Figura św. Antoniego - Lipno

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Figura św. Antoniego - Lipno

Postautor: zbyszekg9 » pt sie 29, 2014 3:20 pm

W 1910 roku w rocznicę pięćsetlecia zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem na wzgórzu wzniesiono figurę Św. Antoniego. Na pomniku wyryto 3 daty: 1410 - bitwa pod Grunwaldem, 1910 - odsłonięcie pomnika, 1945 - odbudowanie pomnika po wojennych zniszczeniach.
Samo wzgórze usytuowane jest przy ul. Piłsudskiego. Badania konserwatorskie potwierdziły, iż nasyp wzgórza jest ukształtowany naturalnie. Prawdopodobnie niegdyś na tym wzgórzu znajdował się gród - warownia, który otaczał prąd rzeki Mień.
Załączniki
338. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG
338. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG (108.74 KiB) Przejrzano 2538 razy
339. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG
339. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG (132.35 KiB) Przejrzano 2538 razy
340. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG
340. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG (89.38 KiB) Przejrzano 2538 razy
341. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG
341. Lipno. Wzgórze Świętego Antoniego.JPG (86.28 KiB) Przejrzano 2538 razy
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Figura św. Antoniego - Lipno

Postautor: Dziadek Jacek » sob sie 30, 2014 1:23 pm

Badania konserwatorskie potwierdziły, iż nasyp wzgórza jest ukształtowany naturalnie. Prawdopodobnie niegdyś na tym wzgórzu znajdował się gród - warownia, który otaczał prąd rzeki Mień.
Może się komuś przyda trochę moich notatek:

"Wzgórze św. Antoniego (bez znalezienia dowodów) zostało uznane za grodzisko po castrum Lippe z zapisu z 1330 roku . Założenie grodu wyznaczono na kres pobliskiego Głodowa ok. 1300, a na wojnę z Krzyżakami lat trzydziestych - koniec jego istnienia. Tę informację z „Budownictwa Obronnego Ziemi Dobrzyńskiej" L.Kajzera i A. Horonziaka potwierdzono mi przez WKZ Włocławek dodając, że "i nadzór archeologiczny przy remoncie przyległego domu również nie dostarczył spodziewanych materiałów wskazujących na wiek budowli".
Wspólne z Maliszewem wymienienie przez R. Jakimowicza i powtórzone za nim w „Podziałach…” Guldona i Powierskiego istnienie grodów jest bardzo naciągnięte. Pod wskazanym rokiem w „Kronice… ” jest mowa o krzyżackim Lipienku zza Drwęcy obleganym przez Łokietka a nie o Lipnie nad Mieniem.
Nie podważam istnienia „castrum” w Lipnie – sama pozostałość o tym świadczy. Czy jednak tarasowato ukształtowana góra, na dodatek o prostokątnych kształtach, w centrum dzisiejszego miasta nie została pochopnie zaszufladkowana pod 1330r ? Czy na pewno przeformowano ją w nowożytności jak podają autorzy „BOZD”? Przecież w średniowieczu były również i prostokątne budowle obronne wznoszone z ziemi i drewna. Po zdjęciu budynków z planu miast i uzupełnieniu warstwic uzyskałem pewność, że Wzgórze św. Antoniego jest sztucznym kopcem usypanym na grani wzgórza-zbocza meandra dawnego zakola rzeki. Granią tą przebiegał trakt do przeprawy brodem przez Mień w miejscu dzisiejszego mostu.

Na stronie internetowej U.M. Lipna jest mowa o dworze obronnym:
„1371 r. - Lipno staje się stolicą powiatu lipnowskiego, posiadającą dwór obronny”.
Początkowy człon tej informacji potwierdziłem: „Pierwsza wzmianka o powiecie lipnowskim pojawiła się w „dyplomie” z 1371 - A. Bogucki”. Potwierdzenia wiadomości o „dworze obronnym” nigdzie nie znalazłem. Jakiś dwór jednak musiał istnieć. Sugeruje to obecność w Lipnie księżny Małgorzaty, wdowy po Kazimierzu, księciu dobrzyńskim. Jak znalazłem była w Lipnie świadkiem aktu sprzedaży sąsiednich Radomic w 1378 roku Andrzejowi, sędziemu dobrzyńskiemu, za 300 kóp groszy przez Jakusza „diktus Schlachta”. Zapewne księżna zamieszkiwała w tym dworze. Czy Wzgórze św. Antoniego nie jest pozostałością po tym dworze?
"

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości