Dwór - Biskupice (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Biskupice (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn paź 26, 2015 2:51 pm

W Biskupicach, wsi leżącej w gminie Drobin, znajduje się park dworski z 2. poł. XIX w. Znajdują się tu m.in. aleja lipowa, modrzewie, drzewa owocowe. Park został wpisany do rejestru zabytków 29 grudnia 1988 roku. Na terenie parku stoi budynek, który raczej nie jest dawną posiadłością właścicieli miejscowego majątku, tylko pochodzi w czasów bardziej nam współczesnych - no chyba, że został mocno przekształcony, zatraciwszy cechy stylowe. Niemniej nie napotkałem żadnego źródła, które wspominałoby o istnieniu dziś dworku w Biskupicach.
Załączniki
129. Biskupice. Park podworski.JPG
129. Biskupice. Park podworski.JPG (113.89 KiB) Przejrzano 3652 razy
130. Biskupice. Park podworski.JPG
130. Biskupice. Park podworski.JPG (120.27 KiB) Przejrzano 3652 razy
132. Biskupice. Park podworski.JPG
132. Biskupice. Park podworski.JPG (192.13 KiB) Przejrzano 3652 razy
133. Biskupice. Park podworski.JPG
133. Biskupice. Park podworski.JPG (147.72 KiB) Przejrzano 3652 razy
134. Biskupice. Park podworski.JPG
134. Biskupice. Park podworski.JPG (137.97 KiB) Przejrzano 3652 razy
Ostatnio zmieniony śr paź 28, 2015 10:56 am przez zbyszekg9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór (nieistniejący) - Biskupice (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt paź 27, 2015 9:54 am

zbyszekg9 pisze:Na terenie parku stoi budynek, który raczej nie jest dawną posiadłością właścicieli miejscowego majątku, tylko pochodzi w czasów bardziej nam współczesnych.
Wybacz Zbyszku, ale muszę się z Tobą nie zgodzić. :mruga: Wprawdzie w Biskupicach nigdy nie bylem, ale sądząc po Twoich zdjęciach jest to budynek jak najbardziej "z epoki' o cechach skromnej siedziby ziemiańskiej. Po pierwsze okna - duże, trójdziałowe, nawet jeśli to współczesne "plastiki", to zastąpiły wcześniejsze drewniane (jak widać, kilka starych egzemplarzy się jeszcze zachowało). Nie dajmy się zwieść temu - nietypowo, bo od szczytu zlokalizowanemu - głównemu wejściu. Na ostatnim zdjęciu widać ryzalit na jednej ze ścian. To tam zapewne musiało pierwotnie znajdować się wyznaczające front i oś budynku główne wejście. Poza tym, (jeśli dobrze widzę) ubytki w tynku na wysokości balkonu świadczą o tym, że przynajmniej tę część ściany wykonano w konstrukcji drewnianej. No i wreszcie jakieś tam skromne pozostałości gzymsu, czy przyokiennych zdobień. Wszystko to przemawia za tym, że budynek nie mógł powstać po wojnie. Według mnie mógł zostać wybudowany jeszcze w XIX-wieku, a przerobiono go w dwudziestoleciu międzywojennym na potrzeby skromnego ziemskiego majątku bez specjalnej dbałości o architektoniczny wyraz.
A co na ten temat mówi lokalna tradycja?
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Biskupice (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » wt paź 27, 2015 10:36 am

skowron1980 pisze:Wybacz Zbyszku, ale muszę się z Tobą nie zgodzić.
Bardzo się z tego cieszę z tego powodu. Budynek ten nie daje mi spokoju, zwłaszcza, że jego lokalizacja wskazywałaby właśnie na dawną siedzibę. Dopuszczałem jednak możliwość powojennej budowy budynku w miejscu dawnego dworku, ale...
skowron1980 pisze:A co na ten temat mówi lokalna tradycja?
Nie wiem, co mówi lokalna tradycja, nie napotkałem tam nikogo, kto mógłby rozwinąć się w temacie. Jednak dotarłem do osoby, która dokładnie w 1963 roku brała udział w inwentaryzacji sklepu GS-owskiego, który mieścił się wówczas w tym budynku. Jak pamięta, budynek wyglądał wówczas bardziej "dworkowo". A zatem Marcinie - możesz mieć rację.
Ostatnio zmieniony śr paź 28, 2015 10:57 am przez zbyszekg9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Biskupice (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » śr paź 28, 2015 10:56 am

Na moją prośbę osoba, o której wyżej, udała się do Biskupic, by przypomnieć sobie chwile sprzed pięćdziesięciu dwóch lat. Oczywiście czas zatarł ślady, choć wspomnienia ożyły. Budynek wyglądał wówczas rzeczywiście inaczej. Istotne jest to, że jeszcze wtedy wejście do budynku było z boku, co mogłoby potwierdzać tezę Marcina. Wobec powyższego zaryzykuję i usunę z tytułu wątku słowo "nieistniejący", uznając dotychczasowe rozważania za wystarczające dla uznania obiektu za dawną siedzibę ziemiańską. Niemniej liczę na dalszy rozwój tematu.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Biskupice (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » śr paź 28, 2015 7:03 pm

Fragment ze Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego :
biskupiceSGKP.png.jpg
biskupiceSGKP.png.jpg (21.96 KiB) Przejrzano 3628 razy
Ta informacja z 1880 roku, tak samo jak późniejsze mapy, wskazuje na istnienie jedynie folwarku. Tyle że w przypadku tego jak i wielu innych folwarków, wystąpienie stylizowanego budynku niczym dziwnym się nie wydaje (np Czachowo). W prawdzie oznaczenie jako dwór pojawia się na mapie rosyjskiej z lat dopiero `40, ale to właściwie pokazuje tylko interpretację topografów.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości