Dwór - Imielno (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Imielno (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » śr lut 15, 2017 7:52 pm

Późnorenesansowy dwór wzniesiono w połowie XIX wieku w miejscu wcześniejszego, drewnianego dworku. Najstarszą częścią jest środkowa, parterowa, boczne, piętrowe skrzydła zostały dobudowane około 1890 roku. Fundatorem dworu był Ryszard Skarzyński. Kolejni właściciele majątku to senator Ludomił Pułaski, żonaty z Wandą Czarnowską oraz Jan Biernacki, żonaty z Marią Pułaską.
W czasie II wojny światowej właścicieli wysiedlono, a majątek przydzielono rodzinie niemieckiej. Już po wojnie majątek został odebrany prawowitym właścicielom i przekazany skarbowi państwa. We dworze urządzono mieszkania. Po 1989 roku lokatorzy wyprowadzili się stamtąd, zamieszkana została tylko wschodnia część budynku, a w głównym holu umieszczono klub nocny. Ten stan trwał do 1995 roku upadł. Od tego czasu dwór coraz bardziej niszczeje. Obecnie dwór, pomimo fatalnego stanu (większa część to ruina) jest częściowo zamieszkały.
Dwór jest otoczony 12-hektarowym parkiem krajobrazowym z poł. XIX w. z bogatym drzewostanem, wieloma okazami starodrzewu i ze stawami. Na jednym z nich wyspa, na której dawniej zlokalizowana była bażanciarnia. W niewielkiej odległości od dworu, między stawami stoi figura Matki Boskiej. Niestety nie wiem, co symbolizuje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości