Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1506
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pn lip 11, 2011 6:04 pm

Znów podkręcając temat.
W archiwalnym numerze "Sierpeckich Rozmaitości", a dokładniej w numerze 43-44/1996 znalazłem tekst Pana Józefa Drążkiewicza, pt. "Dziedzice spod Sierpca - wspomnienia z dawnych lat". Fragment tekstu przytaczam:
[...] Wśród różnych majątków, jak: Gozdowo, Rempin, Antoniewo itp. należących do gminy Lisewo, najlepszym majątkiem pod względem gospodarności był majątek Cieślin, należący do dziedzica Z. Cieślińskiego. Mówiąc o tym nie mogę pominąć wydarzenia, którego byłem świadkiem. Razu pewnego, było to w zimie, zajeżdżają pod urząd gminy w Lisewie sanki z ładnymi końmi. W pewnym momencie sanki wywróciły się z dwoma osobami. Zaciekawiłem się i wyszedłem na dwór. Zobaczyłem, jak mężczyzna małego wzrostu, ubrany w futro, bije batem dużego mężczyznę, ile tylko sił. Powiedział do niego, żeby na drugi raz inaczej pojeżdżał. Kiedy ten mały mężczyzna wszedł do urzędu, ja mówię do tego co dostał, że będąc na jego miejscu nigdy nie pozwoliłbym się tak bić. On odpowiedział, że jest to jego dziedzic z Cieślina, który jest dobrym panem dbającym o służbę, jak żaden inny. Ta wypowiedź wzbudziła we mnie duże zdziwienie. Sądziłem, że skarcony będzie narzekał na swojego Pana [...].
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."
Awatar użytkownika
Kasia1996
Posty: 26
Rejestracja: sob lip 20, 2013 4:16 pm
Lokalizacja: Cieślin

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Kasia1996 » wt lip 23, 2013 10:50 am

Opowiadała mi to moja Babcia, która dobrze pamięta tamte czasy. Kamienna kapliczka z Panem Jezusem w Cieślinie to nie jest żadna mogiła. Kapliczkę tą ufundował i postawił rządca Cieśliński jako wotum dziękczynne za narodziny syna, ponieważ Cieślińscy długo starali się o dziecko. Natomiast kapliczkę Matkę Bożą, która znajduje się w parku, postawił jako wotum za narodziny córki. Tutejsza ludność tego nie pamięta, nie za bardzo historia wsi ich interesuje. Ciekawostką jest, że za kapliczką Matki Bożej jest pochowanych dwoje Niemców, których zabili Rosjanie.
Moim marzeniem jest, żeby dworek w parku oraz park został choć troszkę odnowiony, a park oczyszczony z zarośli. Kilka lat temu istniała szansa na zrobienie w Cieślinie właśnie w parku ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych wykonujących tzw. horsoterapię, a więc leczenie z końmi. Niestety aktualny właściciel PGR-u nie wyraził na to zgody :(
A ludzie nie za bardzo angażują się w te sprawy, bo ich po prostu nie obchodzi. Nie rozumiem, czemu nie chcą zdziałać coś dla dobra naszej miejscowości.
Awatar użytkownika
Kasia1996
Posty: 26
Rejestracja: sob lip 20, 2013 4:16 pm
Lokalizacja: Cieślin

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Kasia1996 » wt lip 23, 2013 10:57 am

To prawda, wiele ludzi utopiło się w kanałku, ale nie dziedzic! Ich wysiedlili Niemcy.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1528
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » czw sty 16, 2014 9:18 pm

Kasia1996 pisze:Kapliczkę tą ufundował i postawił rządca Cieśliński jako wotum dziękczynne za narodziny syna, ponieważ Cieślińscy długo starali się o dziecko. Natomiast kapliczkę Matkę Bożą, która znajduje się w parku, postawił jako wotum za narodziny córki.
Odbyłem ostatnio dwie, niezależne od siebie rozmowy, z dwoma starszymi "Cieśliniakami". Obaj potwierdzają tę wersję. W uzupełnieniu wątku dodaję zdjęcia figury Matki Boskiej stojącej w parku dworskim. Nie stoi ona przy drodze, tylko po drugiej stronie stawu. Swoją drogą chciałbym spytać, cóż to może być za murowany element na pierwszym planie ostatniego zdjęcia.
Załączniki
096. Cieślin. Figura dziękczynna w parku dworskim.JPG
096. Cieślin. Figura dziękczynna w parku dworskim.JPG (236.32 KiB) Przejrzano 1423 razy
097. Cieślin. Figura dziękczynna w parku dworskim.JPG
097. Cieślin. Figura dziękczynna w parku dworskim.JPG (266.04 KiB) Przejrzano 1423 razy
098. Cieślin. Figura dziękczynna w parku dworskim.JPG
098. Cieślin. Figura dziękczynna w parku dworskim.JPG (231.12 KiB) Przejrzano 1423 razy
099. Cieślin. Park dworski.JPG
099. Cieślin. Park dworski.JPG (254.86 KiB) Przejrzano 1423 razy
Awatar użytkownika
Kasia1996
Posty: 26
Rejestracja: sob lip 20, 2013 4:16 pm
Lokalizacja: Cieślin

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Kasia1996 » pt sty 17, 2014 5:22 pm

To jest studzienka :) Obecnie jest prawie rozebrana. Też jestem z Cieślina :)

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości