Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » pn lut 09, 2015 9:31 am

victor pisze:Niestety, po ostatnich wichurach stodoła ucierpiała. Cały dach został zdmuchnięty. Mury już rozebrane :(
Zniknął najbardziej charakterystyczny budynek brudzeńskiego folwarku. Niewątpliwie duża zmiana w krajobrazie tego miejsca.
Załączniki
P1180400.JPG
P1180400.JPG (199.69 KiB) Przejrzano 7306 razy
Awatar użytkownika
andrzej2110
Posty: 28
Rejestracja: śr sty 09, 2013 4:00 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: andrzej2110 » pt lut 13, 2015 10:30 pm

Swoją drogo ciekawy przypadek. Budynek gdzie dach był kompletny się zawaliła a dalej gdzie połowy dachu nie ma nic się nie stało. Kilka lat temu słyszałem że właściciel chciał rozebrać ten budynek ale konserwator zabytków się nie zgodził. Teraz się to stało.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » sob lut 14, 2015 9:17 am

Tak, dach zdmuchnął wiatr, a reszta samoczynnie eksplodowała....
Awatar użytkownika
johanna
Posty: 1
Rejestracja: sob gru 10, 2016 6:51 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: johanna » sob sty 12, 2019 12:17 pm

Witam,

Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy nt dworu w Brudzeniu. Mnie interesuje taka sprawa. Żoną Włodzimierza Nikazego była Zofia Olimpia Ciółkowska córka Władysława Ciółkowskiego z Winnicy syna Dominika Ciółkowskiego. Dominik był moim pra pra dziadkiem. Tak więc Zofia jest moją cioteczną prababką. Władysław Hieronim Ciółkowski ojciec Zofii zmarł w Brudzeniu w 1913 roku. Winnica była w posiadaniu rodziny Ciółkowskich przez wiele pokoleń. W drugiej połowie XiX wieku dziedziczona była w linii żeńskiej, stąd różne nazwiska. Ciekawi mnie czy żyją potomkowie Zofii i Włodzimierza Rościszewskiego. Może oprócz Stanisława mieli inne dzieci ? Ciekawi mnie czy zachowały się może jakieś pamiątki po rodzinie Ciółkowskich. Z naszej strony wszystko zostało przewiezione do Warszawy i spłonęło podczas Powstania 44 roku. Znalazłam natomiast dużo aktów narodzin, ślubów i śmierci w archiwach.

pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Joanna Bem
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » sob sty 12, 2019 11:35 pm

Z pewnością żyją jacyś potomkowie Rościszewskich z Brudzenia, ale niestety nie dysponuję bliższymi szczegółami na ten temat. Kompendium wiedzy na temat rodziny jest książka Jerzego Łempickiego "Rościszewscy - dzieje rodziny". Być może tam znajdzie Pani odpowiedź na nurtujące Panią pytanie? Niestety sam nie posiadam tej książki więc nie mogę pomóc. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz sty 13, 2019 2:42 pm

Przypomniało mi się jeszcze, że po rewitalizacji parku na jego terenie zamontowano kilka tablic informacyjnych. Jedna z nich przybliża losy rodziny Rościszewskich. Oto jej fotografia. Okazuje się, że oprócz Stanisława, Włodzimierz Nikazy Rościszewski miał jeszcze czterech synów i jedną córkę.
Załączniki
P1180902.JPG
P1180902.JPG (1.49 MiB) Przejrzano 7168 razy
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt cze 30, 2020 1:00 pm

W jednym z archiwalnych numerów czasopisma „Spotkania z Zabytkami” (nr 9/1996r.) natknąłem się na artykuł Waldemara Baraniewskiego i Tadeusza S. Jaroszewskiego poświęcony historii brudzeńskiego dworu. Najbardziej ucieszyły mnie zamieszczone tam stare zdjęcia, a już prawdziwą rewelacją jest fotografia rozebranej na pocz. XX w. dawnej modrzewiowej siedziby. Jak widać był to budynek parterowy, z wysokim dachem krytym kleńcem i skrajnymi alkierzowymi dobudówkami (widać tylko jedną ale z całą pewnością była też druga – umieszczona symetrycznie z lewej strony). Do tego ozdobny ganek na osi, oszalowana pionowymi deskami fasada i okna osłonięte drewnianymi okiennicami. Piękny przykład dworu wzniesionego zapewne w XVIII w. „podług nieba i zwyczaju polskiego”.
Artykuł źródłowy – podobnie jak treść wszystkich archiwalnych numerów „Spotkań z Zabytkami” – dostępny jest na portalu Polona:
https://polona.pl/item/spotkania-z-zaby ... o:metadata
Załączniki
stary dwór.JPG
stary dwór.JPG (63.11 KiB) Przejrzano 5520 razy
Stanisław Rościszewski na koniu.JPG
Stanisław Rościszewski na koniu.JPG (53.83 KiB) Przejrzano 5520 razy
auto.JPG
auto.JPG (68.93 KiB) Przejrzano 5520 razy
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz lip 05, 2020 11:53 am

I jeszcze jedna warta odnotowania ciekawostka - 30 sierpnia 1924 roku na śniadanie w miejscowym dworze zatrzymał się generał Józef Haller, przemierzający konno drogę z Warszawy do Torunia (na podst. "Mazowsze Płockie w czasach wojny światowej i powstania państwa polskiego" T. Świecki, F. Wybult).

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości