Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: org.pl » sob paź 30, 2010 11:12 am

Jest to miejsce szczególne w Gostyninie, stracono tam 10 mieszkańców miasta za rzekome zabójstwo niemieckiego żandarma pod Ciechomicami.

A mianowicie 11 czerwca 1941 roku niemiecka policja (Schutzpolizei) aresztowała w Gostyninie 105 Polaków(..) powodem było rzekome zabójstwo niemieckiego żandarma pod Ciechomicami. W niedziele z aresztu wyłoniono 20 osób związano ich trójkami i zaprowadzono przed bożnice na ul floriańską. Na plac spędzono Polaków przyszli również Niemcy traktując to jak darmowe widowisko. Odczytano 10 nazwisk stawiając ich pod murkiem pozostałych odprowadzono na bok. Przed każdym ze skazańców umieszczono dwóch żandarmów (jeden klęczał drugi stał) i na rozkaz dowodzącego dokonano egzekucji. W taki sam sposób postąpiono ze skazanymi w Gąbinie. 11 czerwca. miejscowa policja wspomagana przez członków SS i NSDAP rozpoczęła aresztowania Polaków z Gąbina. Żandarmeria natomiast z przedstawicielami hitlerowskich organizacji w podległych jej okolicznych wioskach dokonywała aresztowań. Wszystkich tych Polaków osadzono w kościele.(...)W słoneczną, ciepłą niedzielę 15 czerwca już kilka minut przed 8.00 hitlerowcy rekrutujący się spośród miejscowych Volksdeutschów w mundurach SS, NSDAP, a nawet strażackich, wypędzali z domów wszystkich Polaków, nie szczędząc kobiet, starców a nawet lżej chorych. O godzinie 9.00 po pięciu powiązanych sznurem za ręce, aby któryś nie uciekł, wyprowadzili bocznymi drzwiami z kościoła. W tłumie Polaków słychać było płacz i przejmujące łkanie. W tym czasie z "Remizy" dobiegały skoczne melodie. Podobno Niemcy do grania ich przymusili orkiestrę. Wtem na podstawiony stolik wszedł jakiś wyższy rangą członek SS, który po niemiecku, a potem po polsku odczytał wyrok śmierci na 10 Polaków w Gąbinie i 10 w Gostyninie za zamordowanie Niemca. Wyprowadzono z kościoła resztę uwięzionych i ustawiono nieopodal w dwa rzędy. Wkrótce potem mundurowi pchnęli dziewięciu skazańców ku ścianie śmierci. Padła komenda Feuer. Gruchnęła salwa. Po salwie zaległa cisza przerywana pojedynczymi strzałami z pistoletu. To dowódca kolumny egzekucyjnej dobijał tych, którzy dawali jeszcze znaki życia.


Po egzekucji w Gostyninie ciała ofiar zostały przewiezione do pobliskiego lasu Dzewieckiego, gdzie zostały zakopane w bezimiennej mogile. Obecnie i to miejsce jest upamiętnione przez monument. Dawny monument upamiętniający ten fakt znajduje się przy ulicy Floriańskiej. (dawnej Buczka). Tylko nie wiem czemu, nie zgadzają się daty na monumencie w Drzewcach jest data 17 czerwca, a egzekucja i data na tablicy upamiętniającej na ul. Floriańskiej jest 15 czerwca ? Błąd pisarza ?

źródła:
http://echo-gabina.zcentrum.pl
Dzieje Gostynina i ziemi gostynińskiej
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: zbyszekg9 » pn lut 03, 2014 9:27 pm

Brak dostępu do zdjęć, zatem nadrabiam tę zaległość.
Załączniki
38. Miejsce egzekucji.jpg
38. Miejsce egzekucji.jpg (150.34 KiB) Przejrzano 6788 razy
39. Miejsce egzekucji.jpg
39. Miejsce egzekucji.jpg (187.13 KiB) Przejrzano 6788 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: HETMAN » wt lis 17, 2015 8:09 pm

Witam
Z uwagi na brak dostępu do zdjęć w/w temacie dołączam zdjęcia z egzekucji dn. 15.VI.1941 w Gostyninie.
Mam informacje że upamiętniający monument w lesie Drzewieckim,gdzie pochowano zamordowanych w Gostyninie jest w bardzo złym stanie.
Nigdy tam nie byłem i nie posiadam zdjęcia.
Może ktoś posiada zdjęcie monumentu w Drzewieckim lesie.
Jednocześnie nadmieniam iż tego samego dnia rozstrzelano 10 osób w Gąbinie a renowacje pomnika upamiętniającego to wydarzenie przeprowadziło nasze Stowarzyszenie TRADYTOR :ok2:
Pozdrawiam
:papa:
Załączniki
Gostynin.jpg
Gostynin.jpg (174.97 KiB) Przejrzano 6774 razy
Gostynin 2.jpg
Gostynin 2.jpg (135.34 KiB) Przejrzano 6774 razy
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: zbyszekg9 » śr lis 18, 2015 8:55 am

HETMAN pisze:Może ktoś posiada zdjęcie monumentu w Drzewieckim lesie.
Hetmanie, bardzo proszę.
viewtopic.php?f=79&t=4783&p=22479&hilit=gostynin#p22479
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: HETMAN » śr lis 18, 2015 4:05 pm

Witam
Dziękuję zbyszeg9 za zdjęcie-jak zwykle można na Ciebie liczyć :ok2:
Pomnik jest naprawdę zniszczony tak jak mi mówiono :extra_sick:

Przy okazji ustaliłem że w Gostyninie egzekucja była 15-VI-1941 r. a na pomniku w pobliżu miejscowości Drzewce jest data 17-VI-1941 r.-ktoś się pomylił na pomniku :ok2:
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: HETMAN » wt lis 24, 2015 9:41 pm

Witam
Szukałem .pytałem w Gostyninie :ok2:
Okazało się że egzekucja była tak jak pisałem 15-VI-1941 roku ale żandarmi niemieccy dwa dni pilnowali zwłok zamordowanych 10 osób aby wzbudzić respekt do władz niemieckich.
Po dwóch dniach czyli 17-VI-1941 roku pochowano zamordowanych pod Gostyninem w lesie Drzewieckim.
Na pomniku napisano nie datę śmierci,zamordowania, lecz datę pochówku.
Ciekawe gdzie ekshumowano tych ludzi???
Może leżą na cmentarzu w Gostyninie ???
Warto sprawdzić :ok2:

Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: org.pl » pt lis 27, 2015 12:37 pm

Leżą pochowani na kwaterze wojennej w Gostyninie, razem z pozostałymi mieszkańcami miasta i okolicy zamordowanych w okolicznych lasach. min: Woli Łąckiej, Kraśnica.

Obrazek

Obrazek

Gostyniński cmentarz ma swoją stronę z wyszukiwarką grobów po nazwisku, łatwo jest w ten sposób znaleźć osoby pochowane na tym cmentarzu.
http://www.polski-cmentarz.pl/gostynin/
Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 294
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Re: Miejsce egzekucji 10 mieszkańców - Gostynin

Postautor: ekologEKO » ndz lut 05, 2017 12:25 am

Pomnik upamiętniający tragicznie zamordowanych mieszkańców został przeniesiony. Przeprowadzano rozbudowę budynku i... monument na tę chwile nie wrócił na pierwotne miejsce. Tutaj artykuł z Tygodnika Płockiego 26.1.2016 roku będący próbą wyjaśnienia tego stanu rzeczy : http://www.tp.com.pl/powiat-gostyninski ... skiej.html
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość