Krzyż- Oporowo (pow. leszczyński)/ Czarkowo (pow. gostyński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Inga
Posty: 53
Rejestracja: sob lis 13, 2010 2:02 pm

Krzyż- Oporowo (pow. leszczyński)/ Czarkowo (pow. gostyński)

Postautor: Inga » pn lis 15, 2010 12:12 am

Na granicy Oporowa ( powiat leszczyński ) a Czarkowa ( powiat gostyński ) W polu , w otoczeniu kilku drzew stoi Krzyż .Nie znam historii tego Krzyża , nie znalazłam też żadnej daty na tym Krzyżu , okoliczni mieszkańcy powiadają , że Dziedziczka - Pani Morawska chciała swoje włościa zaznaczyć Figurami , jednej nie zdążyła ustawić .Teren by się zgadzał ,a sam Krzyż wygląda bardzo ciekawie .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lip 05, 2011 3:44 pm przez Inga, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Inga
Posty: 53
Rejestracja: sob lis 13, 2010 2:02 pm

Re: Krzyż na Granicy .

Postautor: Inga » pn lis 15, 2010 12:13 am

Pierwszy raz widziałam taki Krzyż , a może Państwo kiedyś gdzieś spotkali podobny ?
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzyż- Oporowo (pow. leszczyński)/ Czarkowo (pow. gostyń

Postautor: Nieostatni » pn lis 15, 2010 2:47 pm

Witaj!
Składam Ci propozycję nie do odrzucenia, pozostańmy przy formie "per-ty", będzie bliżej, prosto i szybko. Pozbędę się kłopotów i ewentualnych błędów przy odmianie Twojej ksywy pewnaja.
Jeśli mogę, dobra, nie tuzinkowa, budząca zaciekawienie i podkreślająca ciekawą osobowość za nią ukrytą. Myślę, iż propozycję przyjmujesz - pierwsze lody mamy więc poza sobą.
Wątkiem Krzyż - Oporowo wywołasz na forum spore zainteresowanie, szczególnie wśród płockich autochtonów. Guglując trafiłem na cymelium związane z Płockiem, ale o tym za chwilę.
Wizerunek krzyża z Twoich zdjęć jest spotykany, jednak stanowi pewną rzadkość. Widywałem podobne formy "daszków" osłaniających Ukrzyżowanego, ale ta - ten łuk tęczowy, sklepienie nad belką krzyża, jest jedynym. To przejście z wirtualnej nawy głównej do prezbiterium, w tej świątyni jaką jest, otaczająca nas Natura. Świetna symbolika. A dla niedowiarków budowniczy rozpina na poziomej belce krzyża Chustę św. Weroniki, z wirtualnym obliczem Ukrzyżowanego. Obraz ten przywołuje znaną prawosławną ikonę Chrystusa w miejscu umieszczonej pasyjki.
Niestety na temat krzyża nic nie znalazłem w galopie przeglądania, a murowane coś musisz znaleźć, miejsce jest zbyt znane, trzeba szukać. Jak napisałaś "Dziedziczka - Pani Morawska" - okazuje się, to nie byle kto. Nazwisko Dzierżykraj Morawski, to perła rodów w Wielkopolsce i właśnie z tym nazwiskiem wiąże się to wcześniej sygnalizowane cymelium: W księdze zmarłych tej samej parafii pod datą 26.08.1873 roku możemy przeczytać następującą informację na temat kolejnej śmierci w rodzinie Morawskich, dotyczącą Wojciecha (syna Józefa): "Oporowo 26. sierpnia Umarł znamienity Wojciech Dzierżykraj Morawski kanonik płocki i kamieniecki w Polsce, licencjat teologii, patron kościoła i beneficjum oporowskiego, kawaler orderu Virtuti Militari". (adres niżej)
Parafrazując M.Reja śmiało można napisać gostyniacy też historię mają - i to jaką!
Nie sprawdzałem w Tradytorze czy istnieje wątek "Morawski - kanonik płocki". Jeśli nie, temat jest Twój.
Polecam: http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/dwory.htm ;
http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... polsce.pdf Oporowo str.33;
a gorąco: http://krzemieniewo.net/viewpage.php?page_id=214
Pozdrawiam, bądź kowalem, pracy moc.
Nieostatni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Krzyż- Oporowo (pow. leszczyński)/ Czarkowo (pow. gostyń

Postautor: bobola » pn lis 15, 2010 3:37 pm

Faktycznie interesujący krzyż, ale trzeba jeszcze sobie wyobrazić jego wygląd wzbogacony o kulisty element na szczycie, obecnie leżący obok krzyża.

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości