Figura Matki Bożej. Służew. Warszawa

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Figura Matki Bożej. Służew. Warszawa

Postautor: Nieostatni » pn paź 25, 2010 4:04 pm

Figura Matki Bożej. Parafia św. Katarzyny - Służew. Warszawa
Po północnej stronie na wysokości prezbiterium znajduje się śliczna (czyż by odlew z brązu?), pokryta patyną figura Matki Bożej, umieszczona na nie wysokiej kamiennej kolumnie, kończącej wybrzuszenie w formie piramidy na ulicy a może placu, wyłożonego charakterystyczną warszawską kostką brukową. Na jednej ze ścian piramidy tabliczka z inskrypcją: Przed tą figurą Niepokalanej w Getcie Warszawskim złożyło wyznanie wiary katolickiej tysiące Żydów. Proboszcz ks. Józef Maj wspomina o olbrzymiej wartości historycznej figurki Matki Bożej, przed którą modlili się w Warszawskim Getcie katolicy żydowskiego pochodzenia. Mnie przypomina(forma piramidy)biblijną ucieczkę z Egiptu przed prześladowaniem faraona. Dla wyjaśnienia, na terenie getta znalazł się kościół św. Augustyna, który był czynny przez parę miesięcy dla katolików pochodzenia żydowskiego. Kapłani dojeżdżali z poza murów, potem kościół zamknięto przeznaczając go na magazyn i stajnie. Dzięki temu uratował się jako jedyna budowla na morzu zgliszcz.
Tajemnicą pozostaje cudowne ocalenie tej figury - nie są znane czas, ani okoliczności "jej ucieczki" na aryjską stronę.
Nieostatni
Załączniki
IMGP6871.JPG
IMGP6871.JPG (120.13 KiB) Przejrzano 2012 razy
IMGP6873.JPG
IMGP6873.JPG (114.49 KiB) Przejrzano 2012 razy
IMGP6870.JPG
IMGP6870.JPG (187.55 KiB) Przejrzano 2012 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Figura Matki Bożej. Służew. Warszawa

Postautor: Nieostatni » pn lis 01, 2010 3:06 pm

Historia figury Matki Bożej nie dawała mi spokoju. Tekst inskrypcji na tabliczce wyzwolił ciekawość, którą udało mi się zaspokoić.
W necie na stronach IPN znalazłem ślady skomplikowanej i zapętlonej drogi figury Matki Bożej, ufundowanej przez parafian i ustawionej przy kościele Wszystkich Świętych, na Placu Grzybowskim w Warszawie. W momencie utworzenia przez hitlerowców dzielnicy żydowskiej Getta - październik 1940r, kościół Wszystkich Świętych znalazł się na terenie tzw. Małego Getta. W pierwszym okresie kościół był czynny. Na terenie parafii był duży procent katolików pochodzenia żydowskiego, prowadził normalną działalność duszpasterską. Proboszcz ks. prał. Marceli Godlewski i wikary ks. Antoni Czarnecki, to postaci zaangażowane, z potwierdzonym bez zastrzeżeń udziałem ratowania i niesienia pomocy Żydom, między innymi wystawianie fikcyjnych aktów chrztu, pozwalających na wystawienie "kenkarty" mogącej chronić przed aresztowaniem. Ich wkład w ratunek ludności żydowskiej jest olbrzymi i już nie kwestionowany. Ostatnią mszę przed zamknięciem koscioła i wywiezieniem Żydów z tzw. Małego Getta, odprawił ks Antoni Czarnecki pod koniec lipca 1942r. I wtedy zdemontowaną figurę Matki Bożej, świadka duchowych przemian mieszkańców getta, udało się w uroczystej maryjnej procesji, mimo obstawy żandarmerii, wyprowadzić na stroną aryjską. Wędrowała z ks. Antonim Czarneckim. aż trafiła na nowe probostwo (1950 - 1985) do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Warszawskim Służewie. Stała się specyficznym "judaikiem", jedynym w skali światowej świadkiem, symbolem pracy duszpasterskiej w getcie, przemian i tragedii holokaustu polskich Żydów. Wewnątrz kościoła w 2004 roku z inicjatywy parafian, Żydowski Instytut Historyczny wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej umieściły tablicę pamiątkową o treści:
Ksiądz prałat Antoni Czarnecki, proboszcz służewski (1950-1985), który pracując w getcie warszawskim (1940-1942) przy kościele Wszystkich Świętych niósł pomoc duchową i materialną śmiertelnie zagrożonym Żydom.
Piękna figura o wspaniałej historii.
Nieostatni

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości