Dwór - Bromierz (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Dwór w Bromierzu

Postautor: Thomas » pt sty 22, 2010 8:01 pm

Piotr Libicki w "Dworach i pałacach wiejskich na Mazowszu" z 2009 roku pisze:
Bromierz
gmina Staroźreby
powiat płocki


Odbudowany w ostatnim czasie dwór mógł zostać ukształtowany w pierwszej ćwierci XX wieku, być może w wyniku przebudowy wcześniejszej siedziby. Parterowy, nakryty dachem łamanym, z wystawkami dachowymi na osi obu elewacji zwieńczonymi falistym szczytem. Wejście do dworu poprzedzone półokrągłym portykiem kolumnowym niosącym taras.

Bromierz zwany dawniej Wielkim, był gniazdem Bromirskich herbu Pobóg. W końcu XVIII wieku własność podkomorzego Karwosieckiego. W późnych latach dwudziestych XX wieku gospodarował tu Aleksander Ożarowski, a majątek liczył 510 hektarów.

Dom po odbudowie, w bardzo dobrym stanie. Bardzo dobrze utrzymane resztki resztki parku. Obiekt niedostępny, częściowo widoczny z większej odległości.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Bromierz (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » czw sty 23, 2014 2:55 pm

Byłem w Bromierzu pod koniec zeszłego roku. Dwór jest widoczny z daleka, łatwo więc do niego trafić. W sumie nieprawdziwym jest stwierdzenie, że można go zobaczyć jedynie z większej odległości. Przeszedłem się drogą gruntową wokół dość dobrze zachowanego założenia parkowego, po czym stanąłem na wprost obiektu. Podczas sporządzania dokumentacji fotograficznej przyjechał właściciel i stosunkowo grzecznie, acz zdecydowanie zakazał robienia jakichkolwiek zdjęć (nadmieniam, że wcześniej nie było nikogo, kto mógłby mi udzielić ewentualnego pozwolenia na fotografowanie). Oczywiście rozpoczęliśmy rozmowę trwającą kilkanaście minut. Ze stanu jednostronnego raczej napięcia przeszliśmy w stan wzajemnych uprzejmości. Dowiedziałem się, że ów właściciel najogólniej mówiąc nie jest zbyt zadowolony ze współpracy z władzami gminy (nie chcę wdawać się tu w szczegóły). W efekcie tego źle postrzega jakiekolwiek inicjatywy zmierzające do "chwalenia się" przez gminę posiadaniem na swoim terenie dworu. Nie jest też zadowolony, że jego dwór stał się jednym z mazowieckich skarbów (http://mazowieckieskarby.pl/atrakcje/at ... ol_dworski). Niechętnie też widzi takich jak ja turystów-fotografów, gdyż nigdy nie wie, gdzie i w jakim celu zdjęcia będą wykorzystane. Miłe spotkanie zakończyło się zrobieniem przeze mnie jeszcze kilku fotografii, niestety dałem słowo, że nie będą one upublicznione. Szkoda, że władze gminy nie doceniają faktu, że ktoś wykłada własne pieniądze na to, aby zabytki wyglądały tak, jak powinny. Wydaje mi się, że w całej gminie Staroźreby nie ma zabytku będącego w lepszym stanie, niż dwór w Bromierzu. A potencjał (historyczny) jest,choćby pałac i zajazd w Staroźrebach, dwór w Bromierzyku, dwór w Górze, które znajdują się w opłakanym stanie. Niby ciągle mówi się o kolejnych inwestorach, tymczasem budynki niszczeją...

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości