Strona 1 z 1

Dwór - Witów (pow. kutnowski)

: wt cze 11, 2013 9:16 pm
autor: konwalia
Położenie: wieś Witów koło Krośniewic, powiat kutnowski, województwo łódzkie

Stan obecny: ruiny

Opis: Był to dwór murowany, parterowy, podpiwniczony, z dachem naczółkowym i ryzalitem od frontu.Od strony południowej znajdowała się oficyna, która najlepiej zachowała się do chwili obecnej. Jeszcze 8 lat temu można było obejrzeć budynek "w całości", dopiero w latach 90-tych opuścili go lokatorzy. Obecnie własność prywatna.

Park krajobrazowy: z połowy XIX wieku został wykarczowany po 1945r.

Właściciele: począwszy od przełomu XVIII/XIX wieku majątek posiadali kolejno: Gąsiorowscy, Daniszewscy, Tarnowscy, Kuszel, Zuchowicze. W okresie międzywojennym właścicielami byli Jadwiga i Czesław Michalscy. Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę uciekając na wschód wpadli w ręce Sowietów, Czesław (w 1939r. niezdolny do służby wojskowej z powodu ran odniesionych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920r.) został aresztowany i osadzony w jednym z więzień NKWD, a następnie podzielił los ok. 22 tys. polskich jeńców rozstrzelanych na mocy decyzji Stalina z marca 1940r. Spoczywa prawdopodobnie w Bykowni koło Kijowa (tzw."ukraińska lista katyńska" albo lepiej precyzyjnie: lista ofiar mordu katyńskiego pochowanych na Ukrainie).

Re: Dwór - Witów (pow. kutnowski)

: śr cze 12, 2013 11:21 am
autor: skowron1980
Na prośbę autorki wątku załączam zdjęcia.

Re: Dwór - Witów (pow. kutnowski)

: wt mar 25, 2014 10:52 pm
autor: skowron1980
Zdjęcia przekazane przez Konwalię:
1. Czesław Michalski lat 19
2. Czesław Michalski w czapce, obok brat Tadeusz Michalski i nauczycielka

Re: Dwór - Witów (pow. kutnowski)

: wt cze 17, 2014 6:51 pm
autor: konwalia
A teraz trochę codzienności: ostatni właściciel majątku Witów był wielkim miłośnikiem koni, prowadził profesjonalną hodowlę arabów. Śnieżnobiałe ogiery z Witowa zawiozły niejedną młodą parę na uroczystość zaślubin, ponieważ dziedzic był człowiekiem niezwykle kontaktowym, towarzyskim, powszechnie szanowanym i najzwyczajniej w świecie lubianym. Z tego też powodu powierzona została mu funkcja honorowego komendanta okolicznej Ochotniczej Straży Pożarnej. Swój majątek (o powierzchni nieco ponad 200 ha) prowadził wzorowo i jak na ówczesne czasy bardzo nowocześnie: krowy dojone były dojarkami, w dworze było centralne ogrzewanie, modne parkiety podłogowe itp. Oficyna, tak jak w dawnych wiekach, była miejscem przygotowywania posiłków i połączona była z dworem korytarzem, z którego rozchodziły się drzwi do różnego rodzaju spiżarni. Dzięki temu zapachy z kuchni nie roznosiły się po całym domu. Do dworu były ogólem trzy wejścia- pierwsze oficjalne- zaraz przy nim znajdował się gabinet dziedzica, drugie od tarasu (na który we wrześniu '39 spadła bomba), trzecie codzienne, użytkowe. Na piętrze znajdowały się pokoje dla dzieci. Przed dworem wczesną wiosną zakwitała na różowo piękna magnolia.

Re: Dwór - Witów (pow. kutnowski)

: wt lip 22, 2014 9:34 am
autor: skowron1980
Dwór w Witowie i jego właściciele w okresie międzywojnia - na schodach siedzi Czesław Michalski, a przy barierce razem z dziećmi stoi jego żona Jadwiga. Zdjęcie zamieszczam na życzenie Konwalii.

Re: Dwór - Witów (pow. kutnowski)

: czw maja 04, 2017 9:44 pm
autor: konwalia
Warszawa- Muzeum Katyńskie. Wśród prawie 3,5 tys. innych nazwisk z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej wyryte zostało także i jego (piąta linijka od góry).