Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne

Postautor: bobola » ndz mar 21, 2010 4:44 pm

Fotografia dołączona do legendy suserskiej "Milczący kamień" przypomniała mi istnienie krzyży pokutnych. Przejrzałem zawartość wątków i chyba na forum ich jeszcze nie ma :?: W Polsce jest takich krzyży kilkaset jest więc prawdopodobnym, że użytkownicy mieli okazję zrobić im fotki i podzielą się nimi na forum. Dorze by było pokazać oryginały zamiast linków do wikipedii itp.
Ja niestety mam tylko jedno przezrocze krzyża zrobione w 1973 r. i to w towarzystwie przedszkolaka, ale lepszy rydz niż nic. Krzyż stoi (stał) w Bukówce w pobliżu Lubawki.
Załączniki
slide047.tr.Bukówka.jpg
slide047.tr.Bukówka.jpg (108.04 KiB) Przejrzano 2721 razy
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 642
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Krzyże pokutne

Postautor: Jacek&Agatka » pn sie 30, 2010 9:10 pm

Nie wiem, gdzie się wkleić z tą kapliczką. Myślę, że obok krzyży pokutnych nie będzie jej źle.

Będąc na jednym ze szlaków na terenie PN Gór Stołowych napotkałam kapliczkę pokutną (wg mapy turystycznej). Na "plecach" kapliczki widoczne daty.
Załączniki
IMG_1264.JPG
IMG_1264.JPG (352.08 KiB) Przejrzano 2676 razy
IMG_1265.JPG
IMG_1265.JPG (289.72 KiB) Przejrzano 2676 razy
IMG_1266.JPG
IMG_1266.JPG (283.18 KiB) Przejrzano 2676 razy
AGATA
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne.

Postautor: adiutant » wt sie 31, 2010 12:21 pm

Na krzyżach pokutnych często były umieszczane rysunki przedstawiające narzędzie zbrodni jak nóż, miecz...co widać na powyższych rycinach.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1491
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Krzyże pokutne w Województwie Lubuskim

Postautor: Thomas » ndz gru 12, 2010 6:29 pm

Na podstawie:
Joanna Majorczyk - "SZLAK KAMIENNYCH POMNIKÓW DAWNEGO PRAWA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM czyli śladami zbrodni i pokuty"

KRZYŻE I KAPLICZKI POKUTNE to zabytki mające korzenie w średniowiecznym prawie, które nakazywało sprawcy morderstwa, aby postawił w miejscu zbrodni kamienny krzyż lub kapliczkę. Oczywiście ufundowanie krzyża czy kapliczki było tylko jednym z elementów zadośćuczynienia rodzinie oraz bliskim ofiary morderstwa. Ponadto od sprawcy wymagano również aby m.in. pokryć koszty pogrzebu, zapewnić na potrzeby kościoła określoną liczbę świec, odbyć pielgrzymkę do jednego z miejsc świętych, leżąc krzyżem przez określony czas, zapewnić rodzinie zabitego godne życie, pokryć koszty zużytych na potrzeby procesu trunków i jadła. Przy krzyżu lub kapliczce rodzina wyrzekała się zemsty i jednała się z przestępcą. W późniejszym czasie krzyże i kapliczki pokutne były fundowane również przez rodzinę zabitego lub lokalną społeczność. Najstarsze takie pomniki w Lubuskiem pochodzą z XV w; najmłodsze z wieku XIX. Zarówno kapliczki jak i krzyże wykuwane były z jednego bloku kamiennego. Na niektórych krzyżach pokutnych jeszcze dziś możemy dostrzec ryty narzędzi zbrodni, którymi popełniono morderstwo; są to np. miecz, sztylet czy łopata.
W Polsce znajduje się tylko pięć kapliczek pokutnych, w tym dwie w województwie lubuskim.

Krzyże wybrane:

Powiat nowosolski

Krzyże pokutne w Borowie Wielkim (Borów Wielki - Grossenbohrau)
Borów Wielki.jpg
Borów Wielki.jpg (30.39 KiB) Przejrzano 2633 razy
Pierwszy z krzyży znajduje się w murze okalającym pałac i kościół, tuż przy drodze głównej prowadzącej przez wieś. Legenda mówi, że
powstał on za sprawą mordu dokonanego przez rycerza Wolfa von Brauna ze wsi Sokolniki, na bracie Dietrichu von Braun z Drwalowic.
Motywem morderstwa było uprowadzenie przez Dietricha narzeczonej Wolfa, Teresy von Rachenberg pochodzącej z Borowa Polskiego

Pozostałe dwa krzyże w tej miejscowości znajdziemy w zewnętrznych ścianach kościoła pw. Św. Wawrzyńca (na nich ryty najprawdopodobniej dzidy). Krzyże te zostały odkryte w marcu 2009.Krzyż pokutny w Ługach (Ługi - Friedersdorf)
Ługi.jpg
Ługi.jpg (13.93 KiB) Przejrzano 2633 razy
Krzyż znajduje się na wschodnim szczycie kościoła p.w. Św. Wawrzyńca, w główce umieszczony ma żelazny krzyż. Został odkryty w 1985 r.Krzyże pokutne w Bytomiu Odrzańskim (Bytom Odrzański - Beuthen a.d. Oder)
Bytom Odrzański.jpg
Bytom Odrzański.jpg (81.16 KiB) Przejrzano 2633 razy
5 krzyży znajdziemy w murze wieży kościoła św. Hieronima, w centrum miasta. Na czterech z nich widoczne są ryty łopaty, miecza, noża i dzidy.
Charakterystyczne jest to, że nie mają one głów (są to krzyże św. Antoniego). Swoją historię ma krzyż z łopatą; otóż powstał on w wyniku mordu dokonanego przez majstra budowlanego na swoim pomocniku, który był na tyle mało pojętny i zręczny, że sprowokował mistrza do zabójstwa. Być może niezręczne działania ucznia spowodowały jakąś ówczesną katastrofę?Powiat żagański

Krzyż pokutny w Rudawicy (Rudawica - Eisenberg)
Rudawica.jpg
Rudawica.jpg (11.41 KiB) Przejrzano 2633 razy
Krzyż znajduje się na zewnętrznej stronie muru XIV w. kościoła Wniebowstąpienia NMP, za prezbiterium. Jak głosi legenda jest to
krzyż upamiętniający księdza zamordowanego w czasie potopu szwedzkiego.Krzyże pokutne w Starym Żaganiu (Stary Żagań - Altkirch/Alt Sagan)
Stary Żagań.jpg
Stary Żagań.jpg (56.15 KiB) Przejrzano 2633 razy
Krzyże pokutne w miejscowości Stary Żagań, możemy znaleźć w murze okalającym teren najstarszego kościoła.Powiat żarski

Kapliczka Pokutna w Kunicach Żarskich (Kunice - Kunzendorf)
Kunice Żarskie.jpg
Kunice Żarskie.jpg (21.13 KiB) Przejrzano 2633 razy
Druga kapliczka pokutna w województwie lubuskim znajduje się w Żarach, przy drodze prowadzącej w kierunku dzielnicy Kunice. Kapliczka w przeciwieństwie do tej z Kożuchowa zachowała się w całości. Możemy ją zobaczyć przy ul. Wojska Polskiego.Powiat zielonogórski

Krzyż pokutny w Ochli (Ochla - Ochelhermsdorf)
Ochla.jpg
Ochla.jpg (62.29 KiB) Przejrzano 2633 razy
Krzyż znajduje się po lewej stronie schodów prowadzących na teren kościelny. Na krzyżu widnieje data 28.XI.1604. W tymże roku Adam von Uruh zabił mieszkającego w Ochli pasterza Bartella Vettela. Rodzina ofiary wystąpiła przeciwko mordercy. Po zaciętej walce i ucieczce prześladowanej przez von Uruha wdowy, otrzymała ona w końcu odszkodowanie w wysokości 1000 talarów - 1/4
zasądzonej sumy. Tymczasem sprawca, ponoć przestraszony tym, że zawsze, gdy zbliżał się do miejsca pochówku pasterza, grób zaczynał krwawić, uciekł z Ochli.
W roku 1612 rodzina zabójcy postawiła przed kościołem p.w. Wszystkich Świętych w Ochli widoczny na zdjęciu krzyż.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne

Postautor: bobola » ndz paź 16, 2011 4:26 pm

Pręgierz stojący na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie Trybunalskim.
Załączniki
100_8468-tr.Piotrków.jpg
100_8468-tr.Piotrków.jpg (85.78 KiB) Przejrzano 2591 razy

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości