Dwór - Czerniewo (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dwór - Czerniewo (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » czw mar 07, 2019 9:46 am

Na rosyjskiej mapie z 1914 roku widnieje oznaczenie dworu w Czerniewie w gminie Radzanowo. Na miejscu zastałem budynek, który mógł być dawnym dworem, a czy był nim w istocie? Na tę chwilę przyjmuję takie założenie. Dowiedziałem się jedynie, że po wojnie w budynku mieściła się szkoła, a niewykluczone, że w okresie międzywojennym również. Dziś jest to siedziba płockiego Koła Łowieckiego Trop (tzw. Tropówka). W dostępnych mi źródłach żadnych informacji historycznych nie odnalazłem. Czy są tu regionaliści, którzy mogliby poszerzyć wiedzę na temat tego miejsca?
Jako ciekawostkę dodam, że ze wsi Czerniewo pochodzi Elżbieta Kozanecka ps. "Basia", będąca członkiem oddziału Wiktora Stryjewskiego "Cacki", bohaterka filmu "Kochankowie z lasu".
Załączniki
49. Czerniewo.JPG
49. Czerniewo.JPG (298.93 KiB) Przejrzano 3299 razy
50. Czerniewo.JPG
50. Czerniewo.JPG (268.39 KiB) Przejrzano 3299 razy
51. Czerniewo.JPG
51. Czerniewo.JPG (289.99 KiB) Przejrzano 3299 razy
52. Czerniewo.JPG
52. Czerniewo.JPG (297.15 KiB) Przejrzano 3299 razy
54. Czerniewo.JPG
54. Czerniewo.JPG (315.85 KiB) Przejrzano 3299 razy
Czerniewo.jpg
Czerniewo.jpg (69.78 KiB) Przejrzano 3299 razy
Awatar użytkownika
gackowski.jacek
Posty: 1
Rejestracja: czw gru 30, 2021 2:36 pm

Re: Dwór - Czerniewo (pow. płocki)

Postautor: gackowski.jacek » ndz lut 20, 2022 6:12 pm

Witam jestem prezesem KŁ TROP-PŁOCK z/s w Czerniewie . od 2000 roku gospodarzymy w tym obiekcie . Zdołałem ustalić, że przed wojną też była szkoła -informacja pochodzi z roczników Płockich z 1939 roku jest też podane nazwisko Dyrektora szkoły . Wieść gminna niesie że do powstania styczniowego dwór był własnością szlachty herbowej . Po wstaniu władze carskie dwór przekazały jakiemuś ich zwolennikowi dlatego nie utrzymywał on kontaktów z okoliczną szlachtą zaściankową ( Przedpełce) . Obiekt nie jest zabytkiem ale staramy się go utrzymać w stary stylu . Zmieniliśmy dach i poprawiliśmy elewacje. Jak trzeba prześle aktualne zdjęcia.

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości