Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » wt paź 26, 2010 11:40 am

Inskrypcja na kamieniu:
Tu 6-go września roku 1831, w walce z przemocą moskiewską została wysadzona w powietrze Reduta Ordona Obrońcom Ojczyzny - Cześć.
Dziwne są meandry historii, a ten przypadek jest dosłownym jej chichotem. Słynną redutę nr.54 rozsławił i na trwale wprowadził do pamięci pokoleń Adam Mickiewicz. Niewielu jest rodaków, którzy nie znali by tego fragmentu wiersza poświęconego bohaterskiej obrony Warszawy przed moskalami:
Nam strzelać nie kazano. - Wstąpiłem na działo
I spójrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.
Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi,
Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi;...
... Przeciw nim sterczy biała, wąska, zaostrzona,
Jak głaz bodzący morze, reduta Ordona.
Sześć tylko miała armat; wciąż dymią i świecą;

Miejsce to było szalenie ważne dla carskiego zaborcy, gdyż tu przełamano opór obrońców, reduta była osłaniającą, flankująca główny szaniec wolski nr. 56, dowodzony przez gen. Józefa Sowińskiego. Rosjanie drogo zapłacili za wzięcie tej reduty. Ogólne straty rosyjskie to ok. 600 żołnierzy. Zginęło dwóch pułkowników rosyjskich, (jednym z nich był pradziadem marszałka Michaiła Tuchaczewskiego, który w 1920 roku dostał sromotne lanie w Bitwie Warszawskiej), dowodzący generał Jafimow, a generał Gejsmar został ranny. Poległo w wyniku wybuchu ponad 200- tu polskich żołnierzy. Zwycięstwo Rosjan na osobiste polecenie cara Mikołaja I po 1841r. uczczono monumentem o randze I kategorii, upamiętniającym najważniejsze bitwy stoczone przez rosyjską armię. Postawiono 11metrowej wysokości żeliwny obelisk, podobny do monumentu w Borodino. Pomnik stanął w miejscu sąsiedniej nie obsadzonej reduty nr. 55(około 500m od bohaterki wydarzeń), tuż przy torach kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, jako symbol zdobycia Warszawy. 18 września 1905r. podjęto próbę wysadzenia obiektu utożsamianego z znienawidzonym rosyjskim zaborcą. Wybuch uszkodził, granitowy cokół, który, natychmiast odnowiono. Pomnik został usunięty po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 28 listopada 1937 w przeddzień rocznicy wybuchu powstania listopadowego, w tym samym miejscu, odsłonięto pamiątkowy kamień upamiętniający bohaterską obronę Reduty Ordona. We wrześniu 1939 znajdował się tu punkt oporu 8 kompanii 40 pułku piechoty, który powstrzymał kolumnę niemieckich czołgów i pojazdów piechoty. Mimo wzmianki o "przemocy moskiewskiej" kamień pamiątkowy szczęśliwie przetrwał czasy stalinowskie i PRL. Ostatnie badania historyków dowodzą o pomyłce powielanej przez pokolenia, miejsce gdzie znajduje się pamiątkowy głaz, to nie obsadzona w 1831r. reduta nr.55. Reduta Ordona - masowy grób Polaków i Rosjan pogrzebanych w wyniku wybuchu reduty, znajduje się w pobliżu Ronda Zesłańców Syberyjskich, tuż obok wydanej i oprotestowanej lokalizacji, gdzie Liga Muzułmańska związana z Bractwem Muzułmańskim, z pieniędzy płynących z Arabii Saudyjskiej, przystąpiła do budowy meczetu z 18m minaretem, skąd pięć razy dziennie muzein będzie nawoływał wiernych do modłów. Pomyłek, przekłamań, błędów, zaniedbań, na temat Reduty Ordona pokutuje do dziś cała masa. A i jutro polegli obrońcy i zesłańcy nie zaznają widać spokoju. Na "mikołajowym" pomniku zdobycia Warszawy była ikona Chrystusa Zbawiciela, opatrzona inskrypcją w cyrylicy Z nami Bóg! zrozumcie to poganie i pokajajcie się, gdyż z nami Bóg!. Potem były bagnety z napisem Got mit uns! A my ciągle pamiętamy Naszą Bogurodzicę!
Nieostatni
Załączniki
IMGP6219.JPG
IMGP6219.JPG (189.09 KiB) Przejrzano 5147 razy
IMGP6223.JPG
IMGP6223.JPG (159.91 KiB) Przejrzano 5147 razy
IMGP6225.JPG
IMGP6225.JPG (119.47 KiB) Przejrzano 5147 razy
IMGP6224.JPG
IMGP6224.JPG (149.46 KiB) Przejrzano 5147 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: bobola » wt paź 26, 2010 4:26 pm

Co prawda to nie jest Reduta Ordona, ale "Sowiński na okopach Woli" wizja Wojciecha Kossaka, pozwalająca wczuć się w klimat tamtego czasu, obrony Warszawy przed moskalami.
Załączniki
skanuj0004-tr.Kossak.jpg
skanuj0004-tr.Kossak.jpg (73.12 KiB) Przejrzano 5134 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » wt paź 26, 2010 6:42 pm

Witaj! Dziękuję za ten obraz, wiele razy śnił mi się po nocach. Historię poznawałem na kartach "katechizmu" pisanego przez Sienkiewicza, Gąsiorowskiego, Konopnicką, Sieroszewskiego z ilustracjami Kossaków, Grottgera, Matejki, Gierymskiego. W tle to postrzelany św. Wawrzyniec, pierwsza parafia moich rodziców. Plan pierwszy to słynna "56 Reduta" - Wolska. W odległości trzech kilometrów na południe, wrzaskiem powitałem ten świat.
Nieostatni
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » pt lis 19, 2010 11:20 pm

Dyskusje na temat budowy meczetu na miejscu słynnej reduty nr.54 przedstawionej przez naszego wieszcza, ku pokrzepieniu serc, jako Redutę Ordona trwają od paru lat, od momentu przyznania lokalizacji pod jego budowę w tym miejscu. W tym rejonie właściciele posesji wznoszący domy na początku XXw, w wykopach pod fundamenty znajdowali szczątki ludzkie, resztki broni, oporządzenia żołnierskiego i końskiego, ołowiane kartacze i rozłupy artyleryjskich granatów. Wśród mieszkańców Warszawy i Dz. Ochota na wieść o zmianie zagospodarowania terenu - pierwotnie ten pagórek, ewidentny ślad umocnień ziemnych, był przeznaczony na skwer z pomnikiem obrońców słynnej "Reduty Ordona" - zaogniły gorączkę dyskusji. Miejsce to było znane od zawsze i zawsze leżało po południowo - wschodniej stronie kolei warszawsko - wiedeńskiej, czyli na Ochocie. Niestety finanse wzięły górę i teren zmienił przeznaczenie. Od tej chwili trwają dyskusje: TVP 1 początek kwietnia "Warto rozmawiać" - Meczet na Ochocie. Koniec kwietnia - artykuł w GW, powstała strona http://meczet-ochota.pl/?page_id=209 - ciekawy artykuł Artura Nadolskiego(warto zajrzeć). Wreszcie Twój lnk - nowy artykuł w GW, gdzie autor wprowadza lekki niepokój odkrywając znane fakty i lokalizacje. Wszystkie te historie znalazły miejsce w moim komentarzu, oczywiście w niezbędnych, nie nużących, jednak dopuszczalnych skrótach. Dlaczego "mikołajowy" pomnik powstał w miejscu dzieła nr.55, jakie znaczenie miała obrona reduty nr.54 na południowo - zachodnich rubieżach stolicy, jak długo się broniła i jakim kosztem została zdobyta - odsyłam do przepastnych źródeł historycznych, a także do naszej skarbnicy do "netu". Dziękuję Ci za uzupełnienie wątku nowymi wiadomościami z pod igły. Oznacza to że i "Mazowsze" czuwa, analizuje, trzyma rękę na pulsie: historii - tradycji i TRADYTORA. Dziękuję.
PS. Pytanie czy po ekshumacji ludzkich szczątków, następny teren za "30 srebrników" , władze oddadzą deweloperom? Co powiedzą historycy? A co powie społeczeństwo? W przyszłym roku, dziewiątego września minie 180 lat od tamtego Wybuchu. I co?
Nieostatni
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » pt gru 03, 2010 10:13 am

Wcześniej, na początku wątku wspomniałem o "mikołajowym" pomniku zdobycia Warszawy, dumnie witającym pasażerów kolei Warszawsko - Wiedeńskiej na granicy miasta. Nie obsadzona reduta nr. 55, po latach znalazła się blisko torów i trzeba przyznać była idealnie wybranym miejscem dla ekspozycji carskiej potęgi.
Udało mi się odnaleźć to cymelium. Żeliwne monstrum I-klasy, fundowane w miejscach najważniejszych osiągnięć carskiej armii.
Zdjęcie jest skanem z Wikipedii.
Nieostatni
ScreenShot139  Pomnik zdobycia Warszawy.jpg
ScreenShot139 Pomnik zdobycia Warszawy.jpg (33.35 KiB) Przejrzano 5092 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » wt gru 07, 2010 10:48 am

Prawie równolegle z podjętym wątkiem w Tradytorze, Urząd Dzielnicy Wwa Ochota zlecił wykonanie badań archeologicznych na terenie Reduty Ordona. Badania prowadzą pracownicy Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Badania miały być zakończone do końca roku, jednak warunki atmosferyczne niestety spowodowały przerwy w pracach. Zainteresowanym polecam http://www.urzadochota.waw.pl/page/inde ... r=7&id=409
Nieostatni
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » pn sie 01, 2011 1:10 am

Wszystko wskazuje na to, iż muzein będzie wzywał wyznawców z minaretu stojącego na prochach pogrzebanych tu żołnierzy obu walczących stron. Jeśli przypuszczenia kustosza PMA w Wa-wie, który kieruje pracami badawczymi, a jego twierdzenie, iż reduta miała kształt sześcioboku, o ścianach długości 35-46m jest prawdziwe. To średni promień okręgu opisanego na takim wieloboku wyniósł by 40m, zaś średnica mieściła by się w kącie ulic Bohaterów Września i Al. Jerozolimskich i budowany meczet znajdował by się w zarysie reduty, tak jak budynek nr. 19 gdzie prawdopodobnie znaleziono wspomniane kości ludzkie(?).
Wcześniej postawione prze ze mnie pytanie: - Pytanie czy po ekshumacji ludzkich szczątków, następny teren za "30 srebrników" , władze oddadzą deweloperom? Co powiedzą historycy? A co powie społeczeństwo? Już w obecnym roku, dziewiątego września minie 180 lat od tamtego Wybuchu. I co dalej? Załączam aktualne zdjęcia obrazujące postępy budowy i mapkę zrzut z Google Earth.
IMGP9503.JPG
IMGP9503.JPG (109.11 KiB) Przejrzano 5061 razy
Budynek trzypiętrowy, pawilon handlowy i budowla meczetu, ściśnięte na podniesionym cyplu terenu, między wspomnianymi ulicami.
IMGP9506.JPG
IMGP9506.JPG (104.43 KiB) Przejrzano 5061 razy
Widoczne plastikowe pokrycie w kolorze niebieskim, to osłona ślizgowego szalunku na kominie wieży minaretu.
IMGP9507.JPG
IMGP9507.JPG (108.38 KiB) Przejrzano 5061 razy
Ciekawa decyzja zatwierdzająca takie zagęszczenie budowli. Budynek meczetu i minaret w niewielkiej odległości o budynku mieszkalnego o czterech kondygnacjach. Czyżby nowy inwestor wykupił kamienicę i przeznaczył ją pod kilof?
Rondo Sybiraków.jpg
Rondo Sybiraków.jpg (85.35 KiB) Przejrzano 5061 razy
Zrzut z Google Eartch
Rondo Sybiraków - Budowa meczetu.jpg
Rondo Sybiraków - Budowa meczetu.jpg (72.32 KiB) Przejrzano 5061 razy
Odległość budowy od domniemanego środka Reduty Ordona wynosi około 40m. W podobnej (mniejszej ) odległości usytuowany jest budynek mieszkalny.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Reduta Ordona - Powstanie Listopadowe. Warszawa - Ochota

Postautor: Nieostatni » pt wrz 13, 2013 6:40 pm

Minęły prawie dwa lata od założenia wątku, kiedy nadarzyła mi się okazja bycia w pobliżu miejsca historycznej Reduty 54 , ciągle odkrywanymi faktami związanymi z jej sensacyjnymi wydarzeniami szturmem carskiej armii na Warszawę 6/7 września 1831roku, a także frymarczeniem skrawka ziemi świętości narodowej za judaszowskie trzydzieści srebrników, przez obecne władze stolicy i jej dzielnicy Ochota. Oto kilka zdjęć z dn. 24.07.12r. zapisanych na matrycy mego aparatu, dokumentujących postępy robót na placu budowy meczetu i jego otoczenia. Moje poprzednie "krakania" przybierają widoczne kształty, mimo społecznej dyskusji i protestów, prace ciągle trwają.

Widok bryły meczetu z poziomu Ronda Zesłańców Syberyjskich i zbiegu ul. Bohaterów Września. Na pierwszym planie widoczna naturalna skarpa, szaniec - esplanada Reduty 54 i pamiątkowy Kamień Zesłańców. W głębi budynek (Ii piętra, lata 30te) ul. Bohaterów Września 19. Według niektórych opracowań geodetów i archeologów już na terenie Reduty 54.
IMGP4558.JPG
IMGP4558.JPG (136.43 KiB) Przejrzano 5040 razy
Wspomniany Kamień.
IMGP4556.jpg
IMGP4556.jpg (117.58 KiB) Przejrzano 5040 razy
Jaskółka nadziei prawdopodobnie rezygnacja z budowy 18 metrowej iglicy minaretu? Zdemontowano wieżowy dźwig budowlany. Na stropie pozostawiono cembrowinę o średnicy 2-3m, przykryta prowizorycznym dachem dwuspadowym. A może w przyszłości gilza minaretu zostanie podniesiona hydraulicznie z poziomu parteru i zamocowana w przygotowanej cembrowinie na stropie?
IMGP4559.JPG
IMGP4559.JPG (129.1 KiB) Przejrzano 5040 razy
Zdecydowano się zamienić przęsło parkanu z napisem "STOP" zostało "islamizacji". Co dalej?
IMGP4568.JPG
IMGP4568.JPG (128.02 KiB) Przejrzano 5040 razy
Zachodnia fasada minaretu z krużgankami i filigranowymi kolumienkami, typowy akcent dla sztuki architektury islamu otrzymał zwieńczenia sklepień o kształcie "oślego grzbietu". Całą płaszczyznę elewacji przykryto, izolowano przed wpływami atmosferycznymi taflami szkła.
IMGP4563.JPG
IMGP4563.JPG (165.5 KiB) Przejrzano 5040 razy
Aleje Jerozolimskie na wysokości Reduty 54, na prawo widoczny około 2 metrowej wysokości szaniec reduty. Z tego kierunku nastąpił atak carskiego najeźdźcy i walka na bagnety.
Na wprost kierunek wschodni - Rogatki Jerozolimskie, dziś plac Zawiszy Czarnego, w głębi na horyzoncie PKiN (Pekin). Po lewej estakada nad Rondem Zesłańców Syberyjskich.
IMGP4565.JPG
IMGP4565.JPG (118.09 KiB) Przejrzano 5040 razy
Byłe podwórko posesji i budynku Bohaterów Września 19, w granicach własności inwestora meczetu.
Dni policzone, eksmisja, kilof?
IMGP4569.JPG
IMGP4569.JPG (103.57 KiB) Przejrzano 5040 razy
Miesiąc później 18.08.13r. Rozszalowano kopułę meczetu, będzie pokryta złotymi płytkami. Południowo wschodnie naroże meczetu, tu znajduje się orientowana, dwupoziomowa sala modlitw z antresolą dla kobiet i najświętszą niszą - wgłębieniem zwaną Mihrab, czyli kierunkiem wskazującym Mekkę.
IMGP4732.JPG
IMGP4732.JPG (135.3 KiB) Przejrzano 5040 razy
Będę jeszcze obserwował postępy prac i relacjonował. Dzieją się ciekawe rzeczy.

Nieostatni

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości