Strona 1 z 1

Dwór - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

: śr sty 15, 2014 10:52 pm
autor: zbyszekg9
W Dobrzenicach Małych natknąłem się na obiekt, który przedstawiam na zdjęciach. Nie odnalazłem informacji o istniejącym dworku w tej wsi, a na takowy ten budynek wygląda. Tym bardziej, że wokół coś, co może przypominać zdewastowany park. Czy znawcy tematu pomogą ustalić jakieś szczegóły? Zdjęcia nie są najlepsze ze względu na utrudniony dostęp do tego budynku, który znajduje się na prywatnym terenie.
Pozdrawiam

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

: śr sty 15, 2014 11:10 pm
autor: Majsterek
Na Mapach jest folwark Dobrzenice Małe. A jak folwark, to i taki obiekt nie dziwi.

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

: czw sty 16, 2014 1:19 pm
autor: skowron1980
Tak jak napisał Majsterek - w tym miejscu przed wojną istniał folwark. Właścicielem miejscowych dóbr w dwudziestoleciu międzywojennym był Tomasz Brudnicki, wcześniej - Rościszewscy. Czy mamy tu do czynienia z dworem? Raczej z jego zachowaną częścią. Asymetria budynku świadczy o tym, że był on dobudowany do jakiejś starszej budowli - najprawdopodobnniej pierwotnego drewnianego dworu.

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

: czw sty 16, 2014 1:37 pm
autor: Majsterek
Na potwierdzenie folwarku:
W czasie wojny:
dobrzenice_mestischbladt.jpg
dobrzenice_mestischbladt.jpg (322.87 KiB) Przejrzano 1477 razy
Oraz mapa rosyjska z 1915 z opisem obiektu jako "dwór obywatelski":
dobrzenice_ru_1915.jpg
dobrzenice_ru_1915.jpg (103.79 KiB) Przejrzano 1476 razy
Choć oczywiście jak zauważył Skowron może to być wcześniejszy obiekt drewniany.

Re: Budynek - Dobrzenice Małe (pow. sierpecki)

: czw sty 16, 2014 6:16 pm
autor: Jacek&Agatka
Witajcie Panowie!
Wszystko jest do wyjaśnienia, trza tylko popytać.

O folwarku w Dobrzenicach Małych to mnie zawsze mówiono o obiekcie o który pyta Zbyszek. Rzeczywiście jest on obecnie prywatną własnością. Nazwiska i imiona są mi znane. Zresztą przy najbliższej okazji zapytam mieszkańców domu o co trzeba, gdyż znam się z nimi dość dobrze. Z tego co wiem od postronnych, to rodzina ta nabyła budynek mieszkalny po dawnym folwarku przez tzw. zasiedzenie/poprzez odkupienie go od skarbu państwa.


Zbierając materiały nt. kapliczek parafii Mochowo zdobyłam takowe informacje:
Obecna lastrykowa figura w Dobrzenicach Małych z roku 1981 (przystanek autobusowy) stoi na miejscu figury sprawionej przez Brudnickiego, właściciela ziemskiego, który w tu Dobrzenicach miał folwark. Literatura rzeczywiście wspomina Brudnickiego Tomasza (ur. 1850 Przybojewo), właściciela 201ha folwarku w Dobrzenicach Małych. Mieszkańcy wsi datują czas jej powstania na lata międzywojenne lub nawet wcześniejsze. Znam dokładny opis tej pierwszej dziedzicowej figury. Zważywszy że stała ona niedaleko drogi, która obecnie prowadzi do rozpatrywanego budynku - rzeczywiście mógł tam być folwark.

POZDRAWIAM!