Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: bobola » pt paź 08, 2010 11:08 pm

W Rokiciu przy szosie z Płocka do Dobrzynia, naprzeciwko dawnego dworu, dostrzegłem w cieniu drzew figurę Matki Bożej depczącej węża. Zabrałem się do robienia zdjęć, obok zatrzymał się samochód a jadący nim mężczyzna otworzył szybę i zaczął opowiadać o figurze, że jest stara, on ma 75 lat a jego ojciec opowiadał, że jak sięgał pamięcią to ona tutaj była. Ja nie widząc na cokole żadnych napisów, zajrzałem za girlandę kwiatów (sztucznych) i tam odnalazłem napis NA PAMIĄTKĘ JUBILEUSZU 1904. Niestety rozmowny tubylec nie widział o jaki jubileusz chodzi, ale za to opowiedział historyjkę z czasów okupacji, mówiącą o hitlerowskim żołdaku, który strzelał do figury, dwa razy trafił, jedno trafienie po prawej stronie przebiło nawet statuę na wylot, ale teraz tego nie widać bo przy odnawianiu ślady postrzałów zlikwidowano.
Załączniki
100_4778-tr.Rokicie.jpg
100_4778-tr.Rokicie.jpg (113.82 KiB) Przejrzano 4696 razy
100_4777-tr.Rokicie.jpg
100_4777-tr.Rokicie.jpg (76.64 KiB) Przejrzano 4696 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: bobola » sob lut 22, 2014 3:02 pm

Zbyszku, dziękuję za aktualne zdjęcia. :ok: Ja mam okazję przypomnieć swoje dawne fotki wraz z krótką historyjką figury. :)
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » sob lut 22, 2014 8:24 pm

Andrzeju, staram się nie umieszczać zdjęć obiektów już wcześniej pokazanych na forum, chyba że zaistniały jakieś zmiany, bądź posiadam inne ciekawe ujęcia obiektu. Nie wiem, jak Twojego wątku wcześniej nie zauważyłem.
A zasłyszana historia bardzo ciekawa. Niestety bardzo rzadko można trafić na osobę, która wie coś o przydrożnej figurce/kapliczce/krzyżu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: bobola » pn lut 24, 2014 2:23 pm

A może Sz. Użytkownicy interesujący się historią Rokicia i okolic mogą dotrzeć do informacji - jaki jubileusz uczczono postawieniem figury :?:
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn maja 05, 2014 9:35 am

bobola pisze:A może Sz. Użytkownicy interesujący się historią Rokicia i okolic mogą dotrzeć do informacji - jaki jubileusz uczczono postawieniem figury
Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, iż nie chodzi tu o jubileusz lokalny, a wręcz przeciwnie, bo dotyczący całego kościoła katolickiego. 1904 rok to 50. rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny przez papieża Piusa IX. Nie mogę sobie przypomnieć, gdzie jeszcze - poza Rokiciem - widziałem figurę Matki Boskiej umieszczoną na cokole z podobnym napisem.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: Jacek&Agatka » wt maja 06, 2014 10:27 pm

Może kojarzysz figurę MB nad bramą wejściową do Borku w Żurawinie (parafia Mochowo). U stóp figury zamontowano tabliczkę o podobnej treści.
AGATA
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » śr maja 07, 2014 8:49 am

Nie, to nie to. Faktycznie, na zdjęciach Thomasa i UBOOTa w tym wątku viewtopic.php?f=30&t=2632&p=21590&hilit ... win#p21590 widać doskonale tę tabliczkę. Na moich zdjęciach jej jednak nie widać. Nie wiem, czy dlatego, że robiłem zdjęcia z bliższej odległości, a zatem pod innym kątem, a może po wymianie figury wymieniono również cokolik. W sumie moje zdjęcia nie wyjaśniają, czy ta tabliczka znajduje się tam jeszcze.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Jubileuszowa figura NMP - Rokicie (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » śr maja 07, 2014 10:58 am

Już wiem. I pomyśleć, że byłem pod tą figurą niespełna tydzień temu, a kilka dni później nie skojarzyłem dokładnie tego miejsca. To Łukomie (viewtopic.php?f=118&t=4763).

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość