Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Pomnik powstańców w Jurkowicach (pow. staszowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Pomnik powstańców w Jurkowicach (pow. staszowski)

Postautor: trobal » sob wrz 18, 2010 9:02 pm

Jadąc z Klimontowa do Bogorii mija się w Jurkowicach (z prawej strony szosy) pomnik powstańców. Można (rzecz jasna) go nie mijać tylko się na chwilę zatrzymać. Ja tak zrobiłem. Jednak informacje z tablicy umieszczonej na kamieniu były zbyt skąpe. Tu je trochę uzupełnię.

Obrazek

Dnia 20 października 1863 roku oddział powstańców gen. Czachowskiego stoczył zwycięską bitwę pod Rybnicą. Po bitwie ok. 450 powstańców pod dowództwem kapitana Augusta Rosena (pseud. Gustaw Róża) udał się na nocleg do wsi Jurkowice. Nad ranem został zaatakowany przez Rosjan, którzy łącznie z przybyłymi podczas walki oddziałami dysponowali ok. 1300 żołnierzami. Powstańcy nie zdołali odeprzeć ataków wroga. Większość z nich trafiła do niewoli. Zginęło 52 w tym i ich dowódca kpt. Rosen.

Obrazek

Obrazek

Ze wszystkich poległych tylko Rosen znany był z nazwiska. Pochodził w rodziny tarnowskiego lekarza. Także jego dwaj bracia wybrali karierę medyczną. Ojciec i matka czynnie brali udział w pomaganiu powstańcom. August służąc w armii austriackiej zdobył stopień kapitana. W takim też stopniu służył pod rozkazami gen. Czachowskiego.

Poległych powstańców pochowano w Olbierzowicach na cmentarzu parafialnym. Liczba poległych podana została przez lekarza sporządzającego akty zgonu. W źródłach pamiętnikarskich podaje się liczbę ok. 90 poległych powstańców.

Więcej informacji znajduje się na stronach Muzeum Historii Kielc. O Jurkowicach i o Olbierzowicach
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość