Kapliczka przydrożna - Osiek Piaseczny (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Kapliczka przydrożna - Osiek Piaseczny (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob cze 01, 2013 8:07 pm

Zachwiałem się, gdy ujrzałem podczas jazdy samochodem to cudo - stwierdziłem - stop!
Oczy me ujrzały coś, czego pewnie nie spodziewałbym się w snach - kapliczkowa postać - której nie poznałem?!
Jestem bezradny wobec (zapewne) ludowej twórczości, bądź konserwatorskiej działalności domorosłych artystów. :oczko2:
Kapliczka jest ładna, przystrojona (jak na maj przystało), zadbana a figurka jak nowa - balowa suknia, bufiaste rękawy, rysunek oczu poprawiony mazakiem i papierowa pałąkowa korona przypięta na biurowe spinacze.
Spójrzcie sami. :mruga:
DSC_6433.JPG
DSC_6433.JPG (167.02 KiB) Przejrzano 3585 razy
DSC_6420.JPG
DSC_6420.JPG (65.85 KiB) Przejrzano 3585 razy
DSC_6421.JPG
DSC_6421.JPG (58.33 KiB) Przejrzano 3585 razy
DSC_6422.JPG
DSC_6422.JPG (46.21 KiB) Przejrzano 3584 razy
DSC_6424.JPG
DSC_6424.JPG (42.51 KiB) Przejrzano 3585 razy
Oczywiście śmiem się domyślać, że jest to postać Matki Bożej - lecz typu ikonograficznego nie poznaję :mruga: . Oby była to rzeźba nowa, a nie "przeróbka" jakiejś zabytkowej rzeźby. Jednak szczerze obstawiam, że kogoś starszego tu znacznie "przerobiono"

Moje humorystyczne podejście ma oczywiście wymiar subiektywny - wszak wszelkie przejawy kultury ludowej wpisują się w tradycję Kościoła i są jednym z jej nieodłącznych elementów. Także wszelkie poruszenie, za zbyt sarkastyczne podejście do sprawy zbieram na swoje barki.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Kapliczka przydrożna - Osiek Piaseczny (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » sob cze 01, 2013 8:17 pm

Uhmm... trza by było miejscowych popytać, co za Święta wsi strzeże. Jakos na glowie wlosow malo ma, suknia taka jakas bardyiej balowa, ::polichromia;; tez nietypowa.... ot ci zagadka
AGATA
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka przydrożna - Osiek Piaseczny (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob cze 01, 2013 8:37 pm

Przyszło mi na myśl, że to (oby nie!) mogła być przerobiona figura jakiegoś męskiego świętego i dorobiona owa "suknia" (stąd granica na "popiersiu").
Może i z tego powodu i męskie rysy i brak włosów.
Powtarzam, oby nie.
A miejscowych nie było, a i czasu miałem niewiele, żeby się zagłębiać.
Pewnie tam wrócę.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kapliczka przydrożna - Osiek Piaseczny (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » ndz cze 02, 2013 2:50 pm

Ciekawostka :!: :?: Figura z koroną, to chyba ma być Matka Boska z koralami, to może różańcowa :?: ale jeśli w sukni balowej to "dyskotekowa" :mruga:
Tomku, nie stresuj się niemożnością rozpoznania kapliczkowej figury, bo artyści często zmieniają świętym atrybuty, wiesz o tym doskonale :)
Ja mam kłopoty z atrybucją swojego patrona Andrzeja Boboli. Kontrowersyjny dla mnie jest witraż w płockiej katedrze, natomiast nie mogę się pogodzić z wizerunkiem A.B. z polichromii w kościele w Sikorzu, dlaczego jej autorka każe dźwigać świętemu wieżę :?: Jedynie poprawna jest oliwna gałązka, atrybut męczennika.
Załączniki
100_4930-tr.Sikórz.jpg
100_4930-tr.Sikórz.jpg (52.64 KiB) Przejrzano 3573 razy
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Kapliczka przydrożna - Osiek Piaseczny (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » ndz cze 02, 2013 9:43 pm

Owe "odcięcie", tudziez "granicę" na popiersiu jestem w stanie zrozumieć. Jest to dla mnie ewidentnie suknia. Tylko pozostaje pytanie: co autor miał na myśli...?
AGATA

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości