Strona 1 z 1

Pomnik Walki i Zwycięstwa - Gostynin

: pt sty 31, 2014 7:53 pm
autor: zbyszekg9
Pomnik zaprojektował artysta rzeźbiarz Edmund Majkowski. Pomnik powstał w roku 1971, zaś modernizowany był w latach 1995 i 2009. Pierwotnie był to Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, zaś w roku 1995 został przemianowany przez Gostynińskie Stowarzyszenie Kombatanckie na Pomnik Walki i Zwycięstwa i jest poświęcony tym, którzy walczyli i zginęli w latach 1939-1945. Pomnik do niedawna stał na Placu Wolności przed ratuszem. Z inicjatywy weteranów wojny i burmistrza miasta Włodzimierza Śniecikowskiego, w 2009 roku, w 70. rocznicę wybuchu wojny, pomnik odrestaurowano i przeniesiono na plac przed Miejskim Centrum Kultury, na ul. 18 Stycznia.

Re: Pomnik Walki i Zwycięstwa - Gostynin

: pt paź 30, 2015 9:43 pm
autor: ekologEKO
Praktycznie nic wspólnego, ale jednak. Na zdjęciach płaskorzezba identyczna z tą z pomnika w Gostyninie tylko w mniejszym rozmiarze. Tablica znajduje się jako jedna z wielu na murze w pobliżu Fortu Winiary - Cytadeli w Poznaniu.

Re: Pomnik Walki i Zwycięstwa - Gostynin

: sob paź 31, 2015 4:08 pm
autor: Nieostatni
Ciekawe spostrzeżenia autora postu ekologEKO. Płaskorzeźby - pomnik i miniatura różnią się między sobą w kilkunastu szczegółach. Być może wspólny jest autor i myśl - wizja. Wykonanie odbiega jednak od siebie, jest różne i chyba nie jest ukrywanym naśladownictwem - falsyfikatem, swego rodzaju podróbką. Problem wyjaśnienia rodowodu płaskorzeźb ze względu na ich ekspozycje, wart jest postawienia przysłowiowej kropki nad "I".
Nieostatni

Re: Pomnik Walki i Zwycięstwa - Gostynin

: śr lut 28, 2018 2:35 pm
autor: ekologEKO
Kolejna płaskorzeźba bardzo zbliżona do pomnika w Gostyninie. Znajduje się nad wejściem na ekspozycje w Muzeum Wojska w Białymstoku. Autorem tej rzeźby jest Edmund Majkowski jak zresztą wszystkich znajdujących się w Stałej Galerii Rzeźby Batalistycznej w Białymstoku.