Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » czw sty 22, 2015 7:30 pm

Z tym dworem jest pewien problem. Otóż Barbara Konarska-Pabiniak, „Tradycja Mazowsza, powiat gostyniński. Przewodnik subiektywny”, Warszawa 2013 pisze: "Dawny dwór jest mocno zniszczony, park częściowo otoczony kamiennym parkanem". Co do kamiennego muru, wszystko się zgadza. Zaś co do pierwszej części zdania mam wątpliwości. Po niezbyt dokładnym co prawda (przyczyny obiektywne) obejrzeniu parku podworskiego nie zauważyłem tam innego budynku, niż ten prezentowany na zdjęciach. Trudno uznać ten budynek za mocno zniszczony, jest on raczej mocno przekształcony. Na miejscu dowiedziałem się, że to jest właśnie dwór. Jest jeszcze pewne "ale". Otóż Barbara Konarska-Pabiniak pisze też, że w 1919 roku dwór spłonął i na siedzibę dla właścicieli adaptowano budynek administracyjny. Być może ten "dwór" to właśnie budynek administracyjny? W każdym razie prezentuję obecny stan, który w przyszłości wymaga dokładniejszego zbadania.

W 1825 roku Belno nabył Ignacy Leszczyński (spoczywa na cmentarzu w Sokołowie: viewtopic.php?f=80&t=5158) i szybko wybudował pałac, urządził park, założył stadninę, wykopał dwa stawy, założył gorzelnię i olejarnię. W 1845 r. Leszczyński założył na powierzchni 4 mórg „zakład fabrykacji cukru z buraków”, czyli cukrownię Urszulin, nazwaną imieniem żony. Majątek w Belnie stał się centrum zarządzania dla innych okolicznych majątków. Belno w owym czasie stało się jednym z najprężniejszych gospodarstw na ziemiach polskich. Leszczyński został zamordowany przez będącego u niego na służbie ogrodnika. Stało się to w 1857 r. i był to początek końca "złotej ery" Belna.
Załączniki
269. Belno. Park podworski.JPG
269. Belno. Park podworski.JPG (155.1 KiB) Przejrzano 4833 razy
271. Belno. Park podworski.JPG
271. Belno. Park podworski.JPG (123.37 KiB) Przejrzano 4833 razy
272. Belno. Dawna siedziba ziemiańska.JPG
272. Belno. Dawna siedziba ziemiańska.JPG (109.54 KiB) Przejrzano 4833 razy
278. Belno. Dawna siedziba ziemiańska.JPG
278. Belno. Dawna siedziba ziemiańska.JPG (148.12 KiB) Przejrzano 4833 razy
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: org.pl » pt sty 23, 2015 12:18 pm

Dużo informacji i zdjęć prezentujących Belno możemy znaleźć na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Belna - http://leszczynski.wwwi.pl/ Również właśnie o tym dworze.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » pt sty 23, 2015 1:28 pm

Dziękuję org.pl za tę stronę. Przyznam, że nie natrafiłem na nią wcześniej. Jest tu rzeczywiście sporo informacji, ale nie ma wyjaśnienia wprost na nurtujące mnie pytania. Nie wiem, na ile znasz Belno, być może będzie w stanie na nie odpowiedzieć. Najbardziej zaskoczony jestem zdjęciem na stronie internetowej stowarzyszenia, gdzie prezentowany jest wygląd obecny dawnego dworu (biała elewacja, piętrowe przybudówki, sypiący się tynk). Ciekaw jestem, w którym miejscu stoi ów budynek, czy to on jest tym budynkiem administracyjnym, służącym właścicielom po pożarze właściwego dworu, czymże był/jest więc budynek z żółtą elewacją, prezentowany przeze mnie na zdjęciach, o którym dowiedziałem się na miejscu, że "to właśnie jest dawny dwór"? Jak już pisałem wcześniej, z przyczyn obiektywnych nie spenetrowałem szczegółowo niewielkiego stosunkowo parku podworskiego, ale żadnego innego budynku na tym terenie nie widziałem. Chyba, że stoi on na terenie folwarcznym, za bramą?
Pozdrawiam serdcznie
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: Majsterek » pt sty 23, 2015 2:01 pm

Nie wiem czy próbujesz nas podpuścić czy faktycznie pytasz :)
Na moje oko to jest właśnie ten budynek, kompletnie przebudowany.
Odrąbali mu chyba całe lewe skrzydło (patrząc na twoje zdjęcie), a w prawej "części" zrobili nadbudówkę z jednopłaszczyznowym dachem. Wygląda to wstrętnie. Czyż nie?
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » pt sty 23, 2015 2:45 pm

Majsterek pisze:Nie wiem czy próbujesz nas podpuścić czy faktycznie pytasz
Absolutnie pytam poważnie. Po prostu nie znajduję wspólnych elementów, żadnego podobieństwa między tymi dwoma budynkami. A że wstrętnie wygląda - tu pełna zgoda. Jedynym punktem zaczepienia jest moim zdaniem umiejscowienie tego żółtego tworu, niemalże w samym środku parku krajobrazowego.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: Majsterek » pt sty 23, 2015 4:43 pm

Czy to przypadkiem tak nie jest? :takaemotka:
Załączniki
dwor.png
dwor.png (5.23 KiB) Przejrzano 4814 razy
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: skowron1980 » ndz sty 25, 2015 12:35 pm

http://terazgostynin.pl/informacje/3007 ... iele-belna
Pod tym linkiem znajdziemy potwierdzenie, że budynek znany z archiwalnych zdjęć to właśnie ów budynek administracyjny zaadoptowany po 1917 na dwór. Jeśli rzeczywiście rację ma Majsterek (a wszystko na to wskazuje) efekt dokonanej tu przebudowy budzi uczucia w najlepszym wypadku mieszane. Ale pozwólcie, że zadam prowokacyjne pytanie: co dziś stałoby w tym miejscu gdyby budynek wpisany został do rejestru zabytków i jakakolwiek jego dowolna adaptacja nie byłaby możliwa? :oczko2:
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Belno (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » pn sty 26, 2015 3:56 pm

Majsterek pisze:Czy to przypadkiem tak nie jest?
Nie wiem, czy akurat tak, ale... i tu informacja sprawdzona - to jest ten sam budynek. Dzisiejszy budynek jest bardzo okrojony i być może tylko jedna lub dwie ściany ze starego budynku administracyjnego zostały zachowane. W zasadzie to można powiedzieć, że nowy budynek stoi na miejscu starego.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości