Strona 1 z 1

Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: pn wrz 08, 2014 9:04 pm
autor: zbyszekg9
Dwór wzniesiony około poł. XIX w. prawdopodobnie dla Fuhrmanów. W XX w. był w posiadaniu Szemplińskich. Po wojnie służył między innymi, jako przedszkole. Jest to budynek parterowy, zbudowany na planie prostokąta, pięcioosiowy. Drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią na osi. Gzyms wycinany w ząbki. Dach naczółkowy, kryty blachą. Obecnie jest zamieszkały. Ze względu na duże zadrzewienie i zakrzewienie posesji, zdjęcia są niestety takie, jakie są.
080. Stara Biała. Dwór z poł. XIX w.JPG
080. Stara Biała. Dwór z poł. XIX w.JPG (224.6 KiB) Przejrzano 1505 razy
081. Stara Biała. Dwór z poł. XIX w.JPG
081. Stara Biała. Dwór z poł. XIX w.JPG (231.01 KiB) Przejrzano 1505 razy
082. Stara Biała. Dwór z poł. XIX w.JPG
082. Stara Biała. Dwór z poł. XIX w.JPG (270.12 KiB) Przejrzano 1505 razy
Tekst za http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/9330/

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: pt lis 13, 2015 8:46 am
autor: skowron1980
Niestety wszystko wskazuje na to, że nie jest to dwór Szemplińskich. Winę za ten błąd biorę na siebie - opacznie zamieściłem kiedyś fotografię tego budynku na cytowanym przez Zbyszka portalu Polskie Zabytki. W rzeczywistości dwór zlokalizowany był w miejscu, które wskazuję na poniższych zdjęciach. W roku 1928 budynki po dworskim majątku wraz z 45 ha ziemi zakupiło Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Po wojnie grunty uprawne upaństwowiono pozostawiając Zgromadzeniu jedynie zabudowania. Rzeczywisty dwór już nie istnieje, chociaż sądząc po widocznych na zdjęciach fundamentach, rozbiórka nastąpić musiała całkiem niedawno. Wydaje mi się, że z kompleksu dworskiego pozostały tam jeszcze jakieś zabudowania gospodarcze.

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: pt lis 13, 2015 9:54 am
autor: Majsterek
Zgadza się, też coś ostatnio na temat tego majątku chciałem ustalić, i takie tego efekty:
ot_1.jpg
Mestischbladt 25
ot_1.jpg (60.37 KiB) Przejrzano 1468 razy
ot_2.jpg
ot_2.jpg (27.43 KiB) Przejrzano 1468 razy
Zbyszek ma zdjęcia od strony północnej, ładnie zachowanej, zaznaczonej powyżej obory/stajni dworskiej, to może wstawi :) bo ja nie mogę znaleźć. (te z ostatniej wyprawy wzdłuż Wierzbicy)

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: pt lis 13, 2015 10:46 am
autor: zbyszekg9
Niestety posiadam tylko jedno zdjęcie tego założenia, zrobione zresztą z dość sporej odległości. No cóż, jest pretekst, by odwiedzić siostrzyczki w najbliższym czasie.

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: śr gru 02, 2015 6:22 pm
autor: konwalia
Budynek dawnego dworu, jak podaje E. Czaczkowska w Biografii św. Faustyny (2012r.), stał jeszcze w latach 80-tych XXw. "Nie był duży. Od wejścia trzy okna po prawej i trzy po lewej stronie. (...)W domu było ciasno, a warunki życia dość prymitywne. Nie było światła, wody, kanalizacji.(...)Stary, kryty dachówką, zbudowany w części z kamieni, zupełnie nie trzymał ciepła. Było w nim tak chłodno, że zimą ze ścian można było zdrapywać szron". To tu, latem 1930 może 1931 albo 1932r, na ganku tego dworu św. Faustyna zobaczyła stojącego Chrystusa.Budynek ten został rozebrany, gdy siostry uzyskały pozwolenie na budowę nowego. Do dziś ostał się jedynie jego kamienny fundament.

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: czw gru 03, 2015 8:43 pm
autor: skowron1980
Sam już nie wiem co o tym myśleć. Taki opis dworku w Białej znajduje się w Katalogu Zabytków Sztuki (książka z roku 1992). Opis pasuje jak ulał do budynku ze zdjęć Zbyszka (pięcioosiowy, dach naczółkowy itd.) i na tym opisie opierałem się identyfikując go kiedyś jako dwór właśnie. Z opisu, który przytacza Konwalia wynika, że tamten rozebrany budynek był z kolei siedmioosiowy. Poza tym skoro rozebrano go w latach osiemdziesiątych nie mógł być opisany jako istniejący w książce z lat dziewięćdziesiątych. Były dwa dwory?

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: pt gru 04, 2015 10:25 am
autor: konwalia
Gwoli ścicłości dodam, że autorka wspomnianej przeze mnie książki nie określa opisywanego miejsca mianem dwór, lecz jedynie dom (z gankiem), budynek. Określenie to dodałam od siebie opierając się na ustaleniach moich poprzedników w tym tu wątku.
Moim zdaniem stwierdzenie, że dom z gankiem stał tu jeszcze w latach 80-tych, nie implikuje, że nie istniał jeszcze kilka lat później, tzn. na początku lat 90-tych. Poza tym autor "Katalogu Zabytków" pisząc i dając do wydawnictwa swą książkę mógł nic nie wiedzieć o planowanej czy też już dokonanej rozbiórce. A ta, jak wspomina E. Czaczkowska, nastąpiła z powodu zbyt małej odległosci dwóch budynków (nowo wybudowanego w latach 80-tych "klocka" w kształcie litery L i starego) od siebie. Chodziło o maksymalne wykorzystanie posiadanej ziemi (komuniści zabrali siostrom ziemię, zostawiając jedynie 5ha).
Być może jakąś wskazówką jest informacja o mieszczącym się w budynku przedszkolu, o którym wspomina autor "Katalogu Zabytków" jak i biografka św. Faustyny? Może ktoś z miejscowych wypowie się w tym temacie?

Re: Dwór - Stara Biała (pow. płocki)

: pn lip 18, 2016 9:44 pm
autor: skowron1980
Dwa ostatnie zdjęcia domniemanego dworu a może po prostu starego domu w centrum Białej. Dlaczego ostatnie? Na jego miejscu powstaje właśnie nowiutki budynek mieszkalny. Pytanie, co stało się z wiekowym domem. Chciałoby się mieć nadzieję, że z racji dość dobrego stanu technicznego może przeniesiony został w jakieś inne miejsce (wszak drewniane konstrukcje nierzadko poddawane bywają podobnym zabiegom). Najpewniej jednak po prostu go rozebrano. Tak czy inaczej wieś straciła kolejną architektoniczną pamiątkę po minionych czasach. A Stara Biała staje się przez to coraz mniej ...stara.