"Ossowski Światowid" - Ossów (pow. wołomiński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

"Ossowski Światowid" - Ossów (pow. wołomiński)

Postautor: Nieostatni » pn lis 29, 2010 3:29 pm

Z okazji przystąpienia Polski do UE (1.05.2004r.) na placyku przed strażnicą OSP Ossów, odsłonięto obelisk na którego ścianach skierowanych odpowiednio do kierunków stron świata, umieszczono tablice z nazwami historycznych miejsc, w których wkład polskiego oręża odcisnął się na kształcie oblicza Europy w jej długiej historii. Przypomniano także miejsca martyrologii polskiego żołnierza. Czas, okazja i symbole zostały doskonale wybrane dla podkreślenia zasług właśnie tego miejsca, dla kolejnej Unii - już nie Obojga Narodów, ale Unii Europejskiej. To tu przed laty złożyliśmy daninę krwi jako wiano - tamę, chroniącą zachodnie rubieże kontynentu przed zalewem komunizmu. Przed południową ścianą obelisku ułożono płasko obrobiony głaz, zaznaczono symbole godzin, na które pada cień gnomonu łączącego głaz z obeliskiem. Czas odmierza niezmiennie słońce. Mieszkańcy twierdzą, iż obecnie dni słonecznych jest zdecydowanie więcej. Z iglicy obelisku, pod kontrolą orlego spojrzenia (umieszczony tu ptak jest wyjątkowo piękny) pozostają wszystkie rubieże kraju.
Nieostatni
2007_0818 Ossów 0123.JPG
2007_0818 Ossów 0123.JPG (72.44 KiB) Przejrzano 2961 razy
Tablica fundacji.
IMGP1450.JPG
IMGP1450.JPG (135.91 KiB) Przejrzano 2961 razy
Tablice miejscowości i odległości w kilometrach.
Południe.
IMGP1446.JPG
IMGP1446.JPG (137.29 KiB) Przejrzano 2961 razy
Zachód.
IMGP1447.JPG
IMGP1447.JPG (130.55 KiB) Przejrzano 2961 razy
Północ.
IMGP1448.JPG
IMGP1448.JPG (133.54 KiB) Przejrzano 2961 razy
Wschód.
IMGP1449.JPG
IMGP1449.JPG (141.37 KiB) Przejrzano 2961 razy
Wizerunki orła na szczycie obelisku.
2007_0818 Ossów 0105.JPG
2007_0818 Ossów 0105.JPG (103.86 KiB) Przejrzano 2961 razy
2007_0818 Ossów 0106.JPG
2007_0818 Ossów 0106.JPG (74.87 KiB) Przejrzano 2961 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Ossowski Światowid. Ossów (pow. wołomiński)

Postautor: bobola » pn lis 29, 2010 3:58 pm

W komentarzu zabrakło paru słów wjaśniających, że te liczby na tablicach to odległość w kilometrach od miejsc bitew i martyrologii. Tak wydedukowałem i proszę o potwierdzenie czy dobrze?
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Ossowski Światowid. Ossów (pow. wołomiński)

Postautor: kwis » pn lis 29, 2010 5:06 pm

Mnie zaś zaciekawił znak pierwszych chrześcijan RYBA = POLSKA - EUROPA , 1 maja 2004

Polska jest krajem Unii Europejskiej od 1 maja roku 2004. Jan Paweł II mówił o zjednoczonej Europie mając na myśli zjednoczenie w wierze chrześcijańskiej a nie jak sugerują niektórzy zjednoczeniu gospodarczym, fiskalnym, walutowym etc.



Abp Tadeusz Gocłowski
..... rok 1989 był - tym razem bez dramatu wojny - upadkiem drugiego totalitaryzmu, równie krwawego. Dlaczego takie opóźnienia? Myślę, że to pokolenie zbyt mocno przelicza, a za mało myśli o wartości nadrzędnej, jaką jest zjednoczona Europa. Wiek XXI być może przesunie punkt ciężkości z basenu Morza Śródziemnego na Pacyfik, ale wówczas Europa tym bardziej musi być zjednoczona i nie tylko politycznie, ekonomicznie czy militarne. Europa musi mieć swoją duszę i w takiej Europie powinna być i chce być Polska. Jeszcze raz powrócę do Gdańska, tym razem z Janem Pawłem II, który mówił w roku ubiegłym: "Wyrażam radość, że obecne pielgrzymowanie rozpoczyna się w Gdańsku, w mieście, które weszło na zawsze w dzieje Polski, Europy, chyba także i świata. Tutaj bowiem w sposób szczególny dał się słyszeć głos sumień wołających o poszanowanie godności człowieka, zwłaszcza człowieka pracy, głos wołający o wolność, o sprawiedliwość i międzyludzką solidarność. To wołanie obudzonych sumień zabrzmiało tak potężnie, iż otworzyło przestrzeń upragnionej wolności, która stała się i pozostaje nadal dla nas wielkim zadaniem i wyzwaniem na dzisiaj i na jutro
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Ossowski Światowid. Ossów (pow. wołomiński)

Postautor: Nieostatni » pn lis 29, 2010 6:36 pm

Miło mi - witajcie! Pozwólcie odpowiem w kolejności:
bobola - oczywiście dedukujesz prawidłowo, są to odległości w kilometrach między Ossowem a wymienionym na tablicy punktem na mapie Europy. Na początku, przed załącznikami, umieściłem słowa "legendy" - Tablice miejscowości i odległości w kilometrach.

kwis - znak ryby, symbol chrześcijaństwa - w mojej interpretacji to data (966r) pierwszego wejścia Polski do chrześcijańskiej Europy. O tym fakcie niejednokrotnie wspominał Jan Paweł II,
a Abp.Tadeusz Gocłowski, jak cytowałeś: Europa musi mieć swoją duszę i w takiej Europie powinna być i chce być Polska.
W tym duchu staram się odczytać ten znak na tablicy fundacji.
Dziękuję
Nieostatni
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Ossowski Światowid. Ossów (pow. wołomiński)

Postautor: kwis » pn lis 29, 2010 6:55 pm

Nieostatni pisze:- znak ryby, symbol chrześcijaństwa - w mojej interpretacji to data (966r) pierwszego wejścia Polski do chrześcijańskiej Europy. O tym fakcie niejednokrotnie wspominał Jan Paweł II, Nieostatni
W czasie prześladowań pierwszych chrześcijan, podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie:
po pierwsze, łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda
po drugie ma odniesienie do eucharystii, która jest świętym pokarmem chrześcijan.
Na malowidłach w katakumbach ryba jest symbolem eucharystii. Do IX wieku na wszystkich przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy, ryba znajduje się obok chleba i kielicha. Jako symbol chrześcijaństwa była używana znacznie wcześniej niż krzyż, który tak ważnym symbolem stał się dopiero w IV wieku.

Ryba po łacinie to ICHTYS
I - Jezus
X - Chrystus
T - Bóg
Y - Syn
S - Zbawiciel

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości