Strona 1 z 1

Pomnik druha Wacława Milke - Płock

: śr sie 11, 2010 1:38 pm
autor: bobola
10 czerwca 2010 r. na płockim Starym Rynku odsłonięto pomnik, krąg druha Wacława Milke - harcerza, założyciela i wieloletniego dyrektora Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", honorowego płocczanina i wyszogrodzianina ale przede wszystkim PATRIOTY. Jest to postać zasługująca na osobny biograficzny wątek.

Re: Najnowszy pomnik w Płocku

: śr sie 11, 2010 3:04 pm
autor: kwis
Krzyż towarzyszył p. Wacławowi przez całą swoją ziemską wędrówkę.

Zdjęcia z ceremonii odsłonięcia pomnika wkrótce zamieszczę.

Re: Najnowszy pomnik w Płocku

: śr sie 11, 2010 4:23 pm
autor: bobola
Kwis pomyśl też o biografii druha Milkego :ok:

Re: Pomnik druha Wacława Milke - Płock

: pt sie 20, 2010 11:45 am
autor: kwis
W roku 2010 obchodzimy 100-tną rocznicę Polskiego Harcerstwa. Dzień w którym odsłoniono uroczyście pomnik- ławeczkę Wacława Milke to było święto harcerzy. Przybyli wszyscy którzy GO znali, i Ci co tylko o Nim słyszeli.

Wacław Milke (ur. 14 czerwca 1914 r. w Wyszogrodzie, zmarł 9 maja 2008 r. w Płocku) - płocczanin roku 1975, honorowy wyszogrodzianin.
W 1946 założył Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", który jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Inicjator powstania Dzwonu Pokoju w Płocku oraz obchodzonych co roku Dni Historii Płocka.

Wacław Milke urodził się 14 czerwca 1914 roku w Wyszogrodzie. W roku 1927 złożył przyrzeczenie harcerskie, uzyskując kolejno stopnie młodzika, wywiadowcy, ćwika, a w roku 1937 - Harcerza Orlego.

Od wczesnych lat dziecięcych przejawiał nieprzeciętne zdolności artystyczne i organizacyjne. Już w szkole podstawowej był organizatorem wielu uroczystości szkolnych i harcerskich. Później prowadził drużynę harcerską i krąg starszoharcerski, a działalność ich wywierała duży wpływ na życie społeczno-kulturalne miasteczka. Był organizatorem wielu obozów i biwaków harcerskich oraz wycieczek i pielgrzymek dla starszego społeczeństwa do Częstochowy, Gdyni itp. Prowadził szeroką działalność charytatywną dla najbiedniejszych dzieci miasteczka, gdzie znajdował pomoc u okolicznego ziemiaństwa.

Do końca został harcerzem. Pamiętam Jego opowieści z dziejów Polski. Do końca też nie zapominał o umiłowaniu Ojczyzny i tym dzielił się z młodzieżą i dziećmi.

Re: Pomnik druha Wacława Milke - Płock

: pt sie 20, 2010 12:24 pm
autor: kwis
Wtrakcie uroczystości kandydaci na harcerzy - płockie zuchy - złozyli przysięgę harcerską którą przypiętą na balonikach wysłali do p. Wacława. To była wzruszająca chwila nie tylo dla rodziców harcerzy ale także dla wszystkich widzów. Część osób nie ukrywało łez wzruszenia.
To był niezapomniany, patriotyczny wieczór

Re: Pomnik druha Wacława Milke - Płock

: pt sie 20, 2010 12:36 pm
autor: kwis
Ciąg dalszy fotorelacji

Re: Pomnik druha Wacława Milke - Płock

: pt sie 20, 2010 10:33 pm
autor: Thomas
Dwie rzeczy.

Dh Wacław był związany z Sierpcem. Dzięki jego zaangażowaniu rozwijał się zespół folklorystyczny - Wesele Sierpeckie - http://www.sierpc.com.pl/sr/4_2001/wesele.html

Dwa. Polecam piękną publikację z 2010 roku "Druh - Piękne życie Wacława Milke" z setkami fotografii i wyczerpującym komentarzem słownym. Książka pięknie wydana, którą trza polecać. Mogę użyczyć, jakby ktoś chciał :)

Re: Pomnik druha Wacława Milke - Płock

: sob sie 21, 2010 12:28 pm
autor: adiutant
fanatyczny Polak, przywódca młodzieży harcerskiej, jego pobyt na wolności jest niebezpieczny dla mnie ideał :!: