Krzyż w lesie Józefowo

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: UBOOT » czw cze 07, 2012 8:27 pm

Eksplorując józefowski las w poszukiwaniu nowych ciekawostek, natchnąłem się na bardzo ciekawy krzyż z Chrystusem. Jezus to nowa rzeźba zamontowana na starym,pomalowanym, lekko zmurszałym krzyżu. W koło krzyża znajduje się ładny, solidny drewniany płot. Krzyż znajduje się przy leśnej przecince, kilkaset metrów od dwóch domów (działek letniskowych). Na podstawce nóg podpisał się rzeźbiarz, który pochodzi z jakże znamienitego grodu- Sieprc. ;).
M.

Ps. Krzyż znajduje się kilkaset metrów od niedawno znalezionej karawaki, znajdującej się na przypuszczalnym cmentarzu.
Załączniki
DSCF4879.JPG
DSCF4879.JPG (100.71 KiB) Przejrzano 4586 razy
DSCF4880.JPG
DSCF4880.JPG (110.81 KiB) Przejrzano 4586 razy
DSCF4882.JPG
DSCF4882.JPG (123.17 KiB) Przejrzano 4586 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: Nieostatni » czw cze 07, 2012 10:26 pm

UBOOT gratuluje znaleziska. Postać Chrystusa porównując z wielkością krzyża, jest pokaźnych wymiarów i misternej snycerki. Na zbliżeniu zaskakuje masa drobiazgowo opracowanych szczegółów głowy, twarzy, rąk, żeber i muskulatury klatki piersiowej. Artysta rzeźbiarz Edmund Szpanowski wydaje się być ciekawą i obiecującą postacią. Czy jest znany w kręgach artystycznych Sierpca - Płocka? Dziękuje za zamieszczone zdjęcia, świetny sygnał i alert dla zainteresowanych świątkami. Pozdrawiam

Nieostatni
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: UBOOT » wt cze 12, 2012 8:56 pm

Ciekawy link na temat tego krzyża podesłał mi sulo73 (dzięki Maro) :ok:
http://plock.gazeta.pl/plock/55,35681,6952045.html
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: Nieostatni » śr cze 13, 2012 1:01 pm

Ciekawe, któż to jest Wojciech Łukowski (sponsor?), który postanowił odrestaurować zabytkowy krzyż. Cóż, zgodnie z porzekadłem " im dalej w las" – tym więcej pytań, takie to życie.
Pana Łukowskiego nie znalazłem, ale znalazłem artystę Edmunda Szpanowskiego, autochtona tkwiącego korzeniami tu u Was w Ziemi Płockiej. Piękne jeśli tak można powiedzieć o żyjącej osobie "cymelium", perła niepośledniej wartości.
Znany rzeźbiarz, snycerz pracujący w drewnie lat 62, pochodzący i mieszkający w Sierpcu.. Autor wielu wspaniałych rzeźb o różnorakiej charakterystyce, od małych form kapliczek przydrożnych, do monumentalnych postaci historycznych, przez figury religijne, baśniowe, etniczne, do przedmiotów użytkowych. Prace rozsiane po całym kraju, artysta cieszący się dużym zainteresowaniem i wzięciem, autor i uczestnik wielu wystaw i galerii. Prawdopodobnie samouk, mówiący o sobie "Żyję by rzeźbić, rzeźbię aby żyć..." . Zainspirowany postacią ludzką, świetnie czujący drewno, łącząc zamysł i wizję artystyczną, z jego dostępnym kształtem. Artysta o dużej wrażliwości, utalentowanych i pracowitych rękach, w których dłuto wyczarowuje, niczym skalpel neurochirurga. fantastyczny ślad..
Postać rozpiętego na krzyżu Chrystusa jest wielkości naturalnej, wydaje się być niemożliwą do osiągnięcia w jednym klocu drewna, a jednak jest to drewno. Pozwoliłem sobie na zamieszczenie skanów zdjęć, aby uprościć oglądanie. Aby obejrzeć wspaniały dorobek artysty, zachęcam do odwiedzenia strony Jemu poświęconej. Naprawdę warto, ja tuzinkowy oglądacz rzeźby jestem zauroczony Jego twórczością. http://www.szpanowski.netgaleria.pl/?ed ... anowski,14
ScreenShot094 E. Szpanowski - Józefów.jpg
ScreenShot094 E. Szpanowski - Józefów.jpg (65.61 KiB) Przejrzano 4550 razy
ScreenShot095 E. Szpanowski - Józefów.jpg
ScreenShot095 E. Szpanowski - Józefów.jpg (78.09 KiB) Przejrzano 4550 razy
ScreenShot098 E. Szpanowski - Józefów.jpg
ScreenShot098 E. Szpanowski - Józefów.jpg (65.09 KiB) Przejrzano 4550 razy
ScreenShot097 E. Szpanowski - Józefów.jpg
ScreenShot097 E. Szpanowski - Józefów.jpg (61.07 KiB) Przejrzano 4550 razy
ScreenShot096 E. Szpanowski - Józefów.jpg
ScreenShot096 E. Szpanowski - Józefów.jpg (99.03 KiB) Przejrzano 4550 razy
Zamieszczone wyżej skany stanowią własność strony http://www.szpanowski.netgaleria.pl/?ed ... anowski,14

Nieostatni
Awatar użytkownika
twórca
Posty: 4
Rejestracja: czw lip 19, 2012 9:46 pm

Re: Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: twórca » czw lip 19, 2012 10:27 pm

Nie tak dawno przegladajac strony internetowe trafiłem na strony Stowarzyszenia Tradytor a w nich posty dot.krzyża w lesie Józefowo.Przyznaję,ze jestem mile zaskoczony potraktowaniem tematu,tym bardziej ,że dotyczy mojej twórczej działalności tak pięknie i trafnie zrecenzjowanej przez Pana z Warszawy.Cóż ja mogę powiedzieć w tym wypadku napisać.Jest mi miło,że moja twórcza praca ma sens i zwraca na siebie uwagę-dziekuję.Zapoznałem się z działalnością stowarzyszenia i postanowiłem się zalogować a w perspektywie czynnie w jego działalności uczestniczyć.Jeszcze raz dziękuję-Edmund Szpanowski.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: UBOOT » pt lip 20, 2012 7:16 pm

Witam Panie Edmundzie,
było mi i mojej rodzinie niesamowicie miło ,,odkryć" Pańskie dzieło. Ciekaw jestem jego historii oraz fundatora. Może uchyli nam Pan rąbka tajemnicy i opisze jego historię?
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
twórca
Posty: 4
Rejestracja: czw lip 19, 2012 9:46 pm

Re: Krzyż w lesie Józefowo

Postautor: twórca » śr sie 01, 2012 12:07 am

Szanowny Panie Michale.
Chrystus powstał na zlecenie Pana Wojciecha Łukowskiegio,zam. w Mochowie późną jesienią 2009 roku w posesji moich rodziców tj. w Sierpcu przy ul. Bobrowej 5.Wykonany został z drewna dębowego,zakupionego w tartaku w okolicach Łącka.Chrystus jest wersją autorską wykonaną na podstawie szablonu.Szablon powstał w wyniku obrysu mojej sylwetki ułożonej w postać Chrystusa ukrzyżowanego.Składa się z trzech elementów/ręce wykonane jako odrębne elementy/.Od czasu wykonania do czerwca 2010 roku rzeźba po wstępnej konserwacji sezonowana w Bożewie,tj.w firmie Pana Wojciecha w odpowiednich warunkach i przygotowywana do montażu.Po ostatecznej konserwacji "ukrzyżowanie" Chrystusa nastąpiło w czerwcu 2010 roku pod moim nadzorem i mojej pomocy w obecności Pana Wojciecha i jego dzieci.Proces tworzenia jak i też montażu odebrałem jak osobistą, bardzo specyficzna rozmowę z Chrystysem,która jest nie tylko śladem ale i drogowskazem.O przyczynach,które leżą u podstaw decyzji Pana Łukowskiego nie będę pisał mimo,że są mi znane.Mam nadzieję ,że wypowie sie sam.Pragnę poinformowąc,że jest takie miejsce w obrębie krzyża,że można Chrystusowi spojrzeć w oczy i z nim sobie porozmawiać.Jest to efekt zamierzony.Posiadam pełną dokumentacje zdjęciową z procesu tworzenia i montażu.Proces montażu nazwałem"ponownym ukrzyżowaniem Chrystusa".
Prosze o podpowiedż jak zamieścić zdjęcia?-Pozdrawiam.

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości