Dwór Chlewickich - Kutno

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór Chlewickich - Kutno

Postautor: zbyszekg9 » pt sty 08, 2016 2:21 pm

Dworek został wzniesiony w poł. XIX w., na zachodnich wówczas peryferiach Kutna. Istnieje też teza, że budowa miała miejsce pod koniec XVIII wieku, a w połowie XIX wieku była to jedynie odbudowa po pożarze. Budynek został wzniesiony z drewna modrzewiowego (stąd jego potoczna nazwa: dworek modrzewiowy) w stylu klasycystycznym, a swoją formą architektoniczną nawiązuje do staropolskiej rezydencji szlacheckiej. Jeszcze w latach 90. XX wieku w najbliższym otoczeniu dworku stała drewniana stodoła oraz kamienna piwnica.
Na przełomie XIX i XX wieku dworek należał do rodziny Chlewickich. Okres od początku XX w. do 1938 r., kiedy właścicielami dworku byli Zofia i Zygmunt Chlewiccy należał do najlepszych w jego dziejach. Oboje byli niezwykle zasłużonymi dla Kutna osobami i należeli do elity kulturalnej miasta. Zygmunt od pocz. XX w., z ramienia władz samorządowych Kutna, był taksatorem (inspektorem) ubezpieczeniowym. Przez wiele lat w pomieszczeniach dworku mieściło się jego biuro.
Podczas I wojny światowej Zygmunt Chlewicki był członkiem Komitetu Obywatelskiego. Równocześnie był niezwykle aktywnym miejscowym działaczem politycznym Narodowej Demokracji. Od 1915 r. przez wiele lat, z ramienia tej partii, był ławnikiem miejskim (członkiem zarządu miasta). Ponadto był również aktywnym działaczem społecznym, członkiem wielu stowarzyszeń (Towarzystwo Teatralno-Muzyczne, Ochotnicza Straż Pożarna – członek zarządu, Komisja Rozbudowy Gimnazjum w Kutnie) oraz uczestnikiem różnorodnych akcji charytatywnych (zbiórka na Wojsko Polskie i jego wyposażenie, remont kutnowskiego kościoła, rozbudowa gmachu miejscowego gimnazjum) i działań kulturalnych w Kutnie. Również jego małżonka Zofia była aktywną działaczką kutnowskich organizacjach społecznych i uczestniczką wielu akcji charytatywnych. Przez wiele lat pełniła funkcję sekretarza Polskiego Czerwonego Krzyża, była członkiem Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kutnie, Polskiej Macierzy Szkolnej – skarbnik. Przyczyniła się do powstania kutnowskiego sierocińca.
Od początku XX w. i w okresie II Rzeczypospolitej obiekt częściowo wykorzystywany był jako stancja dla zamiejscowej młodzieży pobierającej nauki w mieście. Kolejną właścicielką dworku była Maria Ostrowska, która w 1948 r. kupiła całą nieruchomość od rodziny Chlewickich. W 1987 r. obiekt został zakupiony przez Urząd Miejski w Kutnie i wkrótce potem został przekazany w administrację i użytkowanie Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
W roku 2012 w Dworku została przeprowadzona rewitalizacja, po której miejsce to przeznaczono na galerię sztuki i rękodzieła oraz siedziby stowarzyszeń o charakterze kulturalnym.

W oparciu o: http://www.tpzk.eu/viewpage.php?page_id=46
Załączniki
332. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG
332. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG (355.94 KiB) Przejrzano 2526 razy
333. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG
333. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG (337.77 KiB) Przejrzano 2526 razy
334. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG
334. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG (352.1 KiB) Przejrzano 2526 razy
335. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG
335. Kutno. Dworek modrzewiowy (Chlewickich).JPG (294.71 KiB) Przejrzano 2526 razy
Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Re: Dwór Chlewickich - Kutno

Postautor: konwalia » wt lis 08, 2016 3:16 pm

Więcej na temat historii dworu w: Lesiak H. "Z dziejów dworu, siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej" Kutnowskie Zeszyty Regionalne (t.XVI, 2012).
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości