Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Dwór - Cendrowo (Bożewo Stare) (Gm. Mochowo)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
arkadiusz kozanecki
Stowarzyszenie
Posty: 37
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 1:58 pm

Dwór - Cendrowo (Bożewo Stare) (Gm. Mochowo)

Postautor: arkadiusz kozanecki » wt kwie 01, 2014 7:48 pm

Dwór jest usytułowany na lewym wysokim brzegu rzeki Skrwy. Nie jest wiadomo kiedy powstał, wiadomo jednak, że właścicielem majątku był zarówno przed wybuchem II wojny światowej jak i przez cały jej okres Niemiec o nazwisku Strelach. Przez wzgląd na jego niemieckie pochodzenie nie musiał opuszczać dworu na czas wojny. Z przekazów ustnych Pana Bąkowskiego, mieszkańca wsi Obręb wiadomo, że przed II wojną rodzina Strelach posiadała trzy konie, inwentarz i około 50 ha gruntów ornych przylegających bezpośrednio do rzeki Skrwy. Dwór parterowy z czerwonej cegły na kamiennym fundamencie pokryty jest dachem w formie dwuspadowej, a pierwotnie przykryty był czerwoną dachówką ceramiczną. Przed wejściem jest niewielki ganeczek. Dwór prawdopodobnie nie był podpiwniczony. We wnętrzu były 4 mieszkania, 2 kuchnie i sień. Na poddasze, które nie było użytkowane, prowadziły drewniane schody. Podłogi były pierwotnie drewniane. Obecnie przed wejściem głównym, z lewej strony istnieje oczko wodne, po prawej stronie widnieje studnia. W skład majątku wchodziła niegdyś drewniana stodoła oraz obora kamienno- gliniana. W sąsiedztwie dworu rozpościerał się sad owocowy i warzywniak. Dwór nie był ogrodzony. Właściciel dworu opuścił go w II połowie lat 40- tych XX wieku. Ziemie nie podlegały parcelacji ze względu na powierzchnię nie przekraczającą 50 ha. Pod koniec lat 40- tych XX w .do majątku przybyła rodzina Siecińskich. W późniejszych latach ziemie wraz z budynkiem przeszły na rzecz lasów państwowych. Wokół założenia dworsko- parkowego posadzono las sosnowy. Kolejnymi mieszkańcami dworu była rodzina Kwiatkowskich. Obecnie zamieszkały.
Obecnie dojazd do niszczejącego już budynku nie jest rzeczą prostą, ze względu na fakt, iż jest on ukryty w lesie. Pozostałościami po dawnym majątku są wyłącznie oczko wodne, studnia i budynek dworu.
12.jpg
12.jpg (50.93 KiB) Przejrzano 1510 razy
1-Przekaz ustny P. Bąkowskiego, mieszkańca pobliskiej wsi Obręb.
Czaro
Posty: 180
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Dwór - Cendrowo (Bożewo Stare) (Gm. Mochowo)

Postautor: Czaro » śr kwie 02, 2014 11:12 am

Historia ciekawa, ale jaki to dwór ? Murowany dom z czerwonej cegły i tyle. Pozdrawiam.
:rower:
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 819
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Cendrowo (Bożewo Stare) (Gm. Mochowo)

Postautor: Majsterek » śr kwie 02, 2014 5:01 pm

Tak czy inaczej, na mapie z końcówki XIXw mamy dwór. (Opis: dwór Cendrowo).
cendrowo.jpg
cendrowo.jpg (320.68 KiB) Przejrzano 1483 razy
Budynek jest zeszpecony eternitem, ale ma pewne cechy wyróżniające.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości