Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2484
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne

Postautor: bobola » ndz mar 21, 2010 4:44 pm

Fotografia dołączona do legendy suserskiej "Milczący kamień" przypomniała mi istnienie krzyży pokutnych. Przejrzałem zawartość wątków i chyba na forum ich jeszcze nie ma :?: W Polsce jest takich krzyży kilkaset jest więc prawdopodobnym, że użytkownicy mieli okazję zrobić im fotki i podzielą się nimi na forum. Dorze by było pokazać oryginały zamiast linków do wikipedii itp.
Ja niestety mam tylko jedno przezrocze krzyża zrobione w 1973 r. i to w towarzystwie przedszkolaka, ale lepszy rydz niż nic. Krzyż stoi (stał) w Bukówce w pobliżu Lubawki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 644
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Krzyże pokutne

Postautor: Jacek&Agatka » pn sie 30, 2010 9:10 pm

Nie wiem, gdzie się wkleić z tą kapliczką. Myślę, że obok krzyży pokutnych nie będzie jej źle.

Będąc na jednym ze szlaków na terenie PN Gór Stołowych napotkałam kapliczkę pokutną (wg mapy turystycznej). Na "plecach" kapliczki widoczne daty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
AGATA
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne.

Postautor: adiutant » wt sie 31, 2010 12:21 pm

Na krzyżach pokutnych często były umieszczane rysunki przedstawiające narzędzie zbrodni jak nóż, miecz...co widać na powyższych rycinach.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1450
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Krzyże pokutne w Województwie Lubuskim

Postautor: Thomas » ndz gru 12, 2010 6:29 pm

Na podstawie:
Joanna Majorczyk - "SZLAK KAMIENNYCH POMNIKÓW DAWNEGO PRAWA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM czyli śladami zbrodni i pokuty"

KRZYŻE I KAPLICZKI POKUTNE to zabytki mające korzenie w średniowiecznym prawie, które nakazywało sprawcy morderstwa, aby postawił w miejscu zbrodni kamienny krzyż lub kapliczkę. Oczywiście ufundowanie krzyża czy kapliczki było tylko jednym z elementów zadośćuczynienia rodzinie oraz bliskim ofiary morderstwa. Ponadto od sprawcy wymagano również aby m.in. pokryć koszty pogrzebu, zapewnić na potrzeby kościoła określoną liczbę świec, odbyć pielgrzymkę do jednego z miejsc świętych, leżąc krzyżem przez określony czas, zapewnić rodzinie zabitego godne życie, pokryć koszty zużytych na potrzeby procesu trunków i jadła. Przy krzyżu lub kapliczce rodzina wyrzekała się zemsty i jednała się z przestępcą. W późniejszym czasie krzyże i kapliczki pokutne były fundowane również przez rodzinę zabitego lub lokalną społeczność. Najstarsze takie pomniki w Lubuskiem pochodzą z XV w; najmłodsze z wieku XIX. Zarówno kapliczki jak i krzyże wykuwane były z jednego bloku kamiennego. Na niektórych krzyżach pokutnych jeszcze dziś możemy dostrzec ryty narzędzi zbrodni, którymi popełniono morderstwo; są to np. miecz, sztylet czy łopata.
W Polsce znajduje się tylko pięć kapliczek pokutnych, w tym dwie w województwie lubuskim.

Krzyże wybrane:

Powiat nowosolski

Krzyże pokutne w Borowie Wielkim (Borów Wielki - Grossenbohrau)
Borów Wielki.jpg
Pierwszy z krzyży znajduje się w murze okalającym pałac i kościół, tuż przy drodze głównej prowadzącej przez wieś. Legenda mówi, że
powstał on za sprawą mordu dokonanego przez rycerza Wolfa von Brauna ze wsi Sokolniki, na bracie Dietrichu von Braun z Drwalowic.
Motywem morderstwa było uprowadzenie przez Dietricha narzeczonej Wolfa, Teresy von Rachenberg pochodzącej z Borowa Polskiego

Pozostałe dwa krzyże w tej miejscowości znajdziemy w zewnętrznych ścianach kościoła pw. Św. Wawrzyńca (na nich ryty najprawdopodobniej dzidy). Krzyże te zostały odkryte w marcu 2009.Krzyż pokutny w Ługach (Ługi - Friedersdorf)
Ługi.jpg
Krzyż znajduje się na wschodnim szczycie kościoła p.w. Św. Wawrzyńca, w główce umieszczony ma żelazny krzyż. Został odkryty w 1985 r.Krzyże pokutne w Bytomiu Odrzańskim (Bytom Odrzański - Beuthen a.d. Oder)
Bytom Odrzański.jpg
5 krzyży znajdziemy w murze wieży kościoła św. Hieronima, w centrum miasta. Na czterech z nich widoczne są ryty łopaty, miecza, noża i dzidy.
Charakterystyczne jest to, że nie mają one głów (są to krzyże św. Antoniego). Swoją historię ma krzyż z łopatą; otóż powstał on w wyniku mordu dokonanego przez majstra budowlanego na swoim pomocniku, który był na tyle mało pojętny i zręczny, że sprowokował mistrza do zabójstwa. Być może niezręczne działania ucznia spowodowały jakąś ówczesną katastrofę?Powiat żagański

Krzyż pokutny w Rudawicy (Rudawica - Eisenberg)
Rudawica.jpg
Krzyż znajduje się na zewnętrznej stronie muru XIV w. kościoła Wniebowstąpienia NMP, za prezbiterium. Jak głosi legenda jest to
krzyż upamiętniający księdza zamordowanego w czasie potopu szwedzkiego.Krzyże pokutne w Starym Żaganiu (Stary Żagań - Altkirch/Alt Sagan)
Stary Żagań.jpg
Krzyże pokutne w miejscowości Stary Żagań, możemy znaleźć w murze okalającym teren najstarszego kościoła.Powiat żarski

Kapliczka Pokutna w Kunicach Żarskich (Kunice - Kunzendorf)
Kunice Żarskie.jpg
Druga kapliczka pokutna w województwie lubuskim znajduje się w Żarach, przy drodze prowadzącej w kierunku dzielnicy Kunice. Kapliczka w przeciwieństwie do tej z Kożuchowa zachowała się w całości. Możemy ją zobaczyć przy ul. Wojska Polskiego.Powiat zielonogórski

Krzyż pokutny w Ochli (Ochla - Ochelhermsdorf)
Ochla.jpg
Krzyż znajduje się po lewej stronie schodów prowadzących na teren kościelny. Na krzyżu widnieje data 28.XI.1604. W tymże roku Adam von Uruh zabił mieszkającego w Ochli pasterza Bartella Vettela. Rodzina ofiary wystąpiła przeciwko mordercy. Po zaciętej walce i ucieczce prześladowanej przez von Uruha wdowy, otrzymała ona w końcu odszkodowanie w wysokości 1000 talarów - 1/4
zasądzonej sumy. Tymczasem sprawca, ponoć przestraszony tym, że zawsze, gdy zbliżał się do miejsca pochówku pasterza, grób zaczynał krwawić, uciekł z Ochli.
W roku 1612 rodzina zabójcy postawiła przed kościołem p.w. Wszystkich Świętych w Ochli widoczny na zdjęciu krzyż.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2484
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Pomniki prawa - kapliczki, pręgierze, krzyże pokutne

Postautor: bobola » ndz paź 16, 2011 4:26 pm

Pręgierz stojący na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie Trybunalskim.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość