Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Pomnik dr Ludwika Rydygiera - Chełmno

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1528
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Pomnik dr Ludwika Rydygiera - Chełmno

Postautor: zbyszekg9 » czw kwie 16, 2020 10:02 am

Ludwik Rydygier (1850-1920), lekarz, wybitny chirurg, postać ściśle związana z Chełmnem. Tu uczęszczał do gimnazjum, tu zdał maturę. Tu w końcu prowadził swoją praktykę medyczną i w tym mieście otworzył klinikę.

Na temat jego pochodzenia ciekawe zdania można przeczytać na stronie https://tygodnik.tvp.pl/39821608/polaki ... ec-nim-byc. "Jak się ktoś urodził w niewielkim majątku koło Graudenz, chodził do gimnazjum w Konitz i Kulm, a na uniwersytet uczęszczał w Greifswald, w dodatku jego matka była z domu Koenig, a ojciec nazywał się Riediger, to taki ktoś… może być wielkim Polakiem. Bo Polakiem trzeba po prostu chcieć być. Karol Riediger i jego żona Elżbieta chcieli, więc byli i tak się czuli. Tak wychowali swoich synów, Józefa i rok młodszego Ludwika, urodzonych w majątku Dossoczyn (dziś Dusocin) koło Grudziądza, w owym czasie zwanego Graudenz."

W tym krótkim wpisie chciałbym skupić się jednak na tym, z czego Rydygier był najbardziej znany. Karierę lekarza rozpoczął w 1873 roku, pracując w klinice w Greifswaldzie, następnymi miejscami pracy były szpitale i kliniki w Gdańsku i Jenie. W 1879 roku Rydygier zakupił w Chełmnie dom, w którym uruchomił prywatną klinikę chirurgiczną i nowocześnie ją wyposażył. Rydygier był pionierem - w 1880 roku wykonał, jako pierwszy w Polsce i drugi na świecie wycięcie odźwiernika z powodu raka żołądka, odtwarzając następnie ciągłość przewodu pokarmowego, a rok później jako pierwszy na świecie dokonał resekcji odźwiernika z powodu
wrzodu żołądka. W 1884 r. Rydygier wprowadził nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego. Był też autorem oryginalnej metody usuwania gruczolaka gruczołu i wielu innych technik operacyjnych. Niektóre z tych metod nazwane zostały jego nazwiskiem i są stosowane do dziś w leczeniu chorób wewnętrznych.

W 1887 roku Rydygier przeniósł się do Krakowa, gdzie objął funkcję kierownika Kliniki Chirurgii, a następnie dziekana Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rydygier - przyznam, że póki nie odwiedziłem Chełmna, nazwisko to nie było mi znane. A to przecież jeden z największych chirurgów świata. Ludwik Rydygier zasłużył na pomnik, który w grudniu 1984 roku stanął w Chełmnie nieopodal średniowiecznych murów miejskich, w parku nazywanym dziś Parkiem Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera. Inną formą upamiętnienia doktora jest tablica pamiątkowa ufundowana umieszczona na budynku jego dawnej kliniki.
Załączniki
251. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera.JPG
251. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera.JPG (255.08 KiB) Przejrzano 1289 razy
252. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera.JPG
252. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera.JPG (253.38 KiB) Przejrzano 1289 razy
253. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera - pomnik dr Rydygiera.JPG
253. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera - pomnik dr Rydygiera.JPG (273.93 KiB) Przejrzano 1289 razy
254. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera - pomnik dr Rydygiera.JPG
254. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera - pomnik dr Rydygiera.JPG (223.44 KiB) Przejrzano 1289 razy
255. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera - pomnik dr Rydygiera.JPG
255. Chełmno. Park Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera - pomnik dr Rydygiera.JPG (244.35 KiB) Przejrzano 1289 razy
356. Chełmno. Dawna klinika dr Rydygiera.JPG
356. Chełmno. Dawna klinika dr Rydygiera.JPG (138.26 KiB) Przejrzano 1289 razy
357. Chełmno. Dawna klinika dr Rydygiera (tabl. pam.).JPG
357. Chełmno. Dawna klinika dr Rydygiera (tabl. pam.).JPG (228.11 KiB) Przejrzano 1289 razy

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości