Strona 1 z 1

Dwór - Główina (pow. płocki)

: wt wrz 18, 2012 5:06 pm
autor: skowron1980
Jest to jeden z najciekawszych spośród zachowanych na terenie gminy Brudzeń Duży dworów. O jego wyjątkowości decydują - będące reminiscencją barokowych alkierzy - skrajne ryzality w elewacji frontowej, wysoki naczółkowy dach, żelazo-betonowy kolumnowy ganek z tarasem na piętrze, a także lokalizacja – dwór bowiem wzniesiony został na wysokim brzegu Wisły i frontem jest do niej zwrócony. Data fundacji dworu nie jest znana. Przypuszczać należy, że w swojej pierwotnej formie powstał w XIX wieku, natomiast przebudowano go w latach dwudziestych XX wieku. Główina w 1909 roku należała do Wacława Dmowskiego, natomiast pod koniec lat dwudziestych do Bronisława Jaskólskiego, który pozostał ostatnim właścicielem wsi do czasów drugiej wojny światowej. Najprawdopodobniej to ten drugi spośród właścicieli odpowiada za przebudowę, dzięki której obiekt zyskał obecny kształt. Dziś we dworze mieszczą się gminne mieszkania komunalne.

Re: Dwór - Główina (pow. płocki)

: sob cze 08, 2013 2:23 pm
autor: UBOOT
Jako uzupełnienie dodam, że podczas II wojny światowej we dworze zamieszkiwała niemiecka rodzina , która zaczęła rozbudowywać cały folwark. Ponadto przy wjeździe znajduje się kapliczka Matki Boskiej, która (podobno???) pochodzi 1863 roku. Wybudowana przez ówczesnego właściciela majątku za szczęśliwy powrót z powstania. Przez wiele lat ukrywana w piwnicy, aktualnie stoi w pierwotnym miejscu.

Re: Dwór - Główina (pow. płocki)

: pn cze 10, 2013 11:15 am
autor: arkadiusz kozanecki
dwór powstał w 1841 roku.

Re: Dwór - Główina (pow. płocki)

: pn cze 10, 2013 1:33 pm
autor: bobola
Legenda kapliczki wydaje się być mało wiarygodna. Przed kim była schowana :?: kiedy została wydobyta?
Z tego co widać na zdjęciu to figura wygląda na współczesną a cokół też nie ma 150 lat chyba, że został bezmyślnie wygładzony :shock:

Re: Dwór - Główina (pow. płocki)

: pn cze 10, 2013 2:06 pm
autor: UBOOT
Wielce prawdopodobne, że wcześniejsza kapliczka mogła tu stać od 1863 roku. Miejsce dla kapliczki zarezerwowane jest od wielu lat, czego dowodzi rosnące obok kapliczki, dosyć stare, iglaste drzewo (nie mam pojęcia co to za odmiana), które na pewno pamięta przedwojenne czasy. Nasza rozmówczyni, opowiedziała nam, że aktualna kapliczka schowana była przed Niemcami podczas okupacji. A kilka tygodni temu przeszła gruntowny remont.

Re: Dwór - Główina (pow. płocki)

: sob sty 25, 2014 11:02 am
autor: skowron1980
Na cmentarzu w Sobowie znajduje się grób Dmowskich. Wacław Dmowski zmarł w 1908 roku, dlatego informację (zaczerpniętą ze spisu obywateli ziemskich 1909), jakoby w roku 1909 to on był właścicielem wsi, uznać trzeba za nieprawdziwą.

Re: Dwór - Główina (pow. płocki)

: pt maja 08, 2020 9:55 am
autor: skowron1980
Także ostatni właściciele - Teodozja i Bronisław Jaskólscy - spoczywają na cmentarzu w Sobowie. Oboje zmarli w 1940 roku, niestety nagrobna inskrypcja nie wyjawia okoliczności ich śmierci.