Nuna

Moderator: zbyszekg9

fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Nuna

Postautor: fuchsi » pn lis 10, 2014 6:51 pm

Witam,
na wschod od Psucin jest miejscowsc NUNA.
Tam powinno byc przydrozna kapliczka albo figura.
I teraz mam problem tego typu:
Wedlug "klapsydry?" z r 1915 zostal przy figurze Matki Boskiej w m. Nuna pochowany w dniu 13.08.1915 sierzant Salvus Menne z baonu Hagenau/Alzacja.

Czy ktos od Was posiada zdjecie tej figury/ kapliczki albo posiada jakis informacje ???

pozdrawiam
fuchshi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Nuna

Postautor: Nieostatni » wt lis 11, 2014 2:02 pm

Witaj fuchsi!
Nuna to przysłowiowy tasiemiec, a nawet stonoga, to wieś ulicówka. Odległość między krańcami jej zabudowań to 3,7km, a więc większa niż zasięg, donośność Mausera w czasie I WŚ. Wnioskuje, iż coś tu się działo na ówczesnym froncie. Wygogluj pod hasłem Geoportal ten teren a zobaczysz charakterystyczne piktogramy odpowiednie dla pomników, zastanawiające i zaskakujące.(?)
Na skanach w pięciu punktach pokazano krzyże przydrożne. W punkcie 3 zaznaczono kapliczkę. Piszesz o figurze Matki Bożej i tablicy, klepsydrze z dokładną datą pochówku zmarłego vel budowy kapliczki. Nie wykluczone iż jest to grób, a w pyl historii pokazuje, widzi oczami obecnych kapliczkę wotywną. Bez wizji lokalnej i kwerendy wśród autochtonów (staruszków), archiwaliów, zdjęć, korespondencyjnie raczej nie da się ustalić, choć kto wie zawsze może ktoś na Naszym forum zapalić światełko nadziei.
Łącze skan z mapy 1:25000 (Geoportal) gdzie postawiono piramidki symbolizujące pomnik, oraz pozostałe w skali 1:10000.
ScreenShot091 NUNA.jpg
ScreenShot091 NUNA.jpg (97.49 KiB) Przejrzano 4087 razy
ScreenShot095.jpg
ScreenShot095.jpg (63.4 KiB) Przejrzano 4087 razy
ScreenShot094.jpg
ScreenShot094.jpg (58.24 KiB) Przejrzano 4087 razy
Pogrzbanemu "nie zdawkowo" - niech ziemia lekką Mu będzie. Pozdrawiam!
Nieostatni
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Nuna

Postautor: fuchsi » wt lis 11, 2014 6:06 pm

Serdecznie dziekuje,

w naszym forum duzo napisano o kapliczkach i krzyzach przydroznych - wiec pomyslalem sie - probuje...
Za duzo tez nie wiem. Jest to prosba wnuka. Sprobuje tez pokazywac klapsydre(?).
Dla mnie ciekawy i wazne, ze tez zolnierz byl misionarzem i czlonkiem bratswa(?) koscielnego. Sluzyl on w I baonie ruszenie pospolite z Hagenau/Alzacji (I./LStB Hagenau). Jego jednostka byla uzyte w szturmie na twierdze Nowo Georgijewsk. Wiecej prawie nie znane.
Moze sie uda dolozyc zdjecie.

Jeszcze raz dziekuje
fuchsi

Niestety, mnie sie nie uda zmienic rozmiar tak nisko
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Nuna

Postautor: Nieostatni » śr lis 12, 2014 2:12 am

Dziękuje za dodatkowe wyjaśnienia. Tymczasem potwierdzam lokalizacje i prawdopodobny czas fundacji kapliczki z figurą MB. Kartograf sprawdzał stan istniejący w terenie przed 1936r. Stąd moje przypuszczenie o budowli memoratywnej którą być może zaznaczono mogiłę poległego żołnierza. Brak 5 krzyży, brak śladów jakichkolwiek pomników, budowli w terenie o których wcześniej wspominałem. Oczywiście są to moje subiektywne oceny.
ScreenShot091 Nuna 1- 50000.jpg
ScreenShot091 Nuna 1- 50000.jpg (101.33 KiB) Przejrzano 4076 razy
To tyle na obecną chwilę, gdybym coś trafił w necie, powiadomię. Czy masz dostęp do materiałów z I WŚ i działań ścierających się armii? Jest to przedpole pierścienia tzw. Twierdzy Warszawa w której skład wchodzi Modlin - Nowogeorgijewsk. Niewątpliwie trwały tu uporczywe walki pozycyjne. Fachurą w tym jest niewątpliwie Krzymen. Może da się sprowokować?
ScreenShot097 Nuna 2.jpg
ScreenShot097 Nuna 2.jpg (86.23 KiB) Przejrzano 4076 razy
ScreenShot096 Nuna 3.jpg
ScreenShot096 Nuna 3.jpg (85.86 KiB) Przejrzano 4076 razy
I jeszcze kropla dziegciu, moje komentarze do skanów świadczących o IV rozbiorze Polski - zdradzie sojusznika, który 17 września 1939r dokonał zdradzieckiej napaści, wbijając w Jego plecy bagnet otwierający drugi front na wschodzie. Pozdrówki

Nieostatni
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Nuna

Postautor: fuchsi » śr lis 12, 2014 11:22 am

Szanowny kolego,
serdecznie dziekuje za Twoje zainteresowanie i prace ktora tu przedstawisz.
Prowadzi mi to na calkowite przez mnie zapomniane slady :jackas:

Posiadam tom 5 wydawnitctwo Reichsarchiwu "Die Eroberung von Nowo Georgijewsk" (szturm twierdzy modlin) z roku 1925 razem z dolozonymi mapkami. tam nawet istneje Nuna. No, o walkach w Nunie nie ma mowy, ale wyraznie widac, ze Landszturm Bataillon Hagenai I i II brali udzial wskladzie "Verstaerkte Brigade Pfeil" (umocniona brygada hr. von Pfeila), ktora miala przydzielony sektor od m. Cegielna Psucka do szosy w m. Orzechowo. I w tym sektorze w srodku w tyl jest Nuna.
Baaaaaaaaaaaardzo zaluje, ze nie umie pokazywac.
Przypuszczam, ze jego odzial zabezpieczyl tyl frontu.
Tu jego dane:
Missionsbruder
Salvus (Albert) MENNE *11.01.1873 Herpel, (powiat Olpe) +13.08.1915 Nuna
Vizefeldwebel 4./I. LStB Hagenau
Pruski przeglad strat nr 315 z dniu 31.08.1915 strona 8471

Ciekawy dla mnie, w jakim stopniu angazowany misjonarz.
Dodatkowo mamy jeszcze post o cmentarzu wojennym w m. Blinno, tam tez wystapi Landszturm Hagenau.

pozdawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości