Dwór - Rempin (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Rempin (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » pn mar 10, 2014 4:57 pm

Nie znalazłem wielu informacji na temat dworu i parku krajobrazowego w Rempinie. W zasadzie cała wiedza ogranicza się do tego, że istnieje park w Rempinie - pow. 5,5 ha, park z przełomu XVIII - XIX w. z dworem (http://www.gozdowo.eu/?p=50&pk=126 i http://mazowieckieskarby.pl/atrakcje/at ... rk_dworski_).

Z pewnej odległości ujrzałem skupisko drzew, które mogły być uznane za pozostałość parku, a które wskazywała strona "Mazowieckich Skarbów". Ale doświadczyłem już, że nie można tej strony traktować, jako wyroczni w kwestii lokalizacji.
060. Rempin. W oddali park z XVIII_XIX w..JPG
060. Rempin. W oddali park z XVIII_XIX w..JPG (213.17 KiB) Przejrzano 4869 razy
Przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą na wprost parku stoi figurka Matki Boskiej (na tabliczce widnieje rok 2002).
064. Rempin. Kapliczka z 2002 r..JPG
064. Rempin. Kapliczka z 2002 r..JPG (259.14 KiB) Przejrzano 4869 razy
Kilkaset metrów i droga z kierunku północnego doprowadza do miejsca, w którym widnieje ostrzeżenie o terenie prywatnym i zakazie wstępu.
065. Rempin.JPG
065. Rempin.JPG (199.28 KiB) Przejrzano 4869 razy
Kolejne kilkadziesiąt metrów i dochodzimy do skupiska drzew, które można traktować, jako dawną pozostałość. Teren jest uporządkowany. Obok, za murem, istnieją jakieś funkcjonujące zabudowania gospodarcze. Próbowałem wypatrzeć czegoś, co mogłoby przypominać dwór - bez rezultatu.
067. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG
067. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG (269.3 KiB) Przejrzano 4869 razy
068. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG
068. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG (246.51 KiB) Przejrzano 4869 razy
069. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG
069. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG (254.12 KiB) Przejrzano 4869 razy
070. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG
070. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG (262.99 KiB) Przejrzano 4869 razy
071. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG
071. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG (281.55 KiB) Przejrzano 4869 razy
072. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG
072. Rempin. Pozostałości dawnego parku dworskiego.JPG (230.81 KiB) Przejrzano 4869 razy
Okazuje się, że do owych zabudowań prowadzi jeszcze jedna droga, z kierunku zachodniego. Doprowadza ona do zamkniętej bramy, ale już co nieco widać. Jednak dworu ani śladu.
076. Rempin.JPG
076. Rempin.JPG (200.24 KiB) Przejrzano 4869 razy
077. Rempin.JPG
077. Rempin.JPG (228.84 KiB) Przejrzano 4869 razy
078. Rempin.JPG
078. Rempin.JPG (193.56 KiB) Przejrzano 4869 razy
079. Rempin.JPG
079. Rempin.JPG (230.92 KiB) Przejrzano 4869 razy
080. Rempin.JPG
080. Rempin.JPG (214.21 KiB) Przejrzano 4869 razy
A może dworu należy szukać w zupełnie innym miejscu? A może już nie ma czego szukać, a informacje z początku wątku są mylące?
Awatar użytkownika
qwerty88
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 07, 2013 11:20 am
Lokalizacja: Mochowo

Re: Dwór - Rempin (pow. sierpecki)

Postautor: qwerty88 » czw sie 31, 2017 4:33 pm

Witam serdecznie,

nie tak dawno z czystej ciekawości pojechałem zobaczyć ów park który został oznaczony na mapie tego regionu. Po wejściu na teren zostałem poinformowany przez pewnego starszego pana, że jestem na terenie prywatnym lecz po paru sekundach rozpoczął ciekawą opowieść o tamtejszym terenie, dworek tam rzeczywiście stał ale chyba uległ wyburzeniu. Niedawno przed małym parkiem został umieszczony upamiętniający głaz-pomnik lecz niestety nie pomyślałem wtedy żeby zrobić mu jakiekolwiek zdjęcia. Ów starszy pan wykazał się dość sporą wiedzą na temat tego zakładu i historią miejsca. Nie zapytałem o to czy jest on właścicielem czy pracownikiem, ale dla chętnej osoby na pewno byłby do zlokalizowania i podejrzewam, że podzieliłby się swoją wiedzą. Wspomniał również, że chce wybudować/zrekonstuować ten dwór... dodatkowo trochę zmieszała mnie informacja, że nie ma tam 5,5 ha parku... Chociaż gdzieś musi być o nim zapis, skoro na mojej mapie został zaznaczony i wg mnie dokładnie przy wjeździe na teren byłego PGR'u gdzie kolega zbyszek i ja byliśmy.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Rempin (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pt wrz 01, 2017 3:28 pm

Gdzie dokładnie stał budynek dworu? Na to pytanie odpowiedź znajduje się na archiwalnych mapach. Prawdopodobnie w piwnicy starostwa w Sierpcu, wśród wielu starych, misternie wykańczanych pastelami planów katastralnych z XIXw znajduje się i ten dotyczący dóbr Rempin.
Na razie musi wystarczyć kawałek mapki z początku XXw. Widać tu rozmieszczenie budowli dawnego folwarku. Który to dwór - możemy się domyślać. Stawiałbym na ten bliżej parku, po prawo od zabudowań gospodarczych:
raempin.jpg
raempin.jpg (82.39 KiB) Przejrzano 4824 razy
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Dwór - Rempin (pow. sierpecki)

Postautor: Czaro » ndz wrz 03, 2017 4:08 am

Mapy niemieckie typu messtischblatt mimo obiegowej opinii o ich doskonałości są często mocno przekłamane... zwłaszcza co do nazewnictwa poszczególnych miejscowości, ich dzielnic itd... Analizowałem je dość często stąd moje przekonanie o ich "omylności"...
:rower:
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Rempin (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » ndz wrz 03, 2017 1:11 pm

Niestety nie są to mapy niemieckie tylko przerobione przez Niemców (stąd zmiany nazw) starsze mapy polskie, pierwotnie zaś carskie jak w przypadku powyższej. Wielokrotnie o tym pisałem i przy każdej okazji będę przypominał. Mapy nie robi się raz na amen tylko aktualizuje starsze materiały.
Niestety kartografia XIX i początku XX wieku nie produkowała (masowo) map w skalach większych niż 1:25 000 więc trzeba się cieszyć z tego co jest, a to i tak nie mało. Dokładne plany dóbr ziemskich były sporządzane na indywidualne zlecenie danego dziedzica. Jeśli będę miał możliwość w najbliższym czasie to zajrzę do zbioru w starostwie - ale zaznaczam na wstępie że publikacja tutaj była by naruszeniem prawa. Poszukam tego dworu bo sam jestem ciekawy gdzie dokładnie stał. Obecny właściciel pozostałości PGR Rempin faktycznie planuje budowę na terenie parku czegoś na kształt willi, ale co to by miało mieć wspólnego z dworem po którym nawet zdjęć nie można znaleźć - tego nie wiem.

Jeśli chodzi o sam budynek - wg lokalnych źródeł, po wojnie musiał poddać się radykalnej przeróbce na cele ściśle kolektywne, w związku z tworzeniem "kołchozu".
Przebudowany, prawdopodobnie nie w całości doczekał połowy lat `70 może nawet nieco dłużej. Nie przedstawiał podobno wartościowych cech należnych okolicznym pozostałościom ziemiańskim, w odróżnieniu np od drewnianego, pięknego dworku w sąsiednim Rękawczynie.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości