Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Dwór (nieistniejący) - Sulęcice (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1490
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Dwór (nieistniejący) - Sulęcice (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob maja 23, 2020 9:58 pm

Inne wersje nazwy: Sulenczyce, Sulencice, Sulęczyce, Suleńczyce. Jest bałagan, trudno się połapać. Dziś jest to część wsi Rekowo, pow. sierpecki, gmina Zawidz, parafia Jeżewo.
Nie mam wielu informacji o tym majątku. Od 1871 roku majątek należał do Janusza Gracjana Iłowieckiego. W 1917 roku dziedziczyła tu jego córka Maria, w 1918 roku żona Szemplińskiego. W 1920 roku majątek kupił Józef Włoczewski z żoną Marią z domu Ott.
1915 Sulencice.png
1915 Sulencice.png (670.85 KiB) Przejrzano 829 razy
Po dworskich zabudowaniach nie pozostał żaden materialny ślad. Miejscowi mówią, że stosunkowo niedawno, jeszcze dwadzieścia-kilka lat temu było "co rozbierać" i pamiętają rozrzucone luzem zdobione kafle piecowe. Plac po dawnym dworze znajduje się naprzeciw posesji nr 21. Na zachodniej części majątku stoi budynek dawnej szkoły, a zarośnięta górka (na zdjęciu) wśród pustego pola jest chyba miejscem po dawnym domu dziedzica.
skanowanie0017.jpg
skanowanie0017.jpg (323.87 KiB) Przejrzano 829 razy
Zdjęcie dworu ze zbiorów Barbary z Włoczewskich Wernikowej znalazło się na okładce książki Tomasza Piekarskiego z 2013 roku "Ziemiaństwo Mazowsza Płockiego w latach 1918-1939", którą dla potrzeb tego wątku zeskanowałem i wrzucam. W rzeczonej książce, na ss. 306-307 znajduje się fragment rękopisu "Saga Rodu Włoczewskich", w którym zawarto opis dworku sulęcickiego (nie do końca zgodny z tym co widzimy na zdjęciu):
"Był obszerny, drewniany, z wysoko sklepionym, dwuspadowym dachem z blachy. Pomalowany popielatą farbą wyglądał schludnie i ciekawie. Dom patrzył na świat licznymi oknami z okiennicami [...]. Od frontu ganek gościnnie zapraszał do środka. Wchodziło się małymi schodkami na taras cementowy, który czterema drewnianymi kolumnami podpierał duży, zadaszony balkon obrośnięty dzikim winem"
A dziś miejsce to prezentuje się tak. Panta rhei...
DSC_0313.JPG
DSC_0313.JPG (182.46 KiB) Przejrzano 829 razy
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości