Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin - Witowo-Kolonia (pow. radziejowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1528
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin - Witowo-Kolonia (pow. radziejowski)

Postautor: zbyszekg9 » czw lis 26, 2015 12:15 pm

Przy drodze z Osięcin do Witowa (droga wojewódzka nr 267) znajduje się miejsce, w którym dnia 24 maja 1940 r. zginęli od kul niemieckich księża z Osięcin: Wincenty Matuszewski i Józef Kurzawa.
Powszechnie uznanym motywem dokonania zbrodni na księżach, podawanym w prawie wszystkich relacjach, była zemsta Niemców za to, że ks. Wincenty Matuszewski zorganizował procesję Bożego Ciała. Po dotarciu do akt procesu okazało się, że zbrodnia była przygotowywana z premedytacją, a procesja Bożego Ciała mogła jedynie ją przyśpieszyć. Księża doskonale zdawali sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa. Ostrzegani byli przez byłego burmistrza Leonarda Arndta, a także - na krótko przed dokonaniem morderstwa - przez właściciela gospody, który podsłuchał sprawców zbrodni, czyli kierownika miejscowego posterunku policji Johana Pichlera i komisarycznego burmistrza Ernsta Dauba, kiedy omawiali swoje zbrodnicze plany. Na nic zdały się ostrzeżenia. Ks. Matuszewski niezmiennie odpowiadał, że bez względu na to co się stanie parafii nie opuści. Ks. Kurzawa znowu niezmiennie odpowiadał, że księdza proboszcza samego nie zostawi, i że jeżeli zginą to razem. Ks. Kurzawa proszony, a wręcz przynaglany przez ks. Matuszewskiego, wyjechał krytycznego dnia po południu rowerem w stronę Kościelnej Wsi, ale wieczorem wrócił i już żadne prośby księdza proboszcza, aby ratował się, do niego nie docierały. Księża pozostali w parafii, mając pełną świadomość swojego losu.
O godzinie 1:20 dnia 24 maja Pichler i Daub w cywilnych ubraniach weszli na plebanię. Nakazali księżom szybko się ubrać i wyprowadzili ich z plebani, gdzie czekało już auto z kierowcą, niejakim Haackiem. Księża zostali umieszczeni na tylnym siedzeniu, Daub usiadł na siedzeniu przy kierowcy, a Pichler stanął na szerokim progu trzymając się jednocześnie ręką za otwarte okno. Pojechali w stronę Witowa. Między Samszycami a Witowem gdzie w dużym promieniu nie było domów zatrzymali samochód. Kazali księżom wysiąść, następnie Pichler i Daub strzałami z bliskiej odległości pozbawili ich życia. Ciała zabitych ściągnęli do rowu. Do Osięcin wrócili około 2:30 ze zgaszonymi światłami w samochodzie. Późniejsze relacje świadków, którzy pojechali do Witowa zobaczyć zamordowanych księży przekazują, że ciała były bardzo zmasakrowane i leżały w kałużach krwi.
Tego samego dnia, około południa, ciała księży zostały przewiezione do Osięcin wozem konnym i umieszczone w budyneczku przy szpitalu. Nikt z Polaków nie miał do nich dostępu. Sekcję zwłok przeprowadził dr Kleinofen. Po kilku dniach księża w zamkniętych trumnach zostali przewiezieni do kościoła, tylko na czas żałobnej mszy. Mszę odprawił oraz kondukt pogrzebowy poprowadził ks. Ignacy Majewski z Kościelnej Wsi. W pogrzebie brała udział ogromna ilość ludzi. Wszyscy szli w skupieniu i ze łzami w oczach. Droga od kościoła na cmentarz przystrojona była kwiatami. Dla miejscowych było wielkim zaskoczeniem to, że po tak bestialskim morderstwie Niemcy pozwolili na normalny pogrzeb. W czasie pogrzebu w ogóle nie przeszkadzali, mało tego, podobno nawet kilku z nich oddało nad trumnami po hitlerowsku honor.

W oparciu o: http://osieciny.pl/?id=120
Załączniki
242. Witowo-Kolonia.JPG
242. Witowo-Kolonia.JPG (138.81 KiB) Przejrzano 1271 razy
246. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG
246. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG (118.29 KiB) Przejrzano 1271 razy
247. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG
247. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG (102.17 KiB) Przejrzano 1271 razy
248. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG
248. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG (114.36 KiB) Przejrzano 1271 razy
249. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG
249. Witowo-Kolonia. Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin w 1940 r..JPG (128.1 KiB) Przejrzano 1271 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1528
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin - Witowo-Kolonia (pow. radziejowski)

Postautor: zbyszekg9 » czw mar 09, 2017 2:56 pm

Pamięć o księżach sięga poza miejscowość Osięciny i jej najbliższe okolice. Podczas wizyty we wsi Ostrowąs natknąłem się w kruchcie kościelnej na witraż im poświęcony.
Załączniki
265. Ostrowąs. Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw - kościół pw. Narodzenia NMP (1914-1921).JPG
265. Ostrowąs. Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw - kościół pw. Narodzenia NMP (1914-1921).JPG (113.65 KiB) Przejrzano 1257 razy

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości