Kapliczka - Podole (pow. lipnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Kapliczka - Podole (pow. lipnowski)

Postautor: michalziem » pt paź 01, 2010 4:44 pm

Kapliczka została pobudowana po upadku powstania styczniowego w 1864 r.
Z kapliczką wiąże się pewna legenda

Na skraju lasu znajdował się dworek (obecnie leśniczówka) był on uważnie obserwowany przez niemiecką służbę bezpieczeństwa. Chodziły słuch że do dworku przychodzą polscy partyzanci w poszukiwaniu żywności, odzieży broni i amunicji. Aby temu zapobiec do dworku często przyjeżdżali niemieccy żołnierze i oficerowie. Pewnego razu obok figurki przejeżdżała grupa esesmanów, wśród których była kobieta. Była ewangeliczką i postanowiła pokazać Polakom swoją wyższość. Wyjęła z kabury pistolet i zaczęła strzelać do figurki Matki Boskiej umieszczonej w kaplice. Jednak mimo wysiłków nie mogła w żaden sposób trafić w Świętą. W końcu zrezygnowała i udała się do pobliskiego dworku (około 350 m) by uczestniczyć w wesołej zabawie. W czasie uczty nagle zmarła. Wszyscy byli zdumieni i nikt nie potrafił podać przyczyny jej śmierci. Byc może to Najświętsza pani zesłała śmierć za świętokradztwo . . .
Na drugi dzień postanowiono zniszczyć kapliczkę jednak to się nie udało i (jako nieliczna w gminie Tłuchowo) przetrwała wojnę dzięki swojej solidnej budowie. Na kapliczce można do dziś dostrzec odłupane cegły i rożne ubytki które być może powstały od uderzeń niemieckich młotów.
Załączniki
DSCF9550.JPG
DSCF9550.JPG (111 KiB) Przejrzano 2434 razy
DSCF9552.JPG
DSCF9552.JPG (152.49 KiB) Przejrzano 2434 razy
DSCF9555.JPG
DSCF9555.JPG (128.04 KiB) Przejrzano 2434 razy
podole.JPG
podole.JPG (80.93 KiB) Przejrzano 2434 razy
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka - Podole (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » pt paź 01, 2010 6:52 pm

Bardzo ciekawy obiekt, bardzo ciekawa legenda, choć sądzę, że wzięła się w związku z ubytkiem cegieł. Nienaturalny brak cegieł zmusił do wyjaśnienia - dlaczego? I tak może powstała ciekawa opowiastka o ss-manach.

PS. ;) Dzięki za ten temat :)
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Kapliczka - Podole (pow. lipnowski)

Postautor: michalziem » pt paź 01, 2010 8:00 pm

Jak jest dokładnie sam nie wiem, niby mieszkam blisko ale tej legendy jakoś nigdy nie usłyszałem, dziś robiłem porządki w szewca ze starymi zeszytami, sprawdzianami i wpadła mi gazetka szkolna w ręce i jest tam taki rozdział Cudze chwalicie swego nie znacie i napisała to osoba mieszkająca w dworku-leśniczówce córka leśniczego, bym z nią o tym pogadał ale nie jestem z nią w najlepszych relacjach, popytam czy to może jest prawda z ta legendą (prawda nie prawda ale ciekawa), to co zawsze słyszałem to tylko to że przeżyła jako nieliczna wojnę stojąc na swoim miejscu, wszystkie kapliczki w mojej okolicy zostały zniszczone przez Niemców (uchroniły się jeszcze w Mysłakowie i Kłobukowie ale tylko dlatego że były zdemontowane i zakopane w ziemi)
a kapliczka na prawdę wygląda ładnie szczególnie w słoneczne s=jesienne dni,

Zapraszam do Podola jadac dalej jest dworek-Leśniczówka (miły leśniczy) a z dworkiem ponad 300 letni dąb
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości