Figura przydrożna - św. Roch - Budy Stare (pow. sochaczewski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Figura przydrożna - św. Roch - Budy Stare (pow. sochaczewski)

Postautor: zbyszekg9 » pt lis 14, 2014 12:29 pm

Kapliczka św. Rocha powstała w 1937 roku. Figurę przydrożną ustawił p. Stanisław Orliński z pomocą okolicznych mieszkańców. W zamierzeniu fundatorów była prośbą do św. Rocha o opiekę nad zwierzętami domowymi, które chorowały we wsi. W miejsce, gdzie stoi kapliczka, przed wojną mieszkańcy przyprowadzali swe zwierzęta i tu święcił je ksiądz. Na dwuelementowym postumencie stoi cokół kapliczki w formie prostopadłościanu ze ściętymi krawędziami. Na jego ścianie czołowej jest obraz Jezusa Miłosiernego, zapewne dodany w okresie późniejszym. Cokół wieńczy figura św. Rocha podpartego pasterską laską i towarzyszącego mu psa. Kapliczka utrzymana jest w kolorowych barwach, czasami zmienianych.
Za: http://echopowiatu.pl/kultura/mlodziesz ... czki-cz-3/
Załączniki
DSC_0020.JPG
DSC_0020.JPG (128.29 KiB) Przejrzano 2752 razy
DSC_0021.JPG
DSC_0021.JPG (113.49 KiB) Przejrzano 2752 razy
DSC_0022.JPG
DSC_0022.JPG (90.43 KiB) Przejrzano 2752 razy
DSC_0023.JPG
DSC_0023.JPG (69.77 KiB) Przejrzano 2752 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kapliczka św. Rocha - Budy Stare (pow. sochaczewski)

Postautor: Nieostatni » pt lis 14, 2014 2:49 pm

Śliczna kapliczka!
Nie śmiem ocenić walorów artystycznych postaci na cokole i figury św. Rocha. Ciekawa rzeźba, pewna ręka twórcy, interesujące rysy.
Zbyszku kto (?) wyznacza Ci trasy, którymi przemierzasz mazowieckie ziemie. Naśladując młodzież twierdzę - masz "farta" i oko. Niech Ci się trafia jak najwięcej takich cymeliów.

Nieostatni
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Kapliczka św. Rocha - Budy Stare (pow. sochaczewski)

Postautor: zbyszekg9 » pt lis 14, 2014 3:10 pm

Nieostatni pisze:Ciekawa rzeźba, pewna ręka twórcy, interesujące rysy
Też na to zwróciłem uwagę, iście fachowa robota.
Nieostatni pisze:Zbyszku kto (?) wyznacza Ci trasy...
Wy. Pomysły na swoje spacery znajduję właśnie tu, na forum. Wystarczy, że Szanowny Użytkownik wspomni o czymś ciekawym - a takich tematów tu nie brakuje - i mnie tam po prostu ciągnie. Pozostaje mi jeszcze wyszukać interesujące obiekty w okolicy tej ciekawostki i w drogę. Ale akurat tę kapliczkę znalazłem - jak to słusznie określiłeś, dzięki "fartowi".
Pozdrawiam

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości