Dwór - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » śr sty 15, 2014 10:52 pm

W Dobrzenicach Małych natknąłem się na obiekt, który przedstawiam na zdjęciach. Nie odnalazłem informacji o istniejącym dworku w tej wsi, a na takowy ten budynek wygląda. Tym bardziej, że wokół coś, co może przypominać zdewastowany park. Czy znawcy tematu pomogą ustalić jakieś szczegóły? Zdjęcia nie są najlepsze ze względu na utrudniony dostęp do tego budynku, który znajduje się na prywatnym terenie.
Pozdrawiam
Załączniki
DSC_0062.JPG
DSC_0062.JPG (239.51 KiB) Przejrzano 3754 razy
DSC_0063.JPG
DSC_0063.JPG (287.89 KiB) Przejrzano 3754 razy
DSC_0065.JPG
DSC_0065.JPG (236.2 KiB) Przejrzano 3754 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » śr sty 15, 2014 11:10 pm

Na Mapach jest folwark Dobrzenice Małe. A jak folwark, to i taki obiekt nie dziwi.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

Postautor: skowron1980 » czw sty 16, 2014 1:19 pm

Tak jak napisał Majsterek - w tym miejscu przed wojną istniał folwark. Właścicielem miejscowych dóbr w dwudziestoleciu międzywojennym był Tomasz Brudnicki, wcześniej - Rościszewscy. Czy mamy tu do czynienia z dworem? Raczej z jego zachowaną częścią. Asymetria budynku świadczy o tym, że był on dobudowany do jakiejś starszej budowli - najprawdopodobnniej pierwotnego drewnianego dworu.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » czw sty 16, 2014 1:37 pm

Na potwierdzenie folwarku:
W czasie wojny:
dobrzenice_mestischbladt.jpg
dobrzenice_mestischbladt.jpg (322.87 KiB) Przejrzano 3735 razy
Oraz mapa rosyjska z 1915 z opisem obiektu jako "dwór obywatelski":
dobrzenice_ru_1915.jpg
dobrzenice_ru_1915.jpg (103.79 KiB) Przejrzano 3734 razy
Choć oczywiście jak zauważył Skowron może to być wcześniejszy obiekt drewniany.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » czw sty 16, 2014 6:16 pm

Witajcie Panowie!
Wszystko jest do wyjaśnienia, trza tylko popytać.

O folwarku w Dobrzenicach Małych to mnie zawsze mówiono o obiekcie o który pyta Zbyszek. Rzeczywiście jest on obecnie prywatną własnością. Nazwiska i imiona są mi znane. Zresztą przy najbliższej okazji zapytam mieszkańców domu o co trzeba, gdyż znam się z nimi dość dobrze. Z tego co wiem od postronnych, to rodzina ta nabyła budynek mieszkalny po dawnym folwarku przez tzw. zasiedzenie/poprzez odkupienie go od skarbu państwa.


Zbierając materiały nt. kapliczek parafii Mochowo zdobyłam takowe informacje:
Obecna lastrykowa figura w Dobrzenicach Małych z roku 1981 (przystanek autobusowy) stoi na miejscu figury sprawionej przez Brudnickiego, właściciela ziemskiego, który w tu Dobrzenicach miał folwark. Literatura rzeczywiście wspomina Brudnickiego Tomasza (ur. 1850 Przybojewo), właściciela 201ha folwarku w Dobrzenicach Małych. Mieszkańcy wsi datują czas jej powstania na lata międzywojenne lub nawet wcześniejsze. Znam dokładny opis tej pierwszej dziedzicowej figury. Zważywszy że stała ona niedaleko drogi, która obecnie prowadzi do rozpatrywanego budynku - rzeczywiście mógł tam być folwark.

POZDRAWIAM!
AGATA

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości