Grający pomnik - Kapela Praska. Warszawa - Stara Praga

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Grający pomnik - Kapela Praska. Warszawa - Stara Praga

Postautor: Nieostatni » wt lis 23, 2010 9:31 pm

Pomysłodawcą pomnika był arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Autorem rzeźb - skrzypka, gitarzysty, bandżolisty, akordeonisty i perkusisty, wchodzących w skład pomnikowej kapeli jest rzeźbiarz Andrzej Renens. Pomnik został odsłonięty i poświęcony przez samego arcybiskupa 17 września 2006r. Po wysłaniu sms-a można usłyszeć jedną ze stu typowo warszawskich, bądź okupacyjnych piosenek. Tak było, nie wiem czy ta opcja jest teraz czynna? Indeks utworów na bębnie perkusisty.
W początkowym okresie, Kapela była obiektem niechcianym, szydzono i domagano się jej przeniesienia. Czas jednak zrobił swoje, pomnik został zaadoptowany przez praskich mieszkańców - społeczność praską i zyskał jej uznanie, a w tym najprawdziwszych praskich autochtonów i kloszardów. Wszystko wskazuje na Ich dyskretną opiekę, najdrobniejsze elementy rzeźb pozostają na swoim miejscu. Jako były warszawiak dziękuję za ten nie naruszony stan, charakterystycznej Kapeli Praskich Podwórek, przechodzącej wraz z miejscowym folklorem do historii miasta.
Mam głęboką nadzieję, iż stan taki będzie trwał zawsze. Folklor każdemu jest bliski, my go przecież tworzymy, on jest naszym zwierciadłem. A kto nie lubi swego drugiego ja? Ono przecież jest, alter ego wszystkich oglądających, jest gwarantem i azylem dla tego miejsca. Niech tak zostanie! Dziękuję.
Nieostatni
IMGP4404.JPG
IMGP4404.JPG (145.27 KiB) Przejrzano 1909 razy
IMGP4406.JPG
IMGP4406.JPG (146 KiB) Przejrzano 1909 razy
IMGP4416.JPG
IMGP4416.JPG (142.77 KiB) Przejrzano 1909 razy
Hej! Lu! Maniusiu, tańczmy na dwa pas
Nasze tango andrusowskie,
Lu! Maniusiu, nie bądź na mnie zła,
Słuchaj, jak harmonia rzewnie gra!
"Szabasówka" piękna polka,
Lepsza od niej "monopolka",
Muzyka: Jerzy Petersburski
Słowa: Andrzej Włast

Nieostatni
IMGP4419.JPG
IMGP4419.JPG (117.37 KiB) Przejrzano 1909 razy
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grający pomnik - Kapela Praska. Warszawa - Stara Praga

Postautor: kwis » wt lis 23, 2010 11:17 pm

To chyba jedyny pomnik Kapeli Podwórkowej na świecie. Idąc dalej powinien być jeszcze pomnik barda Warszawy Stanisława Grzesiuka z banjo, którego piosenki śpiewa zespół Szwagierkolaska

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości