"Dworek" - Nowy Podleck (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

"Dworek" - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » wt mar 25, 2014 12:02 pm

Przygotowując trasę swojej ostatniej marszruty, zaplanowałem m.in. odwiedziny w Nowym Podlecu ze względu na istniejący tam park dworski, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Analizując zdjęcia satelitarne, moją uwagę zwrócił budynek położony na terenie owego parku, mniej więcej w jego centralnej części. Dotarłszy tam spotkałem jego mieszkankę i - jak się okazało - właścicielkę, która poinformowała mnie o tym, że to jest dawny dwór. Jak na moje niedoświadczone oko, jego wygląd wydał mi się nieco podejrzany. Poza tym nie znalazłem nigdzie informacji na temat istnienia dworku w Nowym Podlecku. Dlatego też wykonałem telefon do Urzędu Gminy Bulkowo z prośbą o wyjaśnienie zagadki. Początkowo mój miły rozmówca również był zaskoczony tym "odkryciem", jednakże po kilkunastu minutach prób zdobycia jakiejkolwiek informacji przekazał mi, iż budynek ten od dawna funkcjonuje w lokalnej społeczności, jako "dworek", aczkolwiek siedzibą dawnego właściciela tych ziem nie jest. Również osoba, która badała ziemie w okolicach Bulkowa pod kątem zabytków, a których wykaz znajduje się na stronie internetowej gminy, nie zalicza tego budynku, jako dworku. Powyższe uzasadnia zatem ujęcie przeze mnie słowa "Dworek" w cudzysłowiu w tytule wątku. Temat dworku i "dworku" uważam za rozwojowy. Na tę chwilę mogę dopisać, że w budynku mieszkają cztery rodziny (prawdopodobnie stanowiącą jedną wielką rodzinę) i że właścicielka będzie starała się o dofinansowanie remontu dachu.
165. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG
165. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG (207.46 KiB) Przejrzano 5116 razy
166. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG
166. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG (261.8 KiB) Przejrzano 5116 razy
167. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG
167. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG (251.89 KiB) Przejrzano 5116 razy
168. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG
168. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG (239.38 KiB) Przejrzano 5116 razy
169. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG
169. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG (200.61 KiB) Przejrzano 5116 razy
W bezpośrednim sąsiedztwie "dworku" istnieją stare - według mojej rozmówczyni dworskie - piwnice.
170. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG
170. Nowy Podleck. ''Dworek''.JPG (247.79 KiB) Przejrzano 5116 razy
171. Nowy Podleck. Dworskie piwnice.JPG
171. Nowy Podleck. Dworskie piwnice.JPG (239.02 KiB) Przejrzano 5116 razy
Wokół rozciąga się park dworski z widocznym, choć zarastającym stawem.
158. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
158. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (264.49 KiB) Przejrzano 5116 razy
159. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
159. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (278.84 KiB) Przejrzano 5116 razy
160. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
160. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (266.5 KiB) Przejrzano 5116 razy
161. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
161. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (266.72 KiB) Przejrzano 5116 razy
162. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
162. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (266.73 KiB) Przejrzano 5116 razy
163. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
163. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (255.46 KiB) Przejrzano 5116 razy
164. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
164. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (243.41 KiB) Przejrzano 5116 razy
172. Nowy Podleck. Park dworski.JPG
172. Nowy Podleck. Park dworski.JPG (185.38 KiB) Przejrzano 5116 razy
Awatar użytkownika
Alicja
Posty: 2
Rejestracja: pn lut 13, 2017 3:56 pm

Re: "Dworek" - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Alicja » pn lut 13, 2017 6:30 pm

Na temat dworku i parku mogę opowiedzieć więcej niż obecni jego mieszkańcy. To moje dzieciństwo wakacyjne, a wiedza z czasów przed i powojennych pochodzi od starszej części rodziny. Szkoda, ale nie mogłam obejrzeć zdjęć (pewnie gapa ze mnie). Do dziś jak odwiedzam siostrę (mieszka niedaleko) to robimy obchód wału okalającego dworek i patrzymy co się zmieniło. Interesują nas głównie rośliny, bo też i jest na co popatrzeć. Opowiem więc co pamiętam. Dojazd do dworku pierwszym od drogi wjazdem to była aleja potężnych świerków (dziś powycinane) i była to droga gospodarcza. Z prawej strony drogi stała drewniana stajnia, a z lewej zabudowania gospodarcze zbudowane z gliny. Ja pamiętam już tylko ruiny tych zabudowań jako świetne miejsce do zabaw. Ciekawym zabytkiem była przedwojenna studnia zbudowana z kamieni polnych w środku, a na powierzchni drewniana (obecny właściciel gruntu zasypał ją kilka lat temu). Szkoda bo zabytek. Cała lewa strona od drogi to był sad. Ale jaki, dziś nazwy jabłek co prawda w sprzedaży są, ale smak nie ma nic wspólnego z tamtym. Do dworku prowadziła też druga droga (następny zjazd z drogi głównej) obok jednego ze stawów. To wjazd reprezentacyjny z bramą obsadzoną na kamiennych słupach. Bramy nie ma, ale są słupy porośnięte mchem, latem niewidoczne bo zarośnięte krzewami. Ten wjazd kończył się okrągłym klombem tuż przed gankiem i wejściem do domu (ganek był oszklony). Trudno powiedzieć jak wyglądał dworek w środku, bo mieszkańcy komunalni pewnie zrobili przeróbki, ale była sala balowa. Stawy były trzy. Dwa przy dworku i jeden trochę odsunięty do którego wiodła aleja kasztanowa (teraz wyschnięty, pozostała tylko roślinność bagienna). Jeszcze w latach sześćdziesiątych staw najbliżej dworku miał bardzo czystą wodę skoro wolno nam było się kąpać. Szkoda, że mieszkańcy zrobili w nim wysypisko śmieci (dziś już nie ma wody nawet sezonowo). Drugi staw był rybny. Jeszcze nie jest zniszczony, głęboki, dziki, wśród wysokich drzew porastających wał wokół dworku. Na wale od północnej strony leży kamień z wyrytym imieniem "Andrzej i rok..." (zapomniałam który, to chyba początki sklerozy). Ciocia mówiła, że został tam pochowany jakiś pracownik folwarczny, ale nikt nie znał jego nazwiska. Zachodnia strona wału jest dziwna. To rów wyłożony po bokach kamieniami (coś w rodzaju fosy),ale nigdy nie było tam wody. Na północno-wschodnim rogu wału jest kapliczka, ale to współczesne dzieło tzn. powojenne. Szkoda, że dworek usytuowany w tak pięknym otoczeniu nie został odnowiony. Piękny starodrzew ma już prześwity (wycinka na opał). Dworek ocalał "rzutem na taśmę", bo mieszkańcy z jednej strony mieszkali, a z drugiej rozbierali na opał. Dopiero decyzja gminy o konieczności wykupu spowodowała, że zaczęli trochę dbać. Ale pozostały wspomnienia i wyobraźnia jak było. Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
Alicja
Posty: 2
Rejestracja: pn lut 13, 2017 3:56 pm

Re: "Dworek" - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Alicja » pn lut 13, 2017 6:45 pm

Jest jeszcze historia o przedwojennych właścicielach. Nie wiem czy byli właścicielami czy tylko zarządzali tym majątkiem.
ON nazywał się Piotr Gajny, ONA nie wiem jak miała na imię. Była podobno bardzo piękną kobietą. Miała cechę charakterystyczną dość oryginalną : jednooko niebieskie drugie czarne. Ale była Niemką, a rodzice pana Piotra nie zgadzali się na taki związek. Uciekła więc z rodzinnego domu i wzięli ślub.
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: "Dworek" - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Dziadek Jacek » pn lut 13, 2017 7:50 pm

Czy czasami sklepienia kolebkowe widoczne na zdjęciach nie są piwnicami po głównym budynku dworu a istniejący jeszcze budynek to oficyna dobudowana do niego podobnie jak w Wiosce (Skępskiej) ?
Awatar użytkownika
Piotr730
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 25, 2023 4:07 pm

Re: "Dworek" - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Piotr730 » pt lis 03, 2023 10:09 pm

Co do postu Alicji ,to fakt,był w tym dworku niejaki Gajny.Słyszałem o tym ,bo mieszkam niedaleko.Prawdopodobnie przybył ów Piotr z miejscowości Latowicz ,a ozenił się z Zelmą Augustą Fogel w parafii Radzanowo.Być może Zelma pochodziła od osadników niemieckich z niedalekiego Wiciejewa ,którzy zamieszkiwali tam kiedyś masowo. ;)

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości