Dwór (nieistniejący) - Więcławice (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Dwór (nieistniejący) - Więcławice (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz lis 23, 2014 11:17 am

Temat dworu w Więcławicach był już poruszany przy okazji wątku viewtopic.php?f=50&t=4094&start=0 jednak jak dotąd nie doczekał się on wątku osobnego. Nic dziwnego - budynek dworu już dawno nie istnieje i przyznam, że nie wiem nawet jak wyglądał. Dzisiejszą pozostałość dworską stanowią resztki kompleksu parkowego zabudowane współczesnymi budynkami. Nie wykluczam, że zachowały się tu jakieś relikty dawnych zabudowań ale stopień ich przekształcenia nie pozwala na stwierdzenie tego w sposób jednoznaczny. Jest jeszcze - tradycyjnie już - dworska kapliczka wskazująca drogę wjazdową do majątku. Więcławice w XIX wieku stanowiły własność Sierakowskich, na przełomie XIX/XX w. właścicielem był Wacław Lipski, a w dwudziestoleciu międzywojennym - Tadeusz Kokoszczyński (280 ha gruntów).
Załączniki
P1180202b.JPG
P1180202b.JPG (181.71 KiB) Przejrzano 1848 razy
P1180204b.JPG
P1180204b.JPG (146.03 KiB) Przejrzano 1848 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Dwór (nieistniejący) - Więcławice (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » ndz lis 23, 2014 3:03 pm

Szkoda, że go (dworu) nie widać, bo już go nie ma. Jeszcze ta typowa dla jego otoczenia oaza zieleni świadczy, że tu kiedyś stał, tętnił życiem, błyskał i mrugał światłem wskazując drogę, rozbrzmiewał muzyką, krzykiem dzieci i wnuków.

... Niech ci poszczęści, niech cię przypilnuje
Szczerniały w ramach ponad bramą Bóg!
Bądź zdrów mój domie! Schylam się, całuje
Twój nabijany podkowami próg. ...


List do domu (urywek) Kazimierz Wierzyński (1894 - 1969)

Nieostatni

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości