone przez Niemców a tablice z nazwiskami potajemnie ukryto zakopując pod murem cmentarnym. Dopiero dość niedawno przeniesiono je na dziedziniec klasztorny gdzie zostały wyeksponowane na ścianach.

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: wt maja 12, 2015 9:00 pm
autor: konwalia
Sprawdziłam: P. Gąsiorowski w art. nt skępskiej nekropolii podaje za M.Krajewskim, że katakumby w Borku zostały tu cytat: "rozebrane w 1941r".

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: ndz sty 10, 2016 2:17 pm
autor: mzz

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: ndz lut 28, 2016 6:13 pm
autor: konwalia
W protokole zajęcia komorniczego dóbr chalińskich z 1868r. znajdziemy następujący opis dworu: "Dom mieszkalny dworski, z drzewa w szachulcu w zamek, na podmurowaniu z kamieni, z dachem pokrytym dachówką holenderską, łamanym na sposób włoski, o dwóch kominach murowanych, z gankiem z drzewa i cegły w pruski mur wystawionym, przed którym są schody z cegły i dwa filary drewniane, na górę w której szczytach są lokale prowadzą schody żelazne, a piwnice są z cegły".
cyt. za: http://szpejankowski.eu/index.php/inne/ ... -czii.html

Re: Dwór - Chalin (pow. lipnowski)

: czw lut 09, 2017 4:12 pm
autor: mzz